Sprawdź, jak poprawnie skorygować sprzedaż w wyniku rabatu
Rabaty potransakcyjne owocują koniecznością wystawienia dokumentu korygującego. Na jego podstawie ulega zmniejszeniu początkowa wartość należności lub zobowiązania, która zaewidencjonowana została w księgach rachunkowych tak sprzedawcy, jak i nabywcy. Rezultatem przyznania rabatu potransakcyjnego, w przypadku gdy pierwotna należność lub zobowiązanie zostały uregulowane jest nadpłata, czy to należności, czy zobowiązania.
- Data: 31.12.2022
Jak rozliczać VAT w transakcji wymiennej (barterowej)
Już od setek lat funkcjonuje gospodarka towarowo-pieniężna, stanowiąca o istocie obrotu handlowego. Ekwiwalentem towaru lub usługi jest w niej pieniądz w formie gotówkowej czy bezgotówkowej. Wymiana dobra za dobro nie została jednak zakazana w żaden sposób i taka forma działania może mieć w dalszym ciągu miejsce. Na polskim gruncie brak jest przepisów, które uniemożliwiałyby taki sposób wymiany. Specyfika takiej umowy polega na tym, że każda ze stron jest jednocześnie sprzedawcą oraz nabywcą. Sprawdźmy, jakie są skutki takiego modelu wzajemnych rozliczeń na gruncie VAT.
- Data: 09.12.2022
Przepisy zakazujące korygowania VAT po wszczęciu kontroli podatkowej są niezgodne z prawem UE
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że polskie przepisy, które po wszczęciu przez organy podatkowe kontroli podatkowej nie zezwalają podatnikowi działającemu w dobrej wierze na korektę faktur z nienależnie wykazanym VAT, mimo że odbiorca tych faktur miałby prawo do zwrotu tego podatku, gdyby transakcje wykazane na tych fakturach zostały należycie rozliczone, są sprzeczne z unijną dyrektywą VAT. Naruszają bowiem zasady proporcjonalności i neutralności podatku od towarów i usług.
- Data: 02.12.2022
W jaki sposób bezpiecznie ująć w deklaracji VAT bonusy za ilość
W praktyce biznesowej nierzadko zdarza się, że przedsiębiorcy wypłacają różnego rodzaju bonusy swoim kontrahentom z tytułu zrealizowanej sprzedaży. Korekta ceny w związku z udzieleniem rabatu powinna być dokonywana w formie faktury korygującej. W takim przypadku okres ujęcia faktur jest wskazany bezpośrednio w ustawie. Ten sposób korygowania sprzedaży dotyczy bezpośredniej relacji pomiędzy kontrahentami oraz stosunkowo małej liczby wystawianych faktur korygujących. Często jednak zdarza się, że relacje pomiędzy podatnikiem a kontrahentem, któremu podatnik chce wypłacić bonus, nie są bezpośrednie, tylko pośrednie. Ujęcie takiej transakcji w deklaracji VAT nie zostało bezpośrednio opisane w przepisach ustawy, co rodzi zrozumiałe wątpliwości podatników.
- Data: 28.11.2022
WSA: Sankcja w VAT musi być proporcjonalna do wagi naruszeń
Stosując wobec podatnika dodatkową sankcję finansową przewidzianą w art. 112b ustawy o VAT, fiskus nie może tego robić z automatu, a na podstawie stwierdzenia wystąpienia wskazanych w tym przepisie nieprawidłowości. Musi uwzględnić charakter i wagę uchybień oraz stopień zawinienia przedsiębiorcy. To wnioski z wyroku WSA w Gliwicach z 27 lipca 2022 r. o sygn. akt I SA/Gl 234/22.
- Data: 24.11.2022
Procedura VAT marża dla sprzedaży pojazdu kolekcjonerskiego uprzednio zaimportowanego
Zdaniem fiskusa przepisy o procedurze marży mogą mieć również zastosowanie do dostawy dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków uprzednio importowanych przez podatnika. Sprawdź szczegóły.
- Data: 23.11.2022
Czy możliwy jest zwrot VAT po korekcie stawki VAT przy transakcji z konsumentem
Czy po skorygowaniu stawki VAT dla konsumenta przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot nadpłaconego należnego VAT? Ten problem ma zostać rozstrzygnięty przez TSUE na skutek pytania prejudycjalnego skierowanego przez NSA (sprawa o sygn. akt I FSK 1225/18). Temat jest szczególnie interesujący w kontekście podmiotów handlowych zajmujących się branżą retail.
- Data: 16.11.2022
Sprawdź, czy nabycie firmy w ramach dziedziczenia wymaga sporządzenia spisu z natury i korekty VAT
W firmach rodzinnych zdarza się, że w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółki cywilnej przechodzi ona w ramach dziedziczenia na drugiego wspólnika. Może on prowadzić działalność dalej, zlikwidować ją lub zmienić jej formę – przykładowo na jednoosobową działalność gospodarczą. Czy w tej ostatniej sytuacji będzie musiał sporządzić remanent likwidacyjny oraz skorygować odliczany wcześniej VAT?
- Data: 15.11.2022
Jak rozliczyć VAT z faktury za prognozowaną i faktycznie zużytą energię elektryczną
Energię elektryczną rozliczać można na dwa sposoby. Na podstawie bieżących wskazań licznika lub na podstawie prognozy ustalonej przez dostawcę na podstawie zużycia w przeszłości. Efektem różnego sposobu rozliczenia są dwa zupełnie odmienne rodzaje faktur, a u podstaw ich zróżnicowania leży umocowanie w innym rodzaju umowy regulującej zagadnienie dostawy energii elektrycznej i zapłatę za nią. W praktyce może się zdarzać, iż niektórzy odbiorcy otrzymują jeden rodzaj faktury za energię, a inni zaś odmienny. Jednakże częściej bywa tak, że jeden odbiorca otrzymuje prognozę, a następnie faktyczne rozliczenie.
- Data: 14.11.2022
Jak rozliczyć sprzedaż online bonów upominkowych realizowanych w sklepie
Podatnik prowadzi sklep. Na stronie internetowej sklepu emituje bony towarowe, które po zakupie drukuje i wysyła nabywcy pocztą. Na podstawie nabytego bonu klient może kupić towar ze sklepu. Czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z bonem jednego czy różnego przeznaczenia?
- Data: 03.11.2022
- PromowaneAuto
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »