Koszty reklamy i koszty reprezentacji jako koszt podatkowy. Poznaj wskazówki eksperta
Podatnicy w toku życia gospodarczego ponoszą wiele wydatków, które nie są wprost związane z kosztem świadczonych usług lub produkowanych, odsprzedawanych towarów. Wśród takich wydatków znajdują się zwłaszcza koszty reklamy i koszty reprezentacji. Te kategorie wydatków często przysparzają problemów w praktyce, ponieważ w niektórych przypadkach granica między reklamą a reprezentacją jest mało widoczna.
- Data: 07.08.2024
Kurs przeliczeniowy CIT w przypadku zakupu usługi za granicą
Pytanie: Przy imporcie usług kurs stosowany w podatku VAT jest z dnia poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego, np. faktura za usługi zarządcze za miesiąc czerwiec, data wystawienia faktury 25.06.2024. Kurs do VAT powinniśmy stosować z dnia 29.06. Jaki kurs powinien być stosowany do CIT? Czy może być taki sam jak w VAT?
- Data: 04.07.2024
Ulga Badawczo rozwojowa. Komentarz do grafu
Ulga badawczo-rozwojowa to ulga podatkowa, która pozwala przedsiębiorstwom rozwijającym swoje produkty i usługi redukować podatek dochodowy. Wbrew pozorom nie jest konieczne posiadanie rozwiniętego zaplecza badawczo-rozwojowego, niemniej konieczne jest spełnienie szeregu wymogów stawianych przez przepisy podatkowe.
- Data: 12.05.2024
Ulga badawczo-rozwojowa. Sprawdź, czy Twój klient może z niej skorzystać?
Ulga badawczo-rozwojowa to ulga podatkowa, która pozwala przedsiębiorstwom rozwijającym swoje produkty i usługi redukować podatek dochodowy. Wbrew pozorom nie jest konieczne posiadanie rozwiniętego zaplecza badawczo-rozwojowego, niemniej konieczne jest spełnienie szeregu wymogów stawianych przez przepisy podatkowe.
- Data: 09.05.2024
Dziś mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023
Do 30 kwietnia, czyli do dziś, należy złożyć zeznania podatkowe PIT za 2023 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00. Najprostszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. PIT można też złożyć przez system e-Deklaracje.
- Data: 30.04.2024
Jak rozumieć zatrudnienie co najmniej 3 pracowników jako warunek korzystania z opodatkowania estońskim CIT?
Pytanie: Firma zatrudniła w roku 2023 pracownika, od stycznia 2024 roku, postanowiła rozliczać się według CIT-u estońskiego. Czy w związku z tym pracownik jest wliczany do puli 3 pracowników, jakich mając spółkę na CIT estońskim należy zatrudnić? Czy też przez to że pracował on w firmie przed jej rejestracją, firma musi zatrudnić od momentu rejestracji czyli od stycznia jeszcze trzech dodatkowych pracowników?
- Data: 18.04.2024
Czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem może pracować na umowę zlecenie bądź umowa o dzieło dla byłego pracodawcy?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą od 14.11.2023 do końca roku 2023 na skali wybrała od 01.01.2024 ryczałt wg PKD 71.11.Z, 71.12.Z. Czy prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem może pracować na umowę zlecenie bądź umowa o dzieło dla byłego pracodawcy?
- Data: 14.04.2024
Czy koszty dotyczących samochodu osobowego rat leasingowych można rozliczyć w 100%?
Pytanie: Klient, który prowadzi działalność jako Ratownik Medyczny i jest zwolniony z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18-20 ustawy o VAT, zakupił samochód osobowy w leasingu w kwocie 97.000 zł. Czy cała rata leasingowa będzie w 100% kosztem podatkowym? Czy VAT w 100% będzie kosztem podatkowym?
- Data: 05.04.2024
Jak należy rozumieć pojęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego?
Pytanie: Jak należy rozumieć pojęcie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w przypadku kiedy podatnik w 2019 r. dokonał ocieplenia budynku, a w 2020 r. i 2021 r. dokonał wymiany drzwi. Czy ocieplenie i wymiana drzwi to dwa różne przedsięwzięcia termomodernizacyjne, czy też jedno przedsięwzięcie w ramach ulepszenia, w wyniku którego następuje zmniejszenie zapotrzebowania na energię dostarczaną na potrzeby ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania do budynków mieszkalnych i podatnik powinien zakończyć to przedsięwzięcie w ciągu 3 lat? Czy podatnik może w kolejnych latach dokonać np. wymiany okien i uznać to za kolejne przedsięwzięcie termomodernizacyjne?
- Data: 28.03.2024
Czy spółka może dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu?
Pytanie: Spółka jawna opłaca raty leasingowe za samochód dostawczy (busa).Za rok bus zostanie wykupiony z leasingu. Czy możliwe będzie przeniesienie własności tego busa na współwłaściciela spółki jawnej i przeniesienie go do majątku prywatnego w sytuacji, gdy ww. wspólnik zapłaci wykup końcowy? Czy w takiej sytuacji trzeba sporządzić jakąś umowę między spółką a wspólnikiem? Czy z taką sytuacją wiąże się zapłata podatku czy VATu przez wspólnika?Natomiast jeżeli bus zostanie w spółce czy spółka może dokonać jednorazowej amortyzacji kwoty wykupu? Kwota wykupu wyniesie 38 tyś zł. Wiem, że trudno będzie przewidzieć sytuację za rok, ale proszę mi odpowiedzieć jak sytuacja wygląda w obecnym stanie prawnym.
- Data: 14.03.2024