Od kiedy spółka mająca inny rok obrotowy niż kalendarzowy stosuje podatek minimalny?
Pytanie: Rok obrotowy naszej spółki z o.o. nie pokrywa się z kalendarzowym. Obecnie trwa od 1 września 2023 r. do 31 sierpnia 2024 r. Czy przepisy o podatku minimalnym powinniśmy stosować od stycznia 2023 r.?
- Data: 09.02.2024
Definiowanie i skuteczna realizacja celów biznesowych biura rachunkowego. Ważne wskazówki
W dzisiejszym środowisku biznesowym właściciele biur rachunkowych borykają się z szeregiem wyzwań, które wymagają strategicznego podejścia do zarządzania. Konkurencja, zmiany regulacyjne oraz rozwijające się technologie sprawiają, że stawianie celów staje się kluczowym elementem sukcesu. Właściciele biur rachunkowych muszą nie tylko efektywnie obsługiwać klientów, ale także planować rozwój swojej firmy.
- Data: 08.02.2024
Minister finansów planuje zmiany w podatku od zysków kapitałowych
Mianem „podatku Belki” określa się powszechnie 19% podatek od zysków kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne. Początkowo podatek ten dotyczył głównie odsetek od depozytów oraz lokat bankowych. Z czasem objął on jednak także pozostałe profity z inwestycji kapitałowych (w tym m.in. z odsetek od obligacji, ze zbycia papierów wartościowych, z tytułu wypłaconych dywidend, z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych itp.).
- Data: 08.02.2024
Podatek minimalny. Poznaj wyłączenia dotyczące obowiązku jego zapłaty
Od 2024 zaczynamy stosować odraczane dotychczas przepisy dotyczące podatku minimalnego. Warto więc przeanalizować, w jakich przypadkach i na jakich zasadach zapłacą go klienci biura. Sprawdź w pierwszej kolejności wyłączenia z tego podatku niektórych grup przedsiębiorców. Prezentujemy je w tabeli wraz z przykładami.
- Data: 08.02.2024
Samochód osobowy w abonamencie. Jak poprawnie rozliczyć VAT
W rozliczanych przez biuro firmach można spotkać różne tytuły, na podstawie których klienci użytkują auta. Jednym z nich jest używanie samochodu w abonamencie, które stanowi odmianę najmu długoterminowego. Zazwyczaj umowa dotycząca abonamentu na auto jest zawierana na rok lub dwa lata, a wszystkie czynności eksploatacyjne, naprawy, opłaty ubezpieczeniowe mieszczą się w abonamencie.
- Data: 08.02.2024
Przygotowanie biura rachunkowego na Krajowy Rejestr e-Faktur: korzyści, procedury i przyszłość
W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym dostosowanie się do nowoczesnych technologii i zmian prawnych staje się kluczowym elementem sukcesu. Jednym z istotnych kroków w tej dziedzinie jest obecnie przygotowanie firm do milowego kroku w dziedzinie digitalizacji dokumentów w Polsce, czyli Krajowego Rejestru e-Faktur (KSeF).
- Data: 08.02.2024
Twój klient pobiera rentę socjalną? Sprawdź zasady rozliczania z ZUS
Czy twoimi klientami są osoby pobierające rentę socjalną z ZUS. Jeśli tak, to sprawdź, co ze składkami społecznymi i składką zdrowotną za takie osoby, czy mogą być one zwolnione z ich opłacania. Z artykułu dowiesz się również, co powinien zrobić przedsiębiorca z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby otrzymać refundację składek z PFRON.
- Data: 08.02.2024
Minister finansów poinformował o odsunięciu wejścia w życie obowiązkowego KSeF
Minister finansów zapowiedział, iż termin wejścia w życie obowiązkowego KSeF będzie przesunięty, nie podał jednak nowego terminu wdrożenia KSeF, nie ma również jeszcze projektu nowelizacji ustawy o VAT, która by legalizowała tę zmianę.
- Data: 05.02.2024
Czy wydatki na szkolenie związane ze sprzedażą produktów można zaliczyć do kosztów?
Pytanie: Spółka organizuje szkolenia dla kontrahentów i osób odpowiedzialnych i mających wpływ na sprzedaż marek własnych, niebędących pracownikami spółki. Szkolenia mają na celu przekazanie stosownej wiedzy na temat produktów przez nią sprzedawanych, ich cech jakościowych, użytkowych czy technicznych. Szkolenie składa się z dwóch części: wykładowej i warsztatowej. Szkolenie jest dwudniowe i organizowane jest w hotelu, który udostępnia salę konferencyjną, zapewnia wyżywienie i nocleg. Następnie hotel wystawia fakturę o treści „organizacja konferencji”. Czy w związku z tym taką fakturę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
- Data: 04.02.2024