Czynny żal - przykładowa treść w przypadku korekty części ewidencyjnej JPK_VAT
Obowiązujące od 1 października 2020 r. przepisy wprowadziły zmiany w JPK_VAT. Teraz plik składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej. W przypadku korekty dotyczącej części ewidencyjnej warto złożyć czynny żal. Sprawdź, jak przygotować treść czynnego żalu w takiej sytuacji.
- Data: 12.01.2021
Nota księgowa
Nota księgowa to dokument, który może być używany do dokumentacji zdarzeń, dla których nie przewidziano innego sposobu dokumentacji. Noty księgowe używane są w sytuacjach, kiedy należy udokumentować transakcje niepodlegające opodatkowaniu VAT. Na podstawie noty księgowej nie mogą być dokumentowane transakcje dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których należy stosować faktury lub rachunki.
- Data: 16.09.2020
Wyjaśnienie w sprawie wykazania w deklaracji usług wykonanych przed wybraniem zwolnienia podmiotowego z VAT
Może się zdarzyć, że przed wyborem podmiotowego zwolnienia z VAT dokonane zostaną czynności, dla których obowiązek podatkowy powstanie w trakcie korzystania ze zwolnienia z VAT. Sprawdź, jak wówczas można postąpić, zobacz przykładowy wzór wyjaśnienia, do złożonej deklaracji VAT.
- Data: 28.02.2014
Oświadczenie - przyjęcie lokalu/nieruchomości do ewidencji środków trwałych
W momencie podjęcia decyzji o ujęciu lokalu w ewidencji środków trwałych warto sporządzić stosowne oświadczenie, z którego będzie wynikało, od kiedy lokal będzie użytkowany w działalności i w jaki sposób ustalono jego wartość początkową będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Prezentujemy przykładową treść takiego oświadczenia.
- Data: 27.02.2014
Protokół likwidacji zaległej należności
Za wierzytelności, odpisane jako nieściągalne, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana m.in. protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty. Zobacz, przykładowy wzór takiego protokołu.
- Data: 27.02.2014
Monit - ostateczne wezwanie do zapłaty
Często się zdarza, że osoba lub firma nie płaci swoich zobowiązań (długów). W przypadku gdy termin zapłaty upłynął musisz wezwać dłużnika do spłaty zobowiązania. W celu wezwania dłużnika do spłaty długu powinieneś wysłać do niego pisemne wezwanie do zapłaty.
- Data: 27.02.2014
Uzasadnienie korekty zeznania oraz wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego
Jeśli po złożeniu zeznania okaże się, że przysługuje ci nadpłata w kwocie wyższej niż wykazana, złóż wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z korektą zeznania. Zapoznaj się z przykładowym uzasadnieniem takiego wniosku.
- Data: 27.02.2014