Czy można zaksięgować w KPiR paragon bez NIP?
Pytanie: Spółka jawna posiada paragony za przejazd autostradą A2 (podróż służbowa), paragon fiskalny jest bez NIP firmy spółki jawnej. Czy mogę go zaksięgować w koszty uzyskania przychodu i czy mogę z niego odliczyć VAT naliczony? Pytanie: Spółka jawna posiada paragony za przejazd autostradą A2 (podróż służbowa), paragon fiskalny jest bez NIP firmy spółki jawnej. Czy mogę go zaksięgować w koszty uzyskania przychodu i czy mogę z niego odliczyć VAT naliczony?
- Data: 24.02.2024
Jak zaksięgować fakturę korygującą dotyczącą ubiegłych lat?
Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące za energię elektryczną dotyczącą rozliczenia za 2022 rok. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy. W jaki sposób zaksięgować powyższą fakturę? Czy można ją zaksięgować bezpośrednio na dochody z lat ubiegłych, czy zrefakturować bieżące wydatki? Pytanie: W 2023 roku otrzymaliśmy faktury korygujące za energię elektryczną dotyczącą rozliczenia za 2022 rok. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy zwrotu pieniędzy. W jaki sposób zaksięgować powyższą fakturę? Czy można ją zaksięgować bezpośrednio na dochody z lat ubiegłych, czy zrefakturować bieżące wydatki?
- Data: 23.02.2024
Obrót nieruchomościami oraz najem. Poznaj zasady ewidencji tego rodzaju działalności klientów
Obrot nieruchomościami oraz ich najem stał się w ostatnich latach dość popularnym źródłem dochodów wielu osób. Do biur rachunkowych coraz częściej zgłaszają się osoby dokonujące inwestycji w nieruchomości. Popularne stało się przygotowywanie mieszkań na tzw. filipy, czyli zakup w celu wykończenia i sprzedaży oraz najem lokali mieszkaniowych. Wciąż jednak dla wielu biur tacy klienci to nowość, dlatego poniżej przytaczamy wskazówki, jak prawidłowo dokonać ich rozliczeń księgowych na gruncie ustawy o rachunkowości i PKPiR.
- Data: 08.08.2024
Zatwierdzenie i ogłoszenie sprawozdania finansowego. O czym należy pamiętać?
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych, sporządzania sprawozdań finansowych, ich zatwierdzania oraz ogłaszania we właściwym rejestrze określone zostały w ustawie o rachunkowości. Poniżej prezentujemy omówienie ostatnich dwóch czynności zgodnie z polskim prawem bilansowym oraz ewentualne konsekwencje prawne wynikające z ich niewykonania lub nienależytego wykonania.
- Data: 09.05.2024
Korygowanie błędów w zatwierdzonym sprawozdaniu finansowym. Poznaj zasady
Błędy w księgach rachunkowych są nie tylko kosztowne, ale także mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości czy branży, w której funkcjonują. Począwszy od małych nieścisłości po fundamentalne (kluczowe) pomyłki, każdy rodzaj błędu może prowadzić do nieprawidłowego przedstawienia sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, co z kolei może prowadzić do złych decyzji zarządczych, konfliktów z organami nadzoru czy nawet sankcji prawnych i/lub niekiedy podatkowych.
- Data: 07.04.2024
Zamknięcie roku 2023 w PKPiR. Sprawdź, o czym warto pamiętać, zamykając księgi klienta
Rozliczenie zamknięcia roku 2023 powinno nastapić zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, które od 1 stycznia 2020 r. zastąpiło wcześniej obowiązujące rozporządzenie i zasadami wynikającymi z ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
- Data: 10.11.2023