Import usług. Na jakie praktyczne problemy jest narażony przedsiębiorca określając miejsce jego świadczenia
Import usług jest specyficzną czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Specyficzną, gdyż po pierwsze oznacza samoopodatkowanie po stronie polskiego podatnika. Po drugie zawsze wiąże się zakupem usługi od obcego (unijnego lub pozaunijnego) podatnika, który nie rozlicza VAT w Polsce. Po trzecie wreszcie, zależy od tego, czy ta usługa ma miejsce świadczenia w Polsce.
- Data: 09.08.2024
Obrót nieruchomościami oraz najem. Poznaj zasady ewidencji tego rodzaju działalności klientów
Obrot nieruchomościami oraz ich najem stał się w ostatnich latach dość popularnym źródłem dochodów wielu osób. Do biur rachunkowych coraz częściej zgłaszają się osoby dokonujące inwestycji w nieruchomości. Popularne stało się przygotowywanie mieszkań na tzw. filipy, czyli zakup w celu wykończenia i sprzedaży oraz najem lokali mieszkaniowych. Wciąż jednak dla wielu biur tacy klienci to nowość, dlatego poniżej przytaczamy wskazówki, jak prawidłowo dokonać ich rozliczeń księgowych na gruncie ustawy o rachunkowości i PKPiR.
- Data: 08.08.2024
Koszty reklamy i koszty reprezentacji jako koszt podatkowy. Poznaj wskazówki eksperta
Podatnicy w toku życia gospodarczego ponoszą wiele wydatków, które nie są wprost związane z kosztem świadczonych usług lub produkowanych, odsprzedawanych towarów. Wśród takich wydatków znajdują się zwłaszcza koszty reklamy i koszty reprezentacji. Te kategorie wydatków często przysparzają problemów w praktyce, ponieważ w niektórych przypadkach granica między reklamą a reprezentacją jest mało widoczna.
- Data: 07.08.2024
Nieodpłatne świadczenia w VAT. Piętnaście przykładów rozliczenia
W życiu gospodarczym podatnika niejednokrotnie zdarza się przekazać towary za darmo lub wykonać usługę bezpłatnie. Motywy lub przyczyny mogą być przeróżne, niemniej tego rodzaju zdarzenia mogą powodować skutki podatkowe w podatku od towarów i usług. Stąd konieczna jest uważność przy takich świadczeniach, bowiem w niektórych sytuacjach nieodpłatne świadczenia mogą podlegać opodatkowaniu.
- Data: 07.07.2024
Podatek tonażowy. Jest zapowiedź zmian
Rząd zapowiedział wprowadzenie modyfikacja przepisów o podatku tonażowym, które mają m.in. poprawić konkurencyjność przedsiębiorstw żeglugowych. Zostały opublikowane założenia projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wsparcia przedsiębiorstw żeglugowych. Przewiduje on m.in. nowelizację ustawy z 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym.
- Data: 07.07.2024
Urlop proporcjonalny
Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 Kodeksu pracy, dalej: kp i 1552 kp, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 kp. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Poniżej przedstawiamy wymiar urlopu proporcjonalnego dla pracownika posiadającego prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni oraz 26 dni.
- Data: 13.06.2024
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków cz. III. Poznaj zasady ich dokonywania
Kontynuujemy cykl prezentujący zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzeń. W tej części zostaną omówione kolejne istotne zagadnienia związane z dokonywaniem potrąceń z wynagrodzenia za pracę, w tym ujęcia w przypadku gdy zatrudniony otrzymuje: kilka wypłat w jednym miesiącu, świadczenie nieodpłatne, świadczenia finansowane z ZFŚS.
- Data: 09.05.2024
MF przedstawiło założenia zmian dotyczących składki zdrowotnej
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady obliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wszyscy drobni przedsiębiorcy w zakresie wspomnianej składki będą mieli równe warunki prowadzenia działalności gospodarczej.
- Data: 08.04.2024
Obowiązek stosowania KSeF wejdzie w życie dla podatników czynnych i zwolnionych
Resort finansów podsumował konsultacje KSeF. Minister finansów zapowiedział, że obowiązkowy KSeF ma wejść w życie w tym samym momencie zarówno dla czynnych, jak i zwolnionych podatników VAT. Na początku kwietnia pojawią się nowe rozporządzenia i zmiany w ustawie dotyczące KSeF.
- Data: 08.04.2024
Zamknięcie roku u klienta. Pamiętaj o możliwych do zastosowania w PIT ulgach i odliczeniach
W zeznaniach PIT za 2023 rok wolno uwzględniać zarówno ulgi i odliczenia funkcjonujące od wielu lat, jak i nowsze preferencje podatkowe. Przy wypełnianiu formularzy trzeba jednak pamiętać o obowiązujących w tym zakresie ograniczeniach. Sprawdź, z jakich ulg i odliczeń w zeznaniach PIT za 2023 rok można skorzystać.
- Data: 11.03.2024
Niskocenne składniki majątkowe. Poznaj możliwości ich ujęcia w kosztach
Wydatki na niskocenne składniki majątku mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu oddania go do używania. Poznaj trzy sposoby rozliczenia wydatków na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych o wartości początkowej nieprzekraczającej 10.000 zł.
- Data: 07.03.2024
Amortyzacja środków trwałych udostępnianych kontrahentowi. Zasady dokonywania odpisów
Firmy często zawierają ze swym kontrahentem umowę, na podstawie której oddają do używania składnik swego majątku stanowiący środek trwały. Czyni to co prawda bezpłatnie, czyli nie oczekując w zamian uzyskania ekwiwalentu pieniężnego, lecz z szeregiem zobowiązań po stronie biorącego rzecz, np. dokonywanie przez kontrahenta zakupów w określonej ilości u dającego przedsiębiorcy czy reklamowanie towarów/usług za pomocą przekazanych środków trwałych. Poznaj prawidłowy sposób rozliczenia i ewidencji takich transakcji.
- Data: 07.03.2024
Od kiedy spółka mająca inny rok obrotowy niż kalendarzowy stosuje podatek minimalny?
Pytanie: Rok obrotowy naszej spółki z o.o. nie pokrywa się z kalendarzowym. Obecnie trwa od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. Czy przepisy o podatku minimalnym powinniśmy stosować od stycznia 2023 r.?
- Data: 09.02.2024
Definiowanie i skuteczna realizacja celów biznesowych biura rachunkowego. Ważne wskazówki
W dzisiejszym środowisku biznesowym właściciele biur rachunkowych borykają się z szeregiem wyzwań, które wymagają strategicznego podejścia do zarządzania. Konkurencja, zmiany regulacyjne oraz rozwijające się technologie sprawiają, że stawianie celów staje się kluczowym elementem sukcesu. Właściciele biur rachunkowych muszą nie tylko efektywnie obsługiwać klientów, ale także planować rozwój swojej firmy.
- Data: 08.02.2024
Czy można zawiesić działalność gospodarczą, mając pracownika na urlopie macierzyńskim?
Pytanie: Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy Pytanie: Pytanie: Czy w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej pracodawca musi zwolnić pracownicę, która przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim? Jeśli nie, to jakie świadczenia będą przysługiwały tej pracownicy za okres zawieszenia działalności tego przedsiębiorcy
- Data: 12.12.2023
Ewidencja wydatków związanych z autami. Sprawdź, jak ująć koszty ich zakupu i eksploatacji
Transakcje kupna oraz sprzedaży aut, jak również wydatki na ich eksploatację często sprawiają problemy w zakresie ewidencji w księgach rachunkowych. Sprawdź przykłady rozliczeń, które mogą pomóc przy tych czynnościach.
- Data: 12.12.2023