Zobacz, czy można odliczyć VAT z tytułu nabycia usług organizacji wyjazdu integracyjnego dla współpracowników
Organy skarbowe uznają, że podatnicy ponoszący wydatki na organizację imprez integracyjnych dla współpracowników, nie mogą od nich odliczać VAT z uwagi na brak związku pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi.
- Data: 26.07.2023
Drobny przedsiębiorca a zwolnienie podmiotowe z VAT
Obecnie w prawie polskim funkcjonuje wiele definicji przedsiębiorcy. Jest to widoczne szczególnie na tle porównania z okresem przedwojennym, kiedy istniał jednolity termin „kupiec”. Taki stan prowadzić może do absurdów polegających na tym, że osoba nieuznawana za prowadzącą działalność gospodarczą w świetle prawa cywilnego czy prawa przedsiębiorców, na podstawie ustaw podatkowych, np. ustawy o VAT będzie za taki podmiot uznana. W rezultacie obrót z tego rodzaju czynności będzie podlegał podatkowi.
- Data: 25.07.2023
Zakup i wydanie nagród rzeczowych a VAT naliczony i należny
O interpretację do dyrektora KIS wystąpiła spółka, która świadczy usługi związane z organizacją konkursów, akcji promocyjnych, sprzedaży premiowej, loterii i innych wydarzeń. W ramach tych wydarzeń, przekazuje klientom nagrody. Czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu?
- Data: 19.07.2023
Płatne i bezpłatne bilety wstępu do muzeum a prewspółczynnik VAT
Nie każda działalność statutowa może zostać uznana za działalność gospodarczą. Promowanie dziedzictwa kulturowego oraz edukacji historycznej jest wynikającym z ustawy obowiązkiem muzeum, nienakierowanym na osiąganie zysku. Tym samym nie wszystkie czynności, jakie wykonuje i będzie wykonywać muzeum, w ramach nieodpłatnych działań, wpisują się w ramy działalności gospodarczej.
- Data: 17.07.2023
Badanie techniczne a prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego
Zdaniem NSA podatnik VAT ma prawo do obniżenia podatku należnego o 100% kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych z nabyciem pojazdu samochodowego spełniającego warunki przewidziane w art. 86a ust. 4 pkt 2 w związku z ust. 9 ustawy o VAT oraz od wydatków związanych z jego eksploatacją, także za okres od dnia jego nabycia do dnia dokonania odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym, jeżeli w okresie użytkowania nie dokonywano w nim żadnych zmian, w wyniku których pojazd przestał spełniać wymagania, o których mowa w art. 86a ust. 9 pkt 1 lub 2 ustawy o VAT oraz przez cały czas był użytkowany tylko w działalności gospodarczej do celów czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
- Data: 20.06.2023
Czy ograniczenie odliczenia do 50% VAT i prewspółczynnik kumulują się
Zdaniem organów skarbowych w sytuacji, gdy gminy ponoszą wydatki na nabycie i eksploatację pojazdów samochodowych, które będą wykorzystywane do czynności mieszanych (opodatkowanych VAT i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem) – będzie przysługiwać im prawo do częściowego odliczenia VAT. W celu obliczenia podatku podlegającego odliczeniu należy ustalić proporcję na zasadach określonych w art. 86 ust. 2a i następne ustawy i rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia 2015 r., a następnie do tak wyliczonej kwoty zastosować uregulowania wynikające z art. 86a ust. 1 ustawy o VAT (czyli pomniejszyć ją o 50%).
- Data: 21.04.2023
Korekta odliczonego VAT związanego z zaliczką na zakup lokalu
Zrezygnowanie z nabycia nieruchomości może wynikać z czynników, na które podatnik nie ma wpływu. Zdaniem organu podatkowego, w przypadku takiej sytuacji, podatnik nie ma możliwości skorygowania odliczonego VAT z faktury za zaliczkę.
- Data: 14.04.2023