Jakie są konsekwencje VAT sprzedaży pracownikom samochodów osobowych po obniżonej cenie?
Pytanie: Spółka sprzedaje używane samochody osobowe pracownikiem po określonym okresie użytkowania. W przypadku sprzedaży możliwe są dwie opcje: użytkownik samochodu kupuje samochód – cena określona przez rzeczoznawcę minus 10%, odbywa się przetarg i wygrany kupuje samochód po cenie ze złożonej oferty minus 10%. Często cena ta jest wyższa od rynkowej. Czy w obu przypadkach należy doliczyć VAT należny z powodu obniżonej ceny?
- Data: 12.07.2024
Kiedy można zastosować 0% do WDT?
Pytanie: Do kontrahenta zagranicznego wysyłane są towary (części samochodowe). Zostały one wcześniej u niego zakupione, a teraz wysyłane są do regeneracji. Gdy on je otrzyma wystawia dokument (jest w innym miesiącu niż wysyłka), według którego my wystawiamy fakturę sprzedaży. Dokument ten jest jakby potwierdzeniem otrzymania tych części i zgodą na wystawienie faktury. Czy może być to wystarczającym dowodem wysłania towaru (WDT) i zastosowania stawki 0% i czy data wystawienia faktury może być inna niż wysyłka towaru. Jest jednak zgodna z otrzymanym dokumentem od odbiorcy.
- Data: 09.07.2024
Czy można koszty dokumentować notą księgową?
Pytanie: Jednostka zakupiła karty podarunkowe w elektromarkecie dla kilku uczniów klasy szkoły średniej, objętej umową patronacką. Jako dowód zakupu otrzymała notę księgową. Czy na podstawie noty można zaksięgować zakup kart podarunkowych w koszty?
- Data: 07.07.2024
Kurs przeliczeniowy CIT w przypadku zakupu usługi za granicą
Pytanie: Przy imporcie usług kurs stosowany w podatku VAT jest z dnia poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego, np. faktura za usługi zarządcze za miesiąc czerwiec, data wystawienia faktury 25.06.2024. Kurs do VAT powinniśmy stosować z dnia 29.06. Jaki kurs powinien być stosowany do CIT? Czy może być taki sam jak w VAT?
- Data: 04.07.2024
Jak amortyzować i odliczyć VAT od ciągnika rolniczego?
Pytanie: Czy mogę prosić o informację w sprawie wliczenia w koszty działalności zakupu ciągnika rolniczego do celów transportowych w cenie 85.000 zł netto + 23% VAT (amortyzacji i odpisu VAT). Prowadzę firmę z usługami budowlanymi.
- Data: 22.04.2024
Jaką stawkę VAT zastosować przy sprzedaży m.in. usługi stworzenia strony internetowej oraz obsługi mediów społecznościowych?
Pytanie: proszę o informację jaką stawkę vat-u należy zastosować w przypadku sprzedaży tych czterech usług:- stworzenie strony internetowej – 12%- prowadzenie mediów społecznościowych – 15% (interpretacja 0113-KDIPT2-1.4011.524.2021.2)- aktualizacja strony internetowej – 12% (interpretacja 0115-KDST2-2.4011.269.2023.PR)- obsługa mediów społecznościowych – 15%.Czy konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej, czy wystarczy osobą fizycznym wystawić fakturę ? Jeśli cała płatność jest poprzez przelew, nie otrzymują gotówki. Czy konieczne jest zastosowanie szczególnych procedur rozliczeniowych ? O czym jeszcze w takim przypadku powinien pamiętać przedsiębiorca aby dopełnić wszelkich formalności ?
- Data: 22.04.2024
Jak rozumieć zatrudnienie co najmniej 3 pracowników jako warunek korzystania z opodatkowania estońskim CIT?
Pytanie: Firma zatrudniła w roku 2023 pracownika, od stycznia 2024 roku, postanowiła rozliczać się według CIT-u estońskiego. Czy w związku z tym pracownik jest wliczany do puli 3 pracowników, jakich mając spółkę na CIT estońskim należy zatrudnić? Czy też przez to że pracował on w firmie przed jej rejestracją, firma musi zatrudnić od momentu rejestracji czyli od stycznia jeszcze trzech dodatkowych pracowników?
- Data: 18.04.2024
Posiadanie dwóch terminali płatniczych z umowami na obsługę zawartymi z dwoma podmiotami
Pytanie: Klientka naszego biura posiada 2 lokalizacje i kasę fiskalną mobilną. Posiada także dwa terminale płatnicze z firmy "X" (po jednym w każdej lokalizacji). W tej chwili wypowiedziała umowę na jeden terminal w związku z niedotrzymaniem warunków umowy. Czy firma może mieć dwa terminale, lecz umowa na obsługę tych terminali zawarta z dwoma różnymi podmiotami (tzn. terminal w lokalizacji nr 1 z podmiotem "X". terminal w lokalizacji nr 2 z podmiotem "Y")?
- Data: 14.04.2024
Czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem może pracować na umowę zlecenie bądź umowa o dzieło dla byłego pracodawcy?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 14.11.2023 do końca roku 2023 na skali wybrała od 01.01.2024 ryczałt wg PKD 71.11.Z, 71.12.Z. Czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem może pracować na umowę zlecenie bądź umowa o dzieło dla byłego pracodawcy?
- Data: 14.04.2024