Import usług. Na jakie praktyczne problemy jest narażony przedsiębiorca określając miejsce jego świadczenia
Import usług jest specyficzną czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Specyficzną, gdyż po pierwsze oznacza samoopodatkowanie po stronie polskiego podatnika. Po drugie zawsze wiąże się zakupem usługi od obcego (unijnego lub pozaunijnego) podatnika, który nie rozlicza VAT w Polsce. Po trzecie wreszcie, zależy od tego, czy ta usługa ma miejsce świadczenia w Polsce.
- Data: 09.08.2024
Nowy wyrok WSA nie kończy sporów dotyczących odliczenia VAT w przypadku parkowania służbowego auta pod domem
Odliczenie VAT z tytułu wydatków związanych z użytkowaniem samochodów służbowych w praktyce sprawia sporo problemów. Fiskus prezentuje bardzo restrykcyjne stanowisko, zgodnie z którym parkowanie auta służbowego pod domem pracownika daje możliwość jazd prywatnych, co pozbawia przedsiębiorcę pełnego odliczenia VAT. Dla skarbówki zapisy firmowego regulaminu też nie mają większego znaczenia. Sądy stają jednak po stronie podatników. Sprawdź komentarz eksperta.
- Data: 30.07.2024
Nieodpłatne świadczenia w VAT. Piętnaście przykładów rozliczenia
W życiu gospodarczym podatnika niejednokrotnie zdarza się przekazać towary za darmo lub wykonać usługę bezpłatnie. Motywy lub przyczyny mogą być przeróżne, niemniej tego rodzaju zdarzenia mogą powodować skutki podatkowe w podatku od towarów i usług. Stąd konieczna jest uważność przy takich świadczeniach, bowiem w niektórych sytuacjach nieodpłatne świadczenia mogą podlegać opodatkowaniu.
- Data: 07.07.2024
Koszty reklamy i koszty reprezentacji jako koszt podatkowy. Poznaj wskazówki eksperta
Podatnicy w toku życia gospodarczego ponoszą wiele wydatków, które nie są wprost związane z kosztem świadczonych usług lub produkowanych, odsprzedawanych towarów. Wśród takich wydatków znajdują się zwłaszcza koszty reklamy i koszty reprezentacji. Te kategorie wydatków często przysparzają problemów w praktyce, ponieważ w niektórych przypadkach granica między reklamą a reprezentacją jest mało widoczna.
- Data: 07.08.2024
Kurs przeliczeniowy CIT w przypadku zakupu usługi za granicą
Pytanie: Przy imporcie usług kurs stosowany w podatku VAT jest z dnia poprzedzającego powstanie obowiązku podatkowego, np. faktura za usługi zarządcze za miesiąc czerwiec, data wystawienia faktury 25.06.2024. Kurs do VAT powinniśmy stosować z dnia 29.06. Jaki kurs powinien być stosowany do CIT? Czy może być taki sam jak w VAT?
- Data: 04.07.2024
Ulga Badawczo rozwojowa. Komentarz do grafu
Ulga badawczo-rozwojowa to ulga podatkowa, która pozwala przedsiębiorstwom rozwijającym swoje produkty i usługi redukować podatek dochodowy. Wbrew pozorom nie jest konieczne posiadanie rozwiniętego zaplecza badawczo-rozwojowego, niemniej konieczne jest spełnienie szeregu wymogów stawianych przez przepisy podatkowe.
- Data: 12.05.2024
Ewidencja wydatków związanych z autami. Sprawdź, jak ująć koszty ich zakupu i eksploatacji
Transakcje kupna oraz sprzedaży aut, jak również wydatki na ich eksploatację często sprawiają problemy w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. Sprawdź przykłady rozliczeń, które mogą pomóc przy tych czynnościach.
- Data: 12.12.2023
Jak opodatkować sprzedaż uszkodzonego samochodu na rzecz niemieckiej firmy?
Pytanie: Pytanie: Osoba fizyczna (firma polska KPiR + VAT) sprzedała samochód – środek trwały – firmie z Niemiec, która jest zarejestrowana do VAT UE. Samochód jest po wypadku. Polska firmie nie jest zarejestrowana do VAT UE. Czy podatnik musi wystawić fakturę sprzedaży z podstawową stawką VAT. Czy jeszcze coś trzeba zrobić? Transakcja została opłacona gotówką. Pytanie: Pytanie: Osoba fizyczna (firma polska KPiR + VAT) sprzedała samochód – środek trwały – firmie z Niemiec, która jest zarejestrowana do VAT UE. Samochód jest po wypadku. Polska firmie nie jest zarejestrowana do VAT UE. Czy podatnik musi wystawić fakturę sprzedaży z podstawową stawką VAT. Czy jeszcze coś trzeba zrobić? Transakcja została opłacona gotówką.
- Data: 12.12.2023
Wzrost kar za przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe w 2024
W 2024 roku kary pieniężne za wykroczenia i przestępstwa skarbowe będą wyższe. Tak jak w 2023 roku, będzie to wzrost dwustopniowy, gdyż najpierw 1 stycznia 2024 r. wynagrodzenie to wyniesie 4 .242 zł, a od 1 lipca 4.300 zł.
- Data: 12.10.2023