Czy możesz zawrzeć kolejną umowę zlecenia z ciężarną pracownicą przebywającą na zwolnieniu?
Pracownica zatrudniona na umowę zlecenie, podlegająca dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu dostarczyła pracodawcy zwolnienie lekarskie z powodu ciąży. W trakcie przebywania na zwolnieniu pracownicy kończy się umowa z pracodawcą. Pracodawca chciałby przedłużyć z nią umowę. Czy jest to możliwe pomimo przebywania przez pracownika za zwolnieniu lekarskim? Czy można podpisać kolejną umowę czy też bardziej prawidłowe byłoby jedynie przesłanie pracownikowi informacji o przedłużeniu umowy np. do dnia porodu? Jak ma postąpić pracodawca, żeby nie narazić zleceniodawczyni na utratę świadczeń z ZUS?
- Data: 08.06.2021
Czy musisz opodatkować usługi pośrednictwa?
Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na sprzedaży samochodów używanych sprowadzanych z USA, po opłaceniu VAT, akcyzy, frachtu i pozostałych kosztów spedycji dokonywał ich sprzedaży jako towar ze stawką VAT 23%. Tym razem zakupił 3 takie samochody opłacił jedynie zakup, nie opłacał cła, akcyzy, frachtu ani VAT, a samochody sprzedał kolejnemu nabywcy. Do transakcji wystawił fakturę sprzedaży samochodu ze stawką 0%, a także doliczył usługę pośrednictwa i naliczył do tej usługi stawkę 23%. Czy takie działanie jest poprawne?
- Data: 07.06.2021
Jaką stawkę VAT zastosujesz dla usługi wykonanej w Wielkiej Brytanii?
Podatnik jest czynnym podatnikiem VAT. Wykonuje na zlecenie polskiego podatnika usługę (montaż turbin wiatrowych) na terenie Wielkiej Brytanii. Został tam zgłoszony, że może tam pracować. Wystawił za tą usługę dla polskiego podatnika fakturę z podatkiem VAT 23%. Czy postąpił prawidłowo? Czy należało wystawić ze stawką zero lub NP?
- Data: 05.06.2021
Czy ewidencjonujesz na kasie sprzedaż komputera dla byłego pracownika?
Czy sprzedaż byłemu pracownikowi komputera przenośnego (laptopa będącego w EŚT) powinna być zaewidencjonowana na kasie fiskalnej? Za laptopa były pracownik zapłacił przelewem bankowym i została wystawiona faktura VAT. Czy powinna być ta transakcja zaewidencjonowana na kasie fiskalnej?
- Data: 02.06.2021
Czy podatnik, który posiada dokument SAD z odprawy celnej powinien wykazać import towarów w ewidencji VAT i JPK_VAT?
Zarówno w części sprzedażowej, jak i zakupowej przedmiotowy import towarów należy w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT wykazywać na podstawie zgłoszenia celnego (bez sporządzania dokumentu wewnętrznego).
- Data: 01.06.2021
Zaewidencjonowałeś sprzedaż na kasie, ale nie wystawiłeś faktury. Co dalej?
Przedsiębiorca zaewidencjonował sprzedaż na kasie fiskalnej na rzecz osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej. Osoba ta nie zażądała wystawienia faktury. Który dokument powinien zostać zaewidencjonowany w rejestrze VAT i w JPK: faktura czy raport fiskalny?
- Data: 01.06.2021
Czy faktury rozliczające powinieneś wykazywać w ewidencji VAT oraz JPK_VAT?
Przedsiębiorca zajmuję się handlem zbożem. Kupujący płacą mu zaliczki na poczet zakupu towaru, a podatnik wystawia im fakturę zaliczkową. Towar odbierają w ciągu kilku miesięcy. Na koniec każdego miesiąca podatnik wystawia im fakturę rozliczającą część faktury zaliczkowej. Faktura ta jest zerowa. Czy powinna być ona ujęta w pliku JPK_V7? Analogiczna sytuacja dotyczy faktur zakupu. Otrzymując fakturę zerową rozliczającą wpłaconą przez podatnika zaliczkę czy powinien on ją wykazywać w pliku JPK_V7.
- Data: 28.05.2021
Jak powinieneś rozliczać faktury korygujące po zmianach?
Podatnik prowadzi hurtownię elektronarzędzi i przyjmuje sporo zwrotów urządzeń czy osprzętu, głównie drobnych towarów. Klient kupuje, np. dłuto, a następnego dnia zwraca je, bo okazuje się, że ono nie pasuje do jego młota. Jedyne dokumenty to faktura i faktura korygująca oraz rozliczenie wpłat. Nie ma mowy o korespondencji handlowej, mailowej i całej ideologii stworzonej obecnie do potwierdzenia faktury korygującej. Jak w tej sytuacji prawidłowo potwierdzić korektę? Czy wystarczy podpisać czytelnie i opatrzyć datą? Czy może należy zawrzeć zapis: „akceptuję treść faktury korygującej”? Jak to uprościć, żeby wszyscy sprzedawcy zrozumieli, jak mają postępować?
- Data: 27.05.2021
Jaką stawką ryczałtu i stawką VAT opodatkujesz sprzedaż domu?
Firma budowlana (jednoosobowa działalność gospodarcza) zamierza wybudować dom mieszkalny na działce należącej do właściciela firmy. Jaką stawką ryczałtu i VAT powinna opodatkować sprzedaż takiej nieruchomości? Czy taka transakcja nie wyklucza z opodatkowania ryczałtem? Czy budowa domów i sprzedaż deweloperska wyklucza z ryczałtu (sprzedaż budynków mieszkalnych przez firmę która je wybudowała PKWiU 2015 - 41.00.11.0)?
- Data: 25.05.2021
- « pierwsza
- «
- 33
- 34
- 35
- 36
- 37
- »
- ostatnia »