Jakie są obowiązki w VAT związane z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych oraz zakończeniem działalności gospodarczej
Jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, ma on obowiązek zgłosić ten fakt fiskusowi. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru VAT.
- Data: 15.07.2023
Zobacz, czy gmina może bezpiecznie odliczać VAT w przypadku bezpłatnych imprez kulturalnych
Problem z odliczaniem VAT w przypadku bezpłatnych imprez kulturalnych pojawił się w 2016 roku. Nie dlatego jednak, że wcześniej bezpłatne, a więc niebiletowane imprezy rozrywkowe czy kulturalne, nie były przez gminy i ich instytucje organizowane. Został on wywołany przez profiskalne, a więc bardzo krótkowzroczne nastawienie na doraźną korzyść państwa podejście organów podatkowych.
- Data: 14.07.2023
Dowiedz się, jak korekta VAT wpływa na przychody i koszty w PIT i CIT
Podstawową zasadą VAT jest jego niewpływanie na podatki dochodowe, czyli niegenerowanie na ich gruncie obowiązku podatkowego. Mogą się jednak zdarzyć przypadki korekty podatku naliczonego. Konsekwencją zaś będzie konieczność zapłaty podatku dochodowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy korekta w VAT znajduje odbicie w przychodach lub kosztach.
- Data: 14.07.2023
Zaliczki u małego podatnika na poczet czynności realizowanych w następnym roku kalendarzowym a ustalenie limitu sprzedaży
Przepisy ustaw podatkowych (zresztą nie tylko ustawa o VAT), wprowadzają różnego rodzaju limity dla skorzystania z określonych uprawnień. Gdy limit dotyczy danego roku, to powstają wątpliwości, czy do obrotu bądź przychodu wliczać np. zaliczki otrzymane w roku ubiegłym.
- Data: 14.07.2023
Sankcja z tytułu braku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas fiskalnych nie zawsze jest zasadna
Ewidencjonowanie obrotu w podatku od towarów i usług ma na celu zabezpieczenie prawidłowego funkcjonowania podatku. Ustanowienie sankcji za brak ewidencjonowania w kasie rejestrującej ma charakter prewencyjny. Jednak mogą wystąpić przypadki, że wymierzenie sankcji, w tym jej wysokości, w okolicznościach konkretnej sprawy może okazać się nieadekwatna czyli naruszająca – wynikającą z prawa wspólnotowego – zasadę proporcjonalności.
- Data: 15.06.2023
Jakie towary należy ujmować w spisie z natury
Panująca recesja doprowadza do fali bankructw. Najbardziej cierpią mali przedsiębiorcy. Trzeba pamiętać, że byli wspólnicy rozwiązywanych spółek niemających osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które zaprzestały wykonywania czynności opodatkowanych – mogą być zobowiązane do opodatkowania w ramach spisu z natury pozostałych im towarów. Księgowi mają wątpliwości, jakich składników majątku obowiązek ten dotyczy.
- Data: 14.06.2023
Rozliczenie pierwszej zaliczki otrzymanej przed rejestracją jako czynny podatnik VAT
Jak powinno wyglądać rozliczenie pierwszej zaliczki, otrzymanej przed rejestracją jako czynny podatnik VAT oraz rozliczenie pozostałych płatności otrzymanych po dniu rejestracji w charakterze czynnego podatnika VAT w Polsce? Sprawdźmy to.
- Data: 12.06.2023
Czy możliwa jest procedura VAT marża przy sprzedaży kombajnu osobie fizycznej
Przy sprzedaży kombajnu nabytego na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do zastosowania szczególnej procedury VAT marża, przewidzianej w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT.
- Data: 02.06.2023
Sprawdź, czy sprzedaż działek przez rolnika podlega opodatkowaniu VAT
Producenci rolni z różnych przyczyn mogą stanąć przed koniecznością sprzedaży gruntów, które dotychczas wykorzystywali do celów prowadzonej przez siebie działalności. W takim przypadku mogą się u nich pojawić wątpliwości dotyczące podatkowych skutków takich transakcji, w tym także na gruncie przepisów o VAT.
- Data: 16.05.2023