Ewidencja wydatków związanych z autami. Sprawdź, jak ująć koszty ich zakupu i eksploatacji
Transakcje kupna oraz sprzedaży aut, jak również wydatki na ich eksploatację często sprawiają problemy w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. Sprawdź przykłady rozliczeń, które mogą pomóc przy tych czynnościach.
- Data: 12.12.2023
Jak opodatkować sprzedaż uszkodzonego samochodu na rzecz niemieckiej firmy?
Pytanie: Pytanie: Osoba fizyczna (firma polska KPiR + VAT) sprzedała samochód – środek trwały – firmie z Niemiec, która jest zarejestrowana do VAT UE. Samochód jest po wypadku. Polska firmie nie jest zarejestrowana do VAT UE. Czy podatnik musi wystawić fakturę sprzedaży z podstawową stawką VAT. Czy jeszcze coś trzeba zrobić? Transakcja została opłacona gotówką. Pytanie: Pytanie: Osoba fizyczna (firma polska KPiR + VAT) sprzedała samochód – środek trwały – firmie z Niemiec, która jest zarejestrowana do VAT UE. Samochód jest po wypadku. Polska firmie nie jest zarejestrowana do VAT UE. Czy podatnik musi wystawić fakturę sprzedaży z podstawową stawką VAT. Czy jeszcze coś trzeba zrobić? Transakcja została opłacona gotówką.
- Data: 12.12.2023
Wzrost kar za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2024
W 2024 roku kary pieniężne za wykroczenia i przestępstwa skarbowe będą wyższe. Tak jak w 2023 roku, będzie to wzrost dwustopniowy, gdyż najpierw 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenie to wyniesie 4 .242 zł, a od 1 lipca 4.300 zł.
- Data: 12.10.2023
Dziedziczenie długów. Sprawdź, o czym warto wiedzieć, by spadek nie stał się problemem
Przyjęcie spadku może wiązać się z przysporzeniem majątkowym, ale również – co nie jest rzadkością – odziedziczeniem długów. W celu ochrony przed problemami z długami spadkowymi warto zapoznać się ze stanem spadku oraz podjąć stosowne kroki.
- Data: 14.12.2022
Nowe prawo holdingowe. Jakie aspekty zmian w KSH warto omówić z klientem
12 października 2022 r. zacznie obowiązywać duża nowelizacja Kodeksu spółek handlowych, wprowadzająca między innymi tzw. prawo holdingowe. Wprowadzone zmiany mają istotne znaczenie dla grup kapitałowych, gdyż szczegółowo regulują kwestie funkcjonowania grup, wzajemnych relacji i odpowiedzialności, sankcjonując istnienie holdingów. Warto poinformować klienta o nowych przepisach również w zakresie księgowości. Przykładem istotnej nowości może być prawo rady nadzorczej spółki dominującej do żądania od zarządu spółki zależnej udostępnienia ksiąg i dokumentów oraz udzielenia informacji w celu sprawowania nadzoru. W przypadku braku rady nadzorczej w spółce dominującej, ww. prawa przysługiwać będą zarządowi.
- Data: 19.10.2022