Nowelizacja ustawy o KRS. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów
Nowy projekt nowelizacji KRS ma na celu ułatwienie rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, uproszczenie rejestracji spółki z o.o. przez Internet, zwiększenie dostępności danych zawartych w KRS oraz rozszerzenie wymiany pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich UE.
- Data: 12.08.2022
Numer serii na fakturze VAT. Jak wprowadzić oznaczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta
Ogólnikowe regulacje dotyczące wystawiania faktur świadczą o tym, że ustawodawca pozostawił dość dużą swobodę, jeśli chodzi o sposób numeracji tego rodzaju dokumentów. Z jednej strony jest to dużym ułatwieniem, z drugiej zaś rodzi liczne wątpliwości. Sprawdź, jak wprowadzić oznaczenia, które ułatwią ewidencje w firmie Twojego klienta i będą zgodne z przepisami.
- Data: 12.08.2022
Błąd w sprawozdaniu finansowym klienta? Sprawdź, kiedy i jak go poprawić
Błędy w sprawozdaniu zdarzają się często i w niektórych sytuacjach nie sposób się ich ustrzec. Zawsze jednak istnieje możliwość korekty. Zasady dokonywania odpowiednich zmian zależą od wagi błędu oraz momentu, w którym się ujawnił.
- Data: 12.08.2022
Co z autem osoby fizycznej likwidującej działalność gospodarczą?
Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą posiada samochód osobowy i ciężarowy, od których odliczono VAT przy zakupie. Oba samochody są już zamortyzowane. W niedalekiej przyszłości przedsiębiorca zamierza zlikwidować działalność. Samochód ciężarowy zostanie prawdopodobnie sprzedany, natomiast osobowy właściciel chciałby już użytkować tylko prywatnie. W jaki sposób należy wycofać samochód osobowy z działalności? Czy w związku z tym, że samochód jest już zamortyzowany, istnieje jeszcze jakiś obowiązek w VAT i dochodowym? Podatnik posiada również starą zamortyzowaną maszynę, która została zakupiona jeszcze w okresie przed wprowadzeniem VAT w Polsce. Czy przy sprzedaży należy opodatkować ją VAT?
- Data: 12.08.2022
MF określił organy właściwe w sprawach informacji dotyczących spółek nieruchomościowych
Organami właściwymi dla spółek nieruchomościowych oraz ich wspólników do przesyłania informacji o strukturze właścicielskiej tych podmiotów będą naczelnicy urzędów skarbowych właściwych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, względnie naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu. Tak wynika z rozporządzeń wydanych przez ministra finansów w tej sprawie.
- Data: 12.08.2022
Co z ubezpieczeniem zdrowotnym prokurentów po Polskim Ładzie?
Pytanie: Czy w związku z wprowadzonymi zmianami przepisów od 1 lipca 2022 r. prokurent spółki komandytowej, który jest jednocześnie jej wspólnikiem – komandytariuszem podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu od 1 lipca 2022 r.? Czy jednak przepisy nakazują objęcie prokurenta tym ubezpieczeniem od 1 stycznia 2022 r. i konieczne będzie korygowanie deklaracji ZUS już od 1 stycznia 2022?
- Data: 12.08.2022
Czy biuro rachunkowe musi udzielać komornikowi informacji o klientach?
Jeśli komornik wzywa biuro rachunkowe do złożenia wyjaśnień w sprawie dłużnika będącego jego klientem, to jest to dla tego biura dość trudna sytuacja. Nieprzekazanie takich informacji może bowiem dla osób odpowiedzialnych skutkować wysokimi karami pieniężnymi. Natomiast ich przekazanie często kończy się utratą klienta przez biuro, co również jest dla niego dotkliwe finansowo. Sprawdź, jak najlepiej postąpić w takiej sytuacji.
- Data: 12.08.2022
Odliczenie składki zdrowotnej: stan prawny obowiązujący od lipca 2022 r.
Poniżej prezentujemy szablony dotyczące rozliczeń osób opodatkowanych w formie zryczałtowanej i podatkiem liniowym, jak również rozbieżność regulacji prawnych ustawy podatkowej i zdrowotnej wymagające nowelizacji przepisów.
- Data: 12.08.2022