Obrót nieruchomościami oraz najem. Poznaj zasady ewidencji tego rodzaju działalności klientów
Obrot nieruchomościami oraz ich najem stał się w ostatnich latach dość popularnym źródłem dochodów wielu osób. Do biur rachunkowych coraz częściej zgłaszają się osoby dokonujące inwestycji w nieruchomości. Popularne stało się przygotowywanie mieszkań na tzw. filipy, czyli zakup w celu wykończenia i sprzedaży oraz najem lokali mieszkaniowych. Wciąż jednak dla wielu biur tacy klienci to nowość, dlatego poniżej przytaczamy wskazówki, jak prawidłowo dokonać ich rozliczeń księgowych na gruncie ustawy o rachunkowości i PKPiR.
- Data: 08.08.2024
Zatwierdzenie i ogłoszenie sprawozdania finansowego. O czym należy pamiętać?
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych, ich zatwierdzania oraz ogłaszania we właściwym rejestrze określone zostały w ustawie o rachunkowości. Poniżej prezentujemy omówienie ostatnich dwóch czynności zgodnie z polskim prawem bilansowym oraz ewentualne konsekwencje prawne wynikające z ich niewykonania lub nienależytego wykonania.
- Data: 09.05.2024
Korygowanie błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Poznaj zasady
Błędy w księgach rachunkowych są nie tylko kosztowne, ale także mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości czy branży, w której funkcjonują. Począwszy od małych nieścisłości po fundamentalne (kluczowe) pomyłki, każdy rodzaj błędu może prowadzić do nieprawidłowego przedstawienia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co z kolei może prowadzić do złych decyzji zarządczych, konfliktów z organami nadzoru czy nawet sankcji prawnych i/lub niekiedy podatkowych.
- Data: 07.04.2024
Harmonogram czynności w związku z zamknięciem roku obrotowego 2023*
Dla jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF – działających na rynku finansowym), organizacji pozarządowych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe
- Data: 10.11.2023
Inwentaryzacja metodą potwierdzenia salda. Możesz ją przeprowadzić już od października
Aktywa niemające postaci materialnej lub powierzone innym jednostkom należy zinwentaryzować drogą potwierdzenia sald. Dzięki tej metodzie można wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej. Jest ona drugą obok metody spisu z natury, którą możesz zastosować przy inwentaryzacji już od października.
- Data: 07.11.2023
Zamkniecie roku. Jak sporządzić informacje dodatkowe
Informacja dodatkowa powinna zawierać istotne dane i objaśnienia niezbędne do tego, aby sprawozdanie finansowe odpowiadało warunkom określonym w art. 4 ust. 1 uor. Jej zakres jest zróżnicowany w zależności od tego, czy jednostka sporządza sprawozdanie wg załącznika nr 1, 4 czy też 5.
- Data: 10.10.2023
Inwentaryzacja 2023 r. Zaplanuj poszczególne etapy rozpoczęcia prac
Już od października jednostki, których rok obrachunkowy pokrywa się z kalendarzowym, mogą zacząć inwentaryzację. Trzeba jednak pamiętać, iż możliwość wcześniejszego rozpoczęcia i zakończenia prac inwentaryzacyjnych dotyczy tylko tych składników aktywów, które podlegają inwentaryzacji drogą spisu z natury lub potwierdzenia salda. Pozostałe aktywa oraz pasywa należy zinwentaryzować, ustalając ich stan na ostatni dzień roku obrotowego.
- Data: 08.09.2023
Jednorazowa amortyzacja. Sprawdź, jak ją zastosować w praktyce
Środek trwały możesz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, jeśli wysokość odpisu nie przekracza 100.000 zł w roku podatkowym. Kwota limitu to jednak niejedyny wyznacznik dotyczący możliwości zastosowania odliczenia.
- Data: 12.05.2023