Jak poprawnie klasyfikować ładowanie samochodu elektrycznego – jako sprzedaż towaru czy świadczenie usług
Samochody elektryczne są coraz bardziej popularne. Rośnie też liczba stacji ładujących. Jednak przepisy podatkowe nie nadążają za życiem. Tak właśnie jest w przypadku prawidłowej oceny pod kątem VAT czynności ładowania samochodów elektrycznych. Czy mamy tu do czynienia z dostawą towaru, czy może ze świadczeniem usług?
- Data: 24.10.2022
Jak rozliczyć sprzedaż online bonów upominkowych realizowanych w sklepie
Podatnik prowadzi sklep. Na stronie internetowej sklepu emituje bony towarowe, które po zakupie drukuje i wysyła nabywcy pocztą. Na podstawie nabytego bonu klient może kupić towar ze sklepu. Czy w takiej sytuacji mamy do czynienia z bonem jednego czy różnego przeznaczenia?
- Data: 24.10.2022
Zobacz, jaki jest wpływ wycofania środka trwałego na rozliczenie VAT
Każdy podatnik może w dowolnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej dokonać wycofania środka trwałego z majątku firmowego. Operacja taka nie jest niczym nadzwyczajnym i jako normalne zachowanie przedsiębiorcy jej reperkusje zostały w szczegółowym zakresie uregulowane w ustawie o VAT.
- Data: 13.10.2022
- PromowaneAuto
Korekta podatku naliczonego z tytułu sprzedaży samochodu demonstracyjnego
Sprzedaż samochodu, wykorzystywanego w celach mieszanych, po 8 miesiącach od zakupu – daje prawo do korekty 52/60 podatku naliczonego. Prawidłowość takiego postępowania potwierdził dyrektor KIS w wydanej interpretacji.
- Data: 11.10.2022
Sprawdź, kto będzie miał obowiązek ewidencjonowania płatności transgranicznych
Przedsiębiorstwom będącym dostawcami usług płatniczych, z początkiem 2024 roku dojdą nowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji płatności transgranicznych, a także odbiorców tych płatności. Tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o VAT i Krajowej Administracji Skarbowej, przygotowanej przez resort finansów. Celem wspomnianych regulacji, będących implementacją przepisów unijnych, jest skuteczniejsze zwalczanie oszustw związanych z VAT.
- Data: 30.09.2022
Czy fiskus może naliczyć domiar po korekcie deklaracji i wpłacie należnego podatku
Po przeprowadzonej kontroli skarbowej spółka zgodnie z zaleceniami i w odpowiedzi na stwierdzone nieprawidłowości dokonała korekty deklaracji wraz z wpłatą ustalonych na podstawie kontroli zobowiązań. Fiskus mimo to obarczył firmę dodatkowym 20-procentowym zobowiązaniem karnym. Sprawa trafiła do sądu, który stanął po stronie podatnika.
- Data: 08.09.2022
Jakie są praktyczne skutki wstecznej rejestracji do VAT
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że dokonanie wstecznej rejestracji jako czynny podatnik VAT, spowoduje możliwość realizacji przez podatnika prawa do odliczenia VAT naliczonego od zakupów związanych z czynnościami opodatkowanymi oraz rozliczenia VAT należnego udokumentowanych wystawionymi przez podatnika fakturami od dnia rozpoczęcia przez niego działalności gospodarczej.
- Data: 26.08.2022
- PromowaneAuto
Już obowiązuje rozporządzenie w sprawie nowego wzoru VAT-R
Już obowiązuje nowy wzór formularza zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Jednak do końca 2022 roku podatnicy mogą nadal korzystać z jego poprzedniej wersji. Zmiany mają związek z wprowadzaniem przepisów dotyczących grupy VAT jako nowego rodzaju podatnika.
- Data: 22.08.2022
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »