Asertywność w pracy. Klucz do skutecznej komunikacji i prawidłowych relacji
Asertywność jest kluczowym elementem skutecznej komunikacji, szczególnie w środowisku biznesowym takim jak biuro rachunkowe. Pozwala na wyrażanie własnych pragnień, potrzeb i wartości w sposób, który jest zarówno szczery, jak i szanujący innych. W artykule tym omówię, czym jest asertywność, jakie prawa się z nią wiążą oraz jak wprowadzać ją w codzienne życie zawodowe.
- Data: 12.06.2024
KSEF od 1 lutego 2026 r. Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług
Senat przyjął bez poprawek ustawę zmieniającą ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która przesuwa termin obowiązkowego KSeF na 1 lutego 2026 r. Nowelizacja wchodzi w życie 1 lipca 2024 r. a odroczenie daty obowiązkowego KSeF jest konieczne ze względu na zdiagnozowane błędy krytyczne w systemie.
- Data: 12.06.2024
Pamiętaj, od lipca obowiązuje nowa wysokość płacy minimalnej
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę w wynosi 4.242 zł, zaś od 1 lipca 2024 r. jest to 4.300 zł. Sprawdź, w jakiej formie pracodawca może podwyższyć wynagrodzenie pracownika do wysokości kwoty minimalnej obowiązującej od lipca.
- Data: 12.06.2024
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków. Sprawdź zasady ich dokonywania cz. IV
Jednym z zadań pracodawcy jest dokonywanie potrąceń. Kontynuując omawianie zasad obowiązujących przy tej czynności, poniżej zaprezentujemy istotne zagadnienia związane z dokonywaniem potrąceń w przypadku zasiłków.
- Data: 12.06.2024
Ustawa o sygnalistach to nowe obowiązki dla pracodawców
Przyjęta przez Sejm uchwała o sygnalistach ma zapewnić ochronę pracowników zgłaszających naruszenie prawa w związku z zatrudnieniem niezależnie od podstawy i formy świadczenia pracy lub pełnienia służby. Sprawdź nowe obowiązki, które nakłada ona na pracodawców.
- Data: 12.06.2024
Rozliczanie przedsiębiorców z Ukrainy w Polsce. Praktyczne aspekty
Wraz z dynamicznym rozwojem gospodarczym Polski coraz więcej obcokrajowców decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej w tym kraju. Wśród tych przedsiębiorców znajdują się również osoby pochodzące z Ukrainy, które z różnych powodów wybierają Polskę jako miejsce do rozwoju swoich biznesów – niektórzy wybrali nasz kraj, uciekając przed wojną, inni przybyli tu już wcześniej. Niestety proces rozliczania podatków i spełniania innych formalności podatkowych może być niejasny dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przedsiębiorczą przygodę w Polsce, jak również dla księgowych, którzy nigdy wcześniej nie rozliczali działalności prowadzonych przez obcokrajowców.
- Data: 12.06.2024