Ustawa o ochronie sygnalistów. Poznaj 4 kroki wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych
Są trzy możliwości zgłoszenia zauważonego naruszenia prawa lub jego ryzyka przez sygnalistów. Jedną z nich są zgłoszenia wewnętrzne. Stosowną procedurę trzeba wdrożyć jeśli przedsiębiorca zatrudnia co najmniej 50 osób. Sprawdźmy, jak to zrobić.
- Data: 02.07.2024
Nowa forma działalności ułatwiająca sukcesje już dostępna w Polsce
Od niedawna w Polsce można prowadzić działalność w formie fundacji rodzinnej. Ma ona zazwyczaj na celu kumulacje mienia i zarządzanie nim w interesie beneficjentów, a także spełnianie świadczeń na ich rzecz (np. pokrywanie kosztów utrzymania/ kształcenia wskazanego beneficjenta.
- Data: 20.02.2024
Czy można zawiesić działalność gospodarczą, mając pracownika na urlopie macierzyńskim?
Pytanie: Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy Pytanie: Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy
- Data: 12.12.2023
CIT estoński. Dla kogo będzie dobrym wyborem na rok 2024?
Wielu przedsiębiorców i księgowych słyszało już, że estoński CIT to nie tak korzystna forma opodatkowania jak zapowiadano. Zmieniły się jednak regulacje związane z estońskim CIT i obecnie dużo więcej plusów można postawić przy tej formie opodatkowania. Warto więc rozważyć jego wybór szczególnie na przełomie lat bilansowych, gdzie zmiana formy opodatkowania nie wiąże się z koniecznością sporządzenia dodatkowego sprawozdania, które szczególnie w większych firmach oznacza spore koszty.
- Data: 12.12.2023