Urlop proporcjonalny
Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 Kodeksu pracy, dalej: kp i 1552 kp, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2 kp. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca. Poniżej przedstawiamy wymiar urlopu proporcjonalnego dla pracownika posiadającego prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 20 dni oraz 26 dni.
- Data: 13.06.2024
Naliczania amortyzacji środków trwałych użytkowanych sezonowo. Poznaj zasady
Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych wykorzystywanych sezonowo mogą wzbudzać wątpliwości. Warto pamiętać, że w tym przypadku zasady stosowane do celów bilansowych nie będą tożsame z zasadami podatkowymi.
- Data: 12.06.2024
Rezerwy na niewykorzystanie urlopu. Sprawdź kto ma obowiązek ich tworzenia
Do 30 września br. trzeba udzielić pracownikom urlopu za poprzedni rok, mimo jednak, że pandemia już minęła, wielu pracowników przekłada czas, kiedy będą wypoczywać z różnych powodów. Sprawdź, czy w związku z tym pracodawca powinien utworzyć rezerwy na niewykorzystane urlopy.
- Data: 12.06.2024
Rozliczenie straty. Poznaj wskazówki dotyczące sprzedawców i dystrybutorów produktów spożywczych
Letnie miesiące dla wielu przedsiębiorców oznaczają dodatkowe zyski związane ze wzmożoną działalnością. Dla tych, którzy zajmują się sprzedażą i dystrybucją produktów spożywczych mogą oznaczać nieprzewidziane straty związane z krótkimi terminami przydatności do spożycia takich towarów. Sprawdź, pod jakimi warunkami związane z tym straty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
- Data: 12.06.2024
Zakup klimatyzacji. Dokonaj jej poprawnego rozliczenia i ewidencji
Czerwiec to najwyższy czas, by pomyśleć o zakupie klimatyzacji, lub jeśli została już zakupiona przy pierwszych upałach, jej rozliczeniu. Sprawdź w tym zakresie wskazówki naszego eksperta. Poznaj dopuszczalne metody amortyzacji.
- Data: 12.06.2024
Czy można odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim?
Pytanie: Pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim do 24 grudnia 2023 r. Po urlopie macierzyńskim chce wykorzystać najpierw urlop wypoczynkowy zaległy, a następnie iść na urlop wychowawczy. Czy jako pracodawca mamy obowiązek zgodzić się na oba wnioski? Czy w sytuacji gdyby pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim (do 24 grudnia 2023 r.) wykorzystała urlop wychowawczy, zmniejsza się wymiar urlopu wypoczynkowego za ten rok? Czy niezależnie od kolejności wniosków wymiar urlopu wypoczynkowego za ten rok będzie wynosić 20/26 dni?
- Data: 12.06.2024
Jak obliczyć urlop wypoczynkowy przy przejściu na emeryturę?
Pytanie: W lutym 2024 r. jeden z pracowników osiągnie wiek emerytalny i zamierza przejść na emeryturę. W jakim wymiarze będzie przysługiwał mu urlop wypoczynkowy w roku 2024 (26 dni czy proporcjonalnie do okresu przepracowanego)?
- Data: 12.06.2024