Harmonogram czynności w związku z zamknięciem roku obrotowego 2022*
Dla jednostek sektora prywatnego (z wyłączeniem jednostek nadzorowanych przez KNF – działających na rynku finansowym), organizacji pozarządowych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe
- Data: 17.01.2023
Polski Ład 2.0. Sprawdź skutki podatkowe skorzystania z możliwości zmiany formy opodatkowania PIT
Ponieważ od lipca br. podatnicy PIT mają możliwość na podstawie Polskiego Ładu 2.0. zmiany formy opodatkowania dostajemy wciąż wiele pytań jak tąj zmianę przeprowadzić.. Można jej dokonać w trakcie bieżącego roku albo dopiero po jego zakończeniu. Moment tej zmiany w dużym stopniu zależy od tego, w jaki sposób przedsiębiorca dotychczas rozliczał swój podatek dochodowy. Pomóż klientowi zdecydować, czy skorzystać z tej możliwości.
- Data: 19.10.2022
Grupy VAT od 2023 r. Sprawdź opłacalność zastosowania nowych przepisów przez klientów
Grupy VAT to nowość w polskim systemie podatku od towarów i usług, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Grupy podatkowe są już obecne na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, niemniej grupy VAT to swoista i odrębna instytucja, która wymaga zapoznania. Z uwagi na prostotę ich zakładania oraz korzyści z funkcjonowania, grupy VAT powinny cieszyć się dużym zainteresowaniem i warto sprawdzić opłacalność jej zastosowania u swoich klientów.
- Data: 18.09.2022
Polski Ład 2.0. Poznaj konsekwencje zawieszenia działalności oraz zmiany formy opodatkowania
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Zmiany w zakresie oskładkowania może też spowodować zmiana formy opodatkowania. Sprawdź konsekwencje zarówno zawieszenia, jak i przyjęcia nowego sposobu opodatkowania działalności przez klienta.
- Data: 18.09.2022
Nowelizacja ustawy o KRS. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów
Nowy projekt nowelizacji KRS ma na celu ułatwienie rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, uproszczenie rejestracji spółki z o.o. przez Internet, zwiększenie dostępności danych zawartych w KRS oraz rozszerzenie wymiany pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich UE.
- Data: 12.08.2022
Numer serii na fakturze VAT. Jak wprowadzić oznaczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta
Ogólnikowe regulacje dotyczące wystawiania faktur świadczą o tym, że ustawodawca pozostawił dość dużą swobodę, jeśli chodzi o sposób numeracji tego rodzaju dokumentów. Z jednej strony jest to dużym ułatwieniem, z drugiej zaś rodzi liczne wątpliwości. Sprawdź, jak wprowadzić oznaczenia, które ułatwią ewidencje w firmie Twojego klienta i będą zgodne z przepisami.
- Data: 12.08.2022
Błąd w sprawozdaniu finansowym klienta? Sprawdź, kiedy i jak go poprawić
Błędy w sprawozdaniu zdarzają się często i w niektórych sytuacjach nie sposób się ich ustrzec. Zawsze jednak istnieje możliwość korekty. Zasady dokonywania odpowiednich zmian zależą od wagi błędu oraz momentu, w którym się ujawnił.
- Data: 12.08.2022
Polski Ład 2.0. Przyszedł czas na CIT
Ministerstwie Finansów przygotowało nowelizację CIT, która ma objąć m.in. przepisy dotyczące minimalnego podatku dochodowego, przerzucania dochodów między podmiotami powiązanymi, estońskiego CIT, podatku u źródła czy rozliczania kosztów finansowania dłużnego.
- Data: 25.07.2022
Czy dla działalności i spółki można wybrać różne formy opodatkowania?
Pytanie: Prowadzę działalność gospodarczą jako lekarz weterynarii oraz jestem wspólnikiem spółki jawnej (spółka 3 osób fizycznych przedsiębiorców). Z obu tych form działalności rozliczam się podatkiem liniowym (pozostali udziałowcy również rozliczają się podatkiem liniowym). Jednak z prowadzonej działalności chciałbym rozliczać się ryczałtem. Czy można wybrać różne formy opodatkowania między dwiema działalnościami?
- Data: 19.07.2022
Uwaga! Zmiany w standardzie dotyczącym badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych
Rada Międzynarodowych Standardów Badania i Usług Atestacyjnych opublikowała ostateczne brzmienie kolejnego zmienionego standardu – MSB 600 (Z), dotyczącego badania skonsolidowanych sprawozdań finansowych.
- Data: 08.07.2022
Miejsce dostawy w VAT. Poznaj jego wpływ na sposób opodatkowania
Dostawy towarów na rzecz krajowych i zagranicznych kontrahentów wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca świadczenia tych czynności, a w konsekwencji miejsca/kraju ich opodatkowania. To samo dotyczy nabycia towarów od zagranicznych kontrahentów. Pamiętaj, aby stosować przy tym szczególne zasady przewidziane w ustawie o VAT, które są zależne od rodzaju realizowanej dostawy (nabycia).
- Data: 15.06.2022
Będą zmiany w emeryturach rolników prowadzących działalność gospodarczą
Znamy już projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Nowe przepisy mają wprowadzić zasady, wg których rolnicy będący na emeryturze nie będą musieli zaprzestawać prowadzenia działalności rolniczej, aby otrzymywać świadczenie w pełnej wysokości. Ma zostać również uregulowana kwestia związana ze zbiegiem tytułów ubezpieczenia z rolniczego i powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych.
- Data: 18.05.2022
Franczyza. Jak ją rozliczyć i zaksięgować zdarzenia jej dotyczące
Franczyza jest coraz częściej spotykaną formą współpracy przedsiębiorstw, warto więc znać konsekwencje podatkowe jej rozliczania oraz sposób księgowania zdarzeń jej dotyczących. Działalność na podstawie umowy franczyzowej jest utożsamiana z minimalizacją ryzyka ze względu na wsparcie doświadczonej firmy i fakt, że w wielu przypadkach sama marka wystarcza, aby przyciągnąć nowych klientów. Sprawdź jak rozliczać księgowo działalność w takiej formie.
- Data: 18.05.2022
Jak zaewidencjonować transakcje dokonywane przez przelewy24?
Pytanie: Czy sprzedając towar przez platformę Allegro, otrzymując wpłaty za pośrednictwem PayU i Przelewy24 na konto utworzone w Allegro, które na koniec miesiąca są przelewane na rachunek bankowy jednostki, można skorzystać ze zwolnienia z rejestracji na kasie fiskalnej?
- Data: 18.05.2022
KSR. Poznaj objaśnienia i rozszerzenia przepisów ustawy o rachunkowości w nich zawarte
Celem Krajowych Standardów Rachunkowości jest objaśnienie przepisów ustawy o rachunkowości. Komitet Standardów Rachunkowości zawsze działa w granicach przepisu uor, nie kreuje rozwiązań, które nie są z nią zgodne, nawet jeśli takie są postulaty praktyki gospodarczej. Warto więc dowiedzieć się, jakie rozwiązania można w nich znaleźć.
- Data: 10.04.2022
Jest już uchwalona nowelizacja Polskiego Ładu!
Sejm uchwalił nowelizacje przepisów Polskiego Ładu. Zmiany polegają m.in. na przeniesieniu treści rozporządzenia MF z 7 stycznia br. w sprawie zaliczek do ustawy o PIT do ustawy oraz potwierdzeniu, że oświadczenie PIT-2 można składać w trakcie roku oraz można je złożyć także w przypadku pobierania emerytury, wprowadza również nowy instrument wsparcia dla firm zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami.
- Data: 19.03.2022
Czy lekarz może być opodatkowany ryczałtem?
Pytanie: Lekarz do 21 listopada 2021 r. zatrudniony był w szpitalu na etacie na podstawie umowy o pracę. Od 2010 roku prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach tej działalności świadczy usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych, ale również usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy (miał podpisany kontrakt ze szpitalem, w którym był zatrudniony na podstawie umowy o pracę). Od 22 listopada 2021 r. nie jest już zatrudniony na etacie w szpitalu i tylko w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi medyczne na rzecz tego szpitala (byłego pracodawcy). W roku 2022 r. chciałby zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt. Czy będzie mógł skorzystać z takiej formy rozliczania się z podatku dochodowego?
- Data: 19.03.2022
Czy można zastosować ulgę dla seniorów pracujących na etat i zlecenie?
Pytanie: Czy osoba, która spełnia warunki do przyznania emerytury (ukończyła odpowiednio 60/65 lat) i osiąga dochody ze stosunku pracy oraz z tytułu umowy zlecenia u innego zleceniodawcy, może u pracodawcy złożyć oświadczenie o korzystaniu z „ulgi dla emeryta”, a u zleceniodawcy nie składać? Czy jednak ze względu na dwa źródła dochodu nie może skorzystać z ulgi dla pracującego emeryta w trakcie roku, a dopiero skorzysta z niej w rozliczeniu rocznym?
- Data: 19.03.2022
Czy obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej dotyczy też umowy zlecenia?
Pytanie: Czy rozliczając umowę zlecenia za rok 2022, mam przeliczać składkę zdrowotną na 31 grudnia 2021 r. i obniżać ją do wysokości zaliczki na podatek dochodowy na 31 grudnia 2021? Czy dotyczy o wszystkich umów zlecenia – obojętnie, czy zawieramy je z własnym pracownikiem, czy ze zleceniobiorcą zatrudnionym w innym miejscu pracy? Co w przypadku osób zwolnionych z podatku (do 26 lat), jeżeli pracownik złożył PIT-2 do umowy o pracę, a dodatkowo mamy zawartą z nim umowę zlecenia? Czy może złożyć wniosek o nieprzedłużaniu terminów poboru zaliczek na podatek?
- Data: 19.03.2022
Już obowiązuje zmiana przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców
Nowe regulacje w zakresie zatrudniania cudzoziemców, które weszły w życie pod koniec stycznia br., mają być korzystne zarówno dla urzędników, którzy zyskają na uproszczeniu niektórych procedur z tym związanych, jak i dla obcokrajowców podejmujących w naszym kraju zatrudnienie, a przede wszystkim dla polskich pracodawców.
- Data: 20.02.2022
Kiedy można zastosować ulgę dla pracujących seniorów?
Pytanie: W styczniu 2022 r. wypłacono pracownikowi wynagrodzenie za grudzień 2021 r. i uwzględniono ulgę na podstawie PIT-2 złożonego w latach poprzednich, a następnie od 10 stycznia 2022 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem na emeryturę, a następnie podpisano nową umowę o pracę od 12 stycznia 2022 r. Czy pracownik może złożyć oświadczenie, żeby nie stosować mu ulgi w podatku, gdyż będzie ją rozliczał ZUS? Czy od wynagrodzenia za grudzień 2021 r., wypłaconego w styczniu 2022 r., oraz od wypłaconego 10 stycznia 2022 r. wynagrodzenia za okres od 1–9 stycznia 2022 r. i od odprawy emerytalnej może być zastosowana ulga dla osób niepobierających emerytury? Osoba osiągnęła wiek emerytalny w 2020 roku i pracowała bez pobierania emerytury.
- Data: 20.02.2022
Idealne biuro rachunkowe. Jak zrobić dobre wrażenie na kliencie?
Każdy właściciel biura rachunkowego, któremu zależy na dostarczeniu swoim klientom najwyższej jakości usług, nieustannie dąży do jak najlepszego dopasowania swojej działalności do ich potrzeb. Ale skąd wiadomo czego – poza fachową wiedzą i doświadczeniem – tak naprawdę oczekują klienci? Poznaj cechy idealnego biura rachunkowego. Pamiętaj, że w mniejszych biurach wizerunek firmy oparty jest na postrzeganiu jego właściciela.
- Data: 12.12.2021
Jak rozliczyć składkę zdrowotną za styczeń 2022 roku płatną w grudniu 2021 r.?
Pytanie: Czy osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczająca się z urzędem skarbowym na zasadach ogólnych, będzie mogła odliczyć składkę zdrowotną, jeśli zapłaci ZUS za grudzień w styczniu 2022 roku? Czy żeby odliczyć składkę zdrowotną, musi zapłacić ZUS za grudzień jeszcze w grudniu?
- Data: 12.12.2021
CIT w Polskim Ładzie. Przegląd najważniejszych zmian
Polski Ład wprowadza wiele zmian w podatkach dochodowych, są nimi m.in. nowe zwolnienia w CIT, zmiany w PGK, nowe ulgi podatkowe, podatek od przerzuconych dochodów, podatek minimalny. Skorzystaj z praktycznego zestawienia zmian w CIT i poznaj konsekwencje nowych przepisów
- Data: 15.01.2022
MF będzie prowadzić centralny rejestr umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych
Od 1 lipca 2022 r. jednostki sektora finansów publicznych będą musiały wpisywać do specjalnego centralnego rejestru wszystkie umowy o wartości powyżej 500 zł. Za niewywiązanie się z tego obowiązku osobom odpowiedzialnym będą groziły dotkliwe sankcje, z karą więzienia włącznie.
- Data: 15.01.2022