Nowa forma działalności ułatwiająca sukcesje już dostępna w Polsce
Od niedawna w Polsce można prowadzić działalność w formie fundacji rodzinnej. Ma ona zazwyczaj na celu kumulacje mienia i zarządzanie nim w interesie beneficjentów, a także spełnianie świadczeń na ich rzecz (np. pokrywanie kosztów utrzymania/ kształcenia wskazanego beneficjenta.
- Data: 20.02.2024
Czy można zawiesić działalność gospodarczą, mając pracownika na urlopie macierzyńskim?
Pytanie: Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy Pytanie: Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy
- Data: 12.12.2023
CIT estoński. Dla kogo będzie dobrym wyborem na rok 2024?
Wielu przedsiębiorców i księgowych słyszało już, że estoński CIT to nie tak korzystna forma opodatkowania jak zapowiadano. Zmieniły się jednak regulacje związane z estońskim CIT i obecnie dużo więcej plusów można postawić przy tej formie opodatkowania. Warto więc rozważyć jego wybór szczególnie na przełomie lat bilansowych, gdzie zmiana formy opodatkowania nie wiąże się z koniecznością sporządzenia dodatkowego sprawozdania, które szczególnie w większych firmach oznacza spore koszty.
- Data: 12.12.2023
CIT estoński. Kiedy warto by Twój klient rozważył tą formę opodatkowania?
„CIT estoński” – te dwa słowa słyszał już prawie każdy przedsiębiorca. Aktualnie obowiązująca formuła tego podatku (która tak naprawdę jest już jego drugą odsłoną, wprowadzoną wraz z polskim ładem) jest w wielu przypadkach opłacalną formułą opodatkowania. Wybór estońskiego CIT może rozważyć każdy przedsiębiorca – choć u części firm zastosowanie tej formy wymagać będzie więcej prac i wysiłku.
- Data: 27.11.2023
Spółka z o.o. Zakładanie i wypłata zysku
Przedsiębiorcy coraz częściej myślą o założeniu spółki. Powodów takiej decyzji może być wiele, począwszy od zabezpieczenia majątku prywatnego podatnika, opłacalności opodatkowania czy w końcu planów inwestycyjnych. Przed podjęciem decyzji o założeniu spółki należy to jednak dobrze przeanalizować, ponieważ likwidacja spółki nie jest tak prostą czynnością jak zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej.
- Data: 12.10.2023
Zakładanie działalności gospodarczej, czyli na co zwrócić uwagę?
Przedsiębiorcy, którzy chcą założyć działalność gospodarczą często stoją przed wyborem, jaka forma opodatkowania podatkiem dochodowym jest dla nich najlepsza. W tym miejscu jednak trzeba podkreślić, iż podatek dochodowy to jeden z wielu podatków w Polsce, zatem w zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz jej skali, przedsiębiorca płaci także inne podatki, w szczególności VAT, ale i akcyzowy, od gier czy od kopalin etc. W tym miejscu skupimy się na podatku dochodowym i tym, na podstawie jakich danych wybrać podatek dochodowy dla prowadzonej działalności gospodarczej.
- Data: 10.09.2023
Likwidacja działalności gospodarczej klienta. Poznaj zasady jej dokonywania
Sprawdź jakie czynności należy przeprowadzić przy zakończeniu działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo lub w formie spółki cywilnej. Zobacz, które są niezbędne, aby działalność taka była rozliczona z punktu widzenia prawa podatkowego.
- Data: 12.07.2023
Sukcesja w jednoosobowym przedsiębiorstwie. Przewodnik krok po kroku
Na podstawie danych zawartych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) szacuje się, że zarejestrowanych jest ok. 230 tys. osób, które rozpoczęły działalność na początku lat 90. i mają obecnie ponad 65 lat. Z kolei, wśród 3 mln jednoosobowych przedsiębiorców aż 1 mln to firmy rodzinne, które stanowią ok. 36% polskich przedsiębiorstw i wytwarzają 10% PKB naszego kraju i zatrudniają nawet połowę pracowników. Aż 800 firm jest wykreślanych co miesiąc z CEIDG z powodu śmierci właściciela1.
- Data: 10.09.2021
Likwidacja spółki kapitałowej. Jakich obowiązków trzeba dopełnić?
Likwidacja spółki kapitałowej, bez względu na przyczynę oraz sposób jej przeprowadzenia, wymaga wykonania wielu obowiązków wynikających z ustaw o podatku dochodowym, o VAT oraz z przepisów o ewidencji i identyfikacji podatników. Sprawdź, jak prawidłowo się z nich wywiązać.
- Data: 02.03.2021
Likwidacji spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Procedura i skutki księgowo-podatkowe
Procedura i skutki księgowo-podatkowe likwidacji działalności w dużej mierze zależą od formy jej prowadzenia. Przyjrzymy się, na co należy zwrócić uwagę, jeśli dochodzi do likwidacji spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej. Pamiętać należy, że są inne zasady samej procedury wskazane w Kodeksie spółek handlowych, jeśli chodzi własnie o spółki jawne, partnerskie i komandytowe, a inne spółek komandytowo-akcyjnych oraz kapitałowych.
- Data: 02.03.2021