Czy lekarz może być opodatkowany ryczałtem?
Pytanie: Lekarz do 21 listopada 2021 r. zatrudniony był w szpitalu na etacie na podstawie umowy o pracę. Od 2010 roku prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. W ramach tej działalności świadczy usługi na rzecz innych podmiotów gospodarczych, ale również usługi na rzecz swojego byłego pracodawcy (miał podpisany kontrakt ze szpitalem, w którym był zatrudniony na podstawie umowy o pracę). Od 22 listopada 2021 r. nie jest już zatrudniony na etacie w szpitalu i tylko w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy usługi medyczne na rzecz tego szpitala (byłego pracodawcy). W roku 2022 r. chciałby zmienić formę opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt. Czy będzie mógł skorzystać z takiej formy rozliczania się z podatku dochodowego?
- Data: 19.03.2022
Czy można zastosować ulgę dla seniorów pracujących na etat i zlecenie?
Pytanie: Czy osoba, która spełnia warunki do przyznania emerytury (ukończyła odpowiednio 60/65 lat) i osiąga dochody ze stosunku pracy oraz z tytułu umowy zlecenia u innego zleceniodawcy, może u pracodawcy złożyć oświadczenie o korzystaniu z „ulgi dla emeryta”, a u zleceniodawcy nie składać? Czy jednak ze względu na dwa źródła dochodu nie może skorzystać z ulgi dla pracującego emeryta w trakcie roku, a dopiero skorzysta z niej w rozliczeniu rocznym?
- Data: 19.03.2022
Czy obniżanie składki zdrowotnej do wysokości zaliczki podatkowej dotyczy też umowy zlecenia?
Pytanie: Czy rozliczając umowę zlecenia za rok 2022, mam przeliczać składkę zdrowotną na 31 grudnia 2021 r. i obniżać ją do wysokości zaliczki na podatek dochodowy na 31 grudnia 2021? Czy dotyczy o wszystkich umów zlecenia – obojętnie, czy zawieramy je z własnym pracownikiem, czy ze zleceniobiorcą zatrudnionym w innym miejscu pracy? Co w przypadku osób zwolnionych z podatku (do 26 lat), jeżeli pracownik złożył PIT-2 do umowy o pracę, a dodatkowo mamy zawartą z nim umowę zlecenia? Czy może złożyć wniosek o nieprzedłużaniu terminów poboru zaliczek na podatek?
- Data: 19.03.2022
Czy pracownik może wycofać oświadczenie PIT-2?
Pytanie: Przy zamieszaniu z Polskim Ładem wielu pracowników składa wniosek, że nie chcą, aby w wynagrodzeniu stosować kwotę wolną od podatku. Czy dopuszcza się, że pracownik na własną prośbę może złożyć wniosek o niestosowanie kwoty wolnej od podatku oraz wniosek o niepobieranie podatku z wynagrodzeń?
- Data: 19.03.2022
Jak liczyć składkę zdrowotną u ryczałtowców po przekroczeniu drugiego i trzeciego progu?
Pytanie: Jak liczyć składkę zdrowotną u ryczałtowca po przekroczeniu drugiego i trzeciego progu? Jeżeli ryczałtowiec przekroczy drugi próg w trakcie roku, np. w kwietniu, to trzeba dopłacić składki zdrowotne za miesiące od stycznia do marca?
- Data: 19.03.2022
Jak rozliczyć składkę zdrowotną osoby działającej w dwóch spółkach?
Pytanie: Wspólnicy prowadzą działalność w dwóch spółkach: w spółce jawnej i sp. z o.o., nie pobierają wynagrodzenia. Czy składka zdrowotna powinna być płacona z dwóch firm i w jakiej wysokości? Spółka jawna rozlicza się podatkiem liniowym. Jeśli w roku 2021 płacono zaliczki w formie uproszczonej, to czy teraz trzeba zmienić formę opodatkowania i płacić zaliczki miesięcznie ze względu na składkę zdrowotną? Jeśli nie jest pobierane wynagrodzenie w spółce z o.o., to jak płacić składkę?
- Data: 19.03.2022
Jak rozliczyć składkę zdrowotną osoby pełniącej funkcję prezesa jednoosobowej sp. z o.o. na podstawie aktu notarialnego?
Pytanie: Jednoosobowa sp. z o.o. i udziałowiec będący prezesem zarządu otrzymują wynagrodzenie na podstawie aktu notarialnego za zarządzanie. Jak rozliczyć takie wynagrodzenie w Polskim Ładzie?
- Data: 19.03.2022
Jakie konsekwencje ma rozporządzenie z 7 stycznia 2022 r. na wypłacone już pensje?
Pytanie: 7 stycznia br. wypłacone zostały wynagrodzenia za grudzień 2021 roku z zastosowaniem zmian w Polskim Ładzie. Pracownicy w grudniu złożyli oświadczenia o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Czy wynagrodzenia wypłacone 7 stycznia br. należy przeliczyć ponownie, zgodnie z rozporządzeniem, mimo że pracownicy złożyli rezygnację z ulgi dla klasy średniej i wiedzieli, że zaliczka na podatek będzie wyższa, a wynagrodzenie niższe?
- Data: 19.03.2022
Jakie zmiany w najmie prywatnym wprowadza Polski Ład?
Pytanie: Osoba prywatna wynajmuje firmie nieruchomość (wszystkie koszty: prąd, gaz, woda są po stronie najemcy), płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych co miesiąc, na koniec roku składa PIT-28. Czy taka osoba będzie musiała po zmianach w Polskim Ładzie zapłacić składkę zdrowotną?
- Data: 19.03.2022