Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc. Chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
O interpretację do dyrektora KIS wystąpiła spółka, która świadczy usługi związane z organizacją konkursów, akcji promocyjnych, sprzedaży premiowej, loterii i innych wydarzeń. W ramach tych wydarzeń, przekazuje klientom nagrody. Czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu?
Zdaniem NSA podatnik VAT ma prawo do obniżenia podatku należnego o 100% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego spełniającego warunki przewidziane w art. 86a ust. 4 pkt 2 w związku z ust. 9 ustawy o VAT oraz od wydatków związanych z jego eksploatacją, także za okres od dnia jego nabycia do dnia dokonania odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym, jeżeli w okresie użytkowania nie dokonywano w nim żadnych zmian, w wyniku których pojazd przestał spełniać wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT oraz przez cały czas był użytkowany tylko w działalności gospodarczej do celów czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Czy możliwe jest odliczenie VAT z faktury wykupu z leasingu samochodu sprzedawanego w miesiącu wykupu? Jak wykazać tę czynność w JPK_VAT?
Czy zastrzeżenie na fakturze, iż zakup ma miejsce „wyłącznie do użytku osobistego, ma jakiś wpływ na prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?
Przedsiębiorcy ponoszą wydatki na inwestycje, od których odliczają VAT. Jednak niekiedy z różnych powodów inwestycje nie dochodzą do skutku. Czy w takim przypadku podatnik jest zobowiązany skorygować odliczony uprzednio podatek naliczony?
Faktury wystawione z naruszeniem terminu, na ogólnych zasadach, pozwalają na odliczenie podatku w nich naliczonego. Nie istnieje bowiem przepis, który wyłączałby lub ograniczał prawo do odliczenia naliczonego podatku z faktur wystawionych z naruszeniem terminu.
Choć sprawa wydaje się oczywista, dopiero NSA musiał rozstrzygać spór między organami podatkowymi a przedsiębiorcą, który wynajmując innym firmom lokale w swoim biurowcu, celem ich dostosowania do potrzeb najemców nabywał usługi budowlane i odliczał VAT. Fiskus oczywiście zakwestionował odliczenie.
Księgowi rozliczający przedsiębiorców z sektora budowlanego, zastanawiają się, czy można bezpiecznie odliczać VAT naliczony z faktur z tytułu nabycia usług budowlanych, świadczonych przez wykonawców zastępczych. Poznaj najnowsze stanowisko fiskusa w tej kwestii.
Z interpretacji ogólnej ministra finansów z 8 października 2021 r. nr PT1.8101.1.2021 w sprawie w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe wynika, że najem mieszkania firmie (nawet na potrzeby mieszkaniowe pracowników), nie korzysta ze zwolnienia z VAT. Prostą konsekwencją tego stanowiska jest więc m.in. pytanie o prawo do odliczenia VAT.
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że dokonanie wstecznej rejestracji jako czynny podatnik VAT, spowoduje możliwość realizacji przez podatnika prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz rozliczenia VAT należnego udokumentowanych wystawionymi przez podatnika fakturami od dnia rozpoczęcia przez niego działalności gospodarczej.
Fiskus odmówił firmie odliczenia VAT od zakupu towarów i usług związanych z naprawą szkody powstałej z jej winy podczas prowadzonych robót ziemnych. Uznał, że wydatki te nie są związane z przedmiotem działalności firmy. Sprawdź, czy miał rację.
Jeżeli nabywane towary i usługi podatnik wykorzystuje zarówno do działalności gospodarczej jak i do innych celów, ustalenie wartości naliczonego VAT do odliczenia, staje się możliwe po określeniu prewspółczynnika, będącego sposobem obliczenia proporcji pomiędzy tymi źródłami wydatków.
Przedsiębiorca (czynny podatnik VAT) zakupił żywność z przeznaczeniem jako pomoc dla Ukrainy. Fakturę opłacił i opisał, że towar został przekazany do punktu Caritas jako pomoc. Nie ma jednak pokwitowania potwierdzającego przyjęcie. Czy w tej sytuacji może odliczyć VAT i uwzględnić fakturę w kosztach?
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]