Podatkowe aspekty działalności kół gospodyń wiejskich w VAT i CIT
Pomimo, że działalność kół gospodyń wiejskich nie ma komercyjnego charakteru, to jednak w niektórych obszarach są one traktowane na podobnych zasadach jak przedsiębiorcy. Dotyczy to również obowiązków ewidencyjnych oraz podatkowych.
- Data: 16.05.2023
Jak rozliczyć przyszłą dostawę zabezpieczoną zaliczką
W niektórych branżach dostawa towaru lub wykonanie usługi zbiega się w czasie z otrzymaną płatnością. W innych nie zawsze operacja wygląda w taki właśnie dość prosty sposób, a sprzedaż poprzedzona jest zaliczką. Sprawdźmy, jak w takiej sytuacji należy rozliczyć VAT.
- Data: 26.04.2023
Skutki zastosowania zwolnienia z VAT dla opodatkowania PCC
Opodatkowanie PCC jest często marginalizowane przez podatników, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że dana czynność w ogóle podlega opodatkowaniu. W szczególności podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, będący jednocześnie czynnymi podatnikami VAT, dokonując transakcji z osobami fizycznymi albo podmiotami zwolnionymi z VAT, powinni rozważyć skutki dokonanej transakcji na gruncie PCC.
- Data: 02.04.2023
Od 1 kwietnia 2023 r. tymczasowy mechanizm reverse charge
Od 1 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające tymczasowy system stosowania mechanizmu reverse chargé dla niektórych krajowych czynności. System ten będzie stosowany czasowo do 28 lutego 2025 r. i będą nim objęte czynności w odniesieniu, do których obowiązek podatkowy powstanie w tym okresie.
- Data: 20.03.2023
Jak rozliczać darowizny i inne nieodpłatne wydania towarów na gruncie VAT
Problematyka nieodpłatnego przekazania towarów, w tym m.in. darowizn czy przeznaczenia ich na cele prywatne, rodzi szereg pytań i wątpliwości. Na szczęście praktyka, interpretacje czy orzecznictwo dają wiele odpowiedzi na nurtujące podatników kwestie.
- Data: 09.03.2023
Napiwki i opłaty serwisowe w gastronomii – skutki w VAT
Dyrektor KIS wyjaśnił, że jeśli kwoty napiwków są ze strony klienta świadczeniem całkowicie dobrowolnym, a stosowane przez spółkę prowadzącą restaurację systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych napiwków konkretnym pracownikom, zaś spółka nie pobieracie sobie żadnych kwot z napiwków, to kwoty te nie stanowią dla niej jako podatnika VAT wynagrodzenia będącego podstawą opodatkowania VAT.
- Data: 03.03.2023
Czy rolnik ryczałtowy może być jednocześnie czynnym podatnikiem VAT?
Podmiot będący rolnikiem ryczałtowym może być – w pozostałym zakresie swojej działalności pozarolniczej – podatnikiem VAT czynnym (czyli niekorzystającym ze zwolnienia). To wyjątkowy przypadek, w którym jeden podmiot może łączyć dwa statusy – podatnika VAT zwolnionego jako rolnik ryczałtowy (niemającego obowiązku składania deklaracji, prowadzenia ewidencji, wystawiania faktur) i jednocześnie podatnika VAT czynnego.
- Data: 07.02.2023
Wniesienie przez gminę aportem do spółki miejskiej inwestycji związanej z drogą publiczną a VAT
W świetle przepisów Ordynacji podatkowej nie wydaje się interpretacji indywidualnej w zakresie tych elementów stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego co do, których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą stanowić nadużycie prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o VAT.
- Data: 02.01.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »