Czy odsetki i prowizje bankowe mogą być kosztami uzyskania przychodu?
Podatnik na wyciągu bankowym ma pozycję naliczenie odsetek – kapitalizacja odsetek, obciążenie oraz opłata – prowizja od niewykonania części kredytu. Czy opłaty te może zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu (PKPIR)? Odsetki i prowizja bankowa mogą być kosztami uzyskania przychodu.
- Data: 21.04.2021
Jakie są skutki zmiany umowy leasingu?
Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało kolejną interpretację ogólną. Tym razem dotyczącą skutków podatkowych przy leasingu. Ministerstwo publikuje wyjaśnienia w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe. Zobacz, jakie wnioski płyną z interpretacji w sprawie leasingu.
- Data: 21.04.2021
Inna data wystawienia faktury i sprzedaży. Jak ujmiesz fakturę?
Z jaką datą podatnik powinien ująć fakturę VAT sprzedaży na usługi budowlane (fotowoltaiczne) w PKPIR, jeśli data wystawienia faktury jest 4 maja 2021 r., a data sprzedaży 23 kwietnia 2021 r. Z jaką datą powstanie obowiązek podatkowy PIT?
- Data: 19.04.2021
Kupiłeś pojazd specjalny? Sprawdź, kiedy możesz zastosować jednorazową amortyzację?
Podatnik zakupił do działalności gospodarczej pojazd specjalny (pomoc drogową). Czy może zastosować jednorazową amortyzację? Jeżeli tak to na jakich zasadach? Wartość zakupu netto pojazdu to 110.000 zł.
- Data: 10.04.2021
Kiedy najwcześniej możesz odliczyć VAT naliczony z faktury za telefon?
Podatnik ujął w lipcu ub. roku fakturę kredytową za telefon w rejestrze zakupów brutto nie odliczając VAT. Podatek odliczał przy fakturach za telefon powiększonych o ratę za telefon w kolejnych miesiącach, która jest doliczana poza wartością faktury. Jak powinien złożyć korektę i czy ma obowiązek złożyć czynny żal?
- Data: 08.04.2021
Samochód w leasingu. Czy masz prawo do odliczenia VAT od faktury zakupu?
Firma posiada samochody osobowe w leasingu operacyjnym. Od rat leasingowych odliczała 50% VAT. Po zakończeniu umowy samochody są wykupywane, a następnie odsprzedawane. Firma nie ujmuje samochodów w środkach trwałych, traktuje je jako towar handlowy. Zdarza się, że pomiędzy wykupem i sprzedażą upływa kilka dni. Przykładowo wykup samochodu był w kwietniu, a sprzedaż będzie miejsce w maju. Czy w tej sytuacji podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT od faktury zakupu?
- Data: 06.04.2021
Czy sprzedaż samochodów wymaga posiadania kasy online?
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą od 2016 roku. Posiada kasę fiskalną gdyż między innymi prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. W CEiDG podstawowy przedmiot działalności gospodarczej to: 45.11.Z – sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek. W praktyce działalność podatnika polega na sprzedaży samochodów (PKD 45.11.Z), pośrednictwie w sprzedaży samochodów (PKD 74.90.Z), kosmetyce samochodów tj. pranie tapicerki, mycie kompleksowe auta, polerowanie, czyszczenie (PKD 45.20.Z). Podatnik nie posiada żadnego warsztatu. Czy wobec tego ma obowiązek posiadać kasę online?
- Data: 03.04.2021
Czy masz prawo do ponownego zwrotu za kasę?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą – fryzjer, był zmuszony do zakupu nowej kasy fiskalnej bo w obecnej skończyła się pamięć. Podatnik zakupił nową kasę online, żeby dwa razy nie ponosić kosztów w związku z obowiązkiem zakupu od 1 lipca 2021 kasy online. Nie starał się o zwrot wydatków na zakup pierwszej kasy w urzędzie skarbowym. Kasa fiskalna w maju 2019 r. została wprowadzona do kosztów uzyskania przychodu w kolumnie „13") w pełnej kwocie. Czy w związku z tym ma prawo do otrzymania zwrotu za kolejną kasę oraz czy przysługuje mu jeżeli przed czasem wymienił ją na online? Wszelkie wymagane zgłoszenia do urzędu skarbowego o zainstalowaniu i przeglądach, bądź o odczytach, były dokonywane terminowo i powiadamiano urząd terminowo.
- Data: 27.03.2021
- « pierwsza
- «
- 35
- 36
- 37
- 38
- 39
- »
- ostatnia »