Okoliczność parkowania pojazdów służbowych w miejscu zamieszkania podatnika bądź jego pracowników (w związku z dojazdem do pracy), od lat wywołuje spory podatników z fiskusem. Wprawdzie w wielu przypadkach sądy przychylają się do możliwości pełnego odliczenia VAT, to jednak nie zawsze. Sprawdź, jakie jest najnowsze stanowisko sądów w tej kwestii.
Okoliczność pozostawania w małżeńskiej wspólności majątkowej, nie ma wpływu na uprawnienie do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, dokumentujących nabycie towarów w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej jednego z małżonków.
Na fakturze za ratę leasingową do samochodu osobowego są wyszczególnione: rata leasingowa (będąca w całości kosztem, gdyż kwota netto samochodu z umowy + 50% VAT nie odliczonego mieści się w limicie 150.000 zł) oraz ubezpieczenie GAP, do którego przyjęto sumę ubezpieczenia w kwocie brutto samochodu 155.670 zł, czyli przekraczającej limit 150.000 zł (mimo, że firma jest VAT-owcem). Od składki GAP naliczono VAT. Czy VAT od składki GAP nie podlegający odliczeniu (50%) też podlega rozliczeniu w koszty proporcją, którą stosuje się do samej składki GAP (155.670 / 150.000 zł)?
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentem systemu VAT. Oczywiście, aby można było odliczyć podatek, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Jednym z nich jest m.in. otrzymanie dokumentu potwierdzającego sprzedaż/nabycie z wykazanym podatkiem należnym. Żądanie wystawienia faktury można złożyć sprzedawcy także po zmianie kwalifikacji prawnej danej transakcji, dokonanej w wyniku kontroli fiskusa.
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS zajmował się dość interesującym przypadkiem podatnika, który działa w branży handlowej (np. materiały i systemy przeciwpożarowe). Sprawa dotyczyła kwestii odliczania VAT od wydatków na samochód wyścigowy.
Problem: Czy gmina jest uprawniona do odliczenia 100% VAT naliczonego w razie wydatków inwestycyjnych związanych z infrastrukturą mającą powstać w ramach inwestycji, która ma służyć gminie do świadczenia odpłatnych usług dostarczania wody odbiorcom zewnętrznym i nie będzie wykorzystywana do dostaw wody odbiorcom wewnętrznym? Gmina będzie pobierała opłaty za te usługi i dokonywała rozliczeń VAT należnego z tego tytułu. Inwestycja nie będzie obejmowała nieruchomości stanowiących własność gminy, i nieruchomości wykorzystywanych na jej wewnętrzne potrzeby (np. szkoły, przedszkola itp.). Budowane odcinki sieci wodociągowej nie obejmą bowiem swym zasięgiem tego typu nieruchomości. Czy jednak potrzebny będzie tu prewspółczy nnik?
Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 7 września 2021 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, przy czym jednocześnie pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
Sprawdź, w jakich przypadkach do odliczenia VAT od firmowego samochodu, nie jest konieczne prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu.
W jednym z tegorocznych orzeczeń NSA analizował sprawę gminy, która realizując zadanie inwestycyjne na terenie parku, polegające na przebudowie i modernizacji sieci kanalizacji deszczowej, poniosła nakłady dotyczące rozbudowy infrastruktury technicznej na tych terenach. Czy może bezpiecznie odliczyć VAT?
Choć sprawa wydaje się oczywista, dopiero NSA musiał rozstrzygać spór między organami podatkowymi a przedsiębiorcą, który wynajmując innym firmom lokale w swoim biurowcu, celem ich dostosowania do potrzeb najemców nabywał usługi budowlane i odliczał VAT. Fiskus oczywiście zakwestionował odliczenie.
Biorąc pod uwagę m.in. orzecznictwo TSUE (np. wyrok z 8 marca 2001 r. w sprawie o sygn. akt C-415/98, Laszlo Bakcsi), można zetknąć się ze stanowiskiem, że podatnikowi przysługuje prawo wyboru, czyli:
1) dokona on z góry pewnego założenia, tj. że nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów celem przekazania ich pracownikom – skutkiem czego nie wygeneruje to podatku należnego;
2) uzna, iż przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, ale będzie miało miejsce opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych towarów.
Sprawdź, co na to polski fiskus.
Choć sprawa wydaje się oczywista, dopiero NSA musiał rozstrzygać spór między organami podatkowymi a przedsiębiorcą, który wynajmując innym firmom lokale w swoim biurowcu, celem ich dostosowania do potrzeb najemców nabywał usługi budowlane i odliczał VAT. Fiskus oczywiście zakwestionował odliczenie.
Podatnik nie zatrudnia pracowników i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie mechaniki maszyn. Podatnik zakupił koszulki z logo firmy. Koszulki traktuje jak odzież roboczą, nadruk zawiera dane firmy i nr kontaktowy, więc są równocześnie formą reklamy. Czy przysługuje mu odliczenie VAT z faktury zakupu?
Przedsiębiorcy ponoszą wydatki na inwestycje, od których odliczają VAT. Jednak niekiedy z różnych powodów inwestycje nie dochodzą do skutku. Czy w takim przypadku podatnik jest zobowiązany skorygować odliczony uprzednio podatek naliczony?
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]