Pojazd nie wykonuje transportu. Czy wydatki na polisę samochodu mogą być kosztem?
Przedsiębiorca posiada ciągnik siodłowy, który uległ szkodzie całkowitej. Podatnik kontynuuje jego polisę OC, AC. Czy w związku z tym, iż pojazd nie wykonuje transportu a stoi na bazie koszty tych polis mogą stanowić dla nas koszty uzyskania przychodów? Pojazd nie wykonuje transportu usług towarów.
- Data: 21.05.2021
Dotacja na pokrycie bieżących wydatków firmy w związku z pandemią. Czy to przychód podatkowy?
Czy dotację otrzymaną na podstawie art.15zze4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przyznawanej przez Urząd Pracy należy zaliczyć do przychodów firmy? Pożyczka służy pokryciu bieżących wydatków firmy, które następnie ujmowane są w kosztach firmy.
- Data: 18.05.2021
Przejście z PKPiR na księgi. Co z wyceną bilansową?
Przyjrzyjmy się sytuacji, w której osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą w 2020 roku prowadziła Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów i w trakcie roku 2020 wystawiała faktury sprzedaży za usługi jak i otrzymywała faktury zakupu za usługi w obcej walucie. Na bieżąco te transakcje były księgowane w PKPiR po przeliczeniu według kursu z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury. Za rok 2020 podatnik nie sporządza bilansu. Od 2021 roku musi prowadzić pełną księgowość. Czy musi w takiej sytuacji dokonać wyceny bilansowej należności i zobowiązań na dzień 31 grudnia 2020 według kursu z dnia 31 grudnia? Podatnik musiał zrobić Bilans Otwarcia na 2021 rok. Czy te należności i zobowiązania, na BO na dzień 1 stycznia 2021 r. mają być wycenione w tym przypadku według kursu z 31 grudnia 2020 r. czy według kursu, jaki został zastosowany dla tych transakcji w 2020 roku przy wpisie do PKPiR?
- Data: 18.05.2021
Wydatki na energię, media. Czy zaliczysz do kosztów i ujmiesz w PKPiR?
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie najmu posiada własny dom, który wynajmuje na cele mieszkaniowe innej firmie. Przedsiębiorca ten otrzymuje faktury za media takie jak energia elektryczna, energia wodna i wywóz odpadów na których podany jest adres wynajmowanego domu oraz dane odbiorcy, takie jak jego imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Nie ma na nich jego numeru NIP ani adresu siedziby zgodnego z CEiDG. Czy takie faktury można uznać za prawidłowe i ująć je w kosztach podatkowych PKPiR?
- Data: 12.05.2021
Jaka będzie stawka ryczałtu od przychodu za użyczenie działki do prowadzenia działalności?
Dwóch partnerów życiowych prowadzi swoją działalność gospodarczą oddzielnie. Partnerka zamierza prowadzić działalność na działce, którą wspólnie zamieszkuje z partnerem życiowym (ma tam meldunek), ale działka w całości jest zapisana na partnera. Czy powinni zawrzeć umowę użyczenia (bezpłatne użytkowanie)? U kogo powinien zostać rozpoznany przychód? Jeżeli u partnerki, która jest na ryczałcie 3% to w jakiej wysokości stawka ryczałtu?
- Data: 10.05.2021
Czy w przypadku usług budowlanych i sanitarnych trzeba wykazywać kod GTU?
Firma wystawia fakturę sprzedaży z tytułem „pełnienie roli inspektora nadzoru w branży sanitarnej robót inżynieryjnych przy realizacji inwestycji - Budowa ... ". Czy tego rodzaju tytuł faktury podlega GTU_12? Podobnie brzmi kolejna faktura "pełnienie roli inspektora nadzoru budowlanego". Firma nie podaje oznaczeń na fakturach.
- Data: 07.05.2021
Czy sprzedaż maszyn musi być oznaczona kodem GTU
Podatnik VAT czynny prowadzi sprzedaż maszyn rolniczych (glebogryzarki, brony spulchniające, pielniki itp. bez napędu - podczepiane do ciągnika). Czy sprzedaż tych maszyn winna być oznaczona kodem GTU, a jeżeli tak to jaki numer kodu?
- Data: 06.05.2021
Użytkowanie samochodu po wykupie z leasingu mniej niż przez okres 6 miesięcy. Co z kosztami?
Po zakończonym leasingu firma wykupiła samochód osobowy za 170.000 zł. Podatnik planuje użytkować ten samochód przez okres 6 miesięcy i go sprzedać. Nie został zatem wprowadzony do ewidencji środków trwałych, a wartość samochodu plus 50% nieodliczonego VAT zaliczył w koszty. Czy cała ta kwota stanowić będzie KUP? Czy też należy zastosować obniżenie do kwoty 150.000 zł?
- Data: 04.05.2021
- « pierwsza
- «
- 34
- 35
- 36
- 37
- 38
- »
- ostatnia »