Rozliczenie VAT z tytułu importu w związku z korektą deklaracji
Jak wiadomo zmiany są immanentną częścią naszej podatkowej rzeczywistości. Dlatego też księgowi muszą pamiętać, że korygując lata wcześniejsze, należy brać pod uwagę przepisy wcześniej obowiązujące, gdyż co do zasady prawo nie działa wstecz. Dlatego też niestety, nie możemy nieobowiązujących już dziś przepisów, w prosty i definitywny sposób przenieść do lamusa.
- Data: 09.05.2023
Uproszczona procedura VAT daje możliwość niezapłacenia podatku w momencie importu towaru
Zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług czynni podatnicy VAT mogą rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy. Oznacza to, że importujący towary na terytorium UE mogą nie zapłacić należnego VAT przy zgłoszeniu celnym i wpłacić go dopiero przy składaniu miesięcznej deklaracji podatkowej.
- Data: 31.12.2022
Uwaga! Odliczenie VAT w imporcie usług „po nowemu”
Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 7 września 2021 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, przy czym jednocześnie pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
- Data: 30.11.2021
Zasady rozliczania importu towarów w sposób uproszczony
Podatnicy podatku od towarów i usług dokonujący importu towarów spoza Unii Europejskiej mogą pokusić się o skorzystanie z uproszczenia, jakim jest procedura importu w ramach art. 33a ustawy o VAT. Stosowanie tej preferencji, o ile korzystne z perspektywy płynności finansowej, to wiąże się jednak z koniecznością spełnienia szeregu warunków formalnych, które w niektórych przypadkach mogą okazać się znaczącą barierą dla przedsiębiorców.
- Data: 01.10.2021
Pakiet VAT e-commerce – problemy z wdrażaniem nowych przepisów
Wszyscy wiemy, że 1 lipca 2021 r. weszły w życie przepisy tzw. pakietu e-commerce VAT. Czy jednak na pewno tak się stało? Niezupełnie, gdyż w życie weszły tak naprawdę tylko te regulacje, które wejść musiały (ustawa i niektóre akty wykonawcze) oraz projekt objaśnień ministerialnych. Jednak podobnie jak miało to miejsce z objaśnieniami do SLMI VAT, także i te nie tylko nie wyjaśniły wszystkich wątpliwości, ale przysporzyły dodatkowych problemów interpretacyjnych.
- Data: 09.07.2021
Sprawdź, jakie praktyczne problemy z rozliczaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych mają księgowi
Przedsiębiorcy oprócz sprzedaży krajowej w zdecydowanej większości wykonują również transakcje wewnątrzwspólnotowe, które nakładają na nich obowiązek rozliczenia VAT. Chodzi tutaj przede wszystkim o wewnątrzwspólnotowe nabycia i dostawy towarów czy import usług. Każda z tych czynności jest rozliczana w inny sposób i każda z nich napotyka praktyczne problemy interpretacyjne.
- Data: 11.06.2021