Faktura korygująca powinna zawierać standardową treść wynikającą z przepisów art. 106j ust. 2 ustawy o VAT. A zatem powinna ona zawierać:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,
2) wskazane w art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT dane wskazane na korygowanej fakturze (tj. dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5 ustawy o VAT oraz nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą),
3) prawidłową treść korygowanej pozycji, tj. prawidłową treść numeru paragonu fiskalnego.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak poprawić błędnie wskazany na fakturze numer paragonu fiskalnego.
Już obowiązują zmiany w zakresie JPK_VAT. Są one związane z wprowadzeniem przepisów określających czasowe odwrotne obciążenie podatkiem od towarów i usług przesyłu gazu w systemie gazowym, energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Od tego roku obowiązują zmiany w JPK_VAT. Wynikają one przede wszystkim z wprowadzenia do ustawy o VAT przepisów dotyczących grup VAT. Sprawdźmy więc, co się zmieniło.
Resort finansów przedstawił projekt zmian w przepisach rozporządzenia w sprawie JPK_VAT. Zmiany związane są przede wszystkim z wprowadzeniem do ustawy o VAT regulacji dotyczących czasowego mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT (tzw. reverse charge) w zakresie dostawy gazu w systemie gazowym, dostawy energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym i świadczenia usług w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
Jak ująć zwroty towarów w przypadku sprzedaży bezrachunkowej w pliku JPK VAT?
Podatnik ma wątpliwości dotyczące odliczania faktur zakupowych z poprzednich miesięcy. Otrzymał fakturę w październiku, ale ze względu na brak w dostawie dowieziono mu towar w kolejnym miesiącu, czyli w listopadzie. Prawo do odliczenia przysługuje mu w listopadzie. Jaką datę wpływu faktury wpisać do JPK, jeśli rzeczywista data otrzymania faktury dotyczy października (29 października) czy może wpisać 1 listopada (jeśli to był dzień wolny od pracy)? Czy data wpływu ma odzwierciedlać okres, w którym ma prawo do odliczenia, a nie jest ważne jaki to jest dzień tygodnia?
Jak zostaną doprecyzowane przepisy dotyczące stosowania kodów GTU_08? Jak zostaną doprecyzowane przepisy dotyczące wykazywania sprzedaży z kas rejestrujących? Co się zmieni w stosowaniu oznaczenia WSTO_EE? Jak zostaną uregulowane przepisy dotyczące ujmowania w JPK_VAT dokumentów zbiorczych? Od kiedy wejdą w życie przepisy dotyczące zmian w JPK_VAT.
Księgowi rozliczający podatników świadczących usługi o charakterze niematerialnym są wciąż zmuszani do weryfikacji sprzedawanych usług pod kątem ich przynależności do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Sprawdźmy więc, jakich kodów PKWiU dotyczą usługi wymienione w GTU_12.
Załóżmy, że jednoosobowa działalność gospodarcza została zawieszona w 2017 roku. W grudniu 2021 roku został zakupiony samochód ciężarowy za 15.000 zł brutto, gotówką na fakturę VAT. Działalność została odwieszona 17 stycznia 2022 r. i do działalności wprowadzono zakupiony samochód ciężarowy. Czy można było odliczyć w deklaracji JPK_VAT (lutowej), VAT naliczony od zakupionego samochodu ciężarowego w grudniu? Jeżeli tak, to wg jakiej podstawy prawnej?
Polski Ład kojarzy się większości z zamieszaniem w podatkach dochodowych i składkach ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że Polski Ład oprócz zmian w ustawach podatkowych wprowadził również zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Nowe regulacje mają wpływ na rozliczenie VAT i zmiany w zakresie korekty JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r. i czynnego żalu.
Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym
Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie dotykają też Kodeksu karnego skarbowego (dalej: kks) w zakresie art. 16a. Taka regulacja wpływa na rozliczenie podatku od towarów i usług. Ustawa wprowadza dwie zasadnicze zmiany. Obie w znaczący sposób rzutują na obowiązującą do tej pory praktykę w rozliczeniach VAT.
Pierwsza zmiana działa na korzyść podatnika. Zakłada ona, że od nowego roku przedsiębiorca, który składa korektę JPK_V7 dotyczącą części ewidencyjnej, nie musi sporządzać tzw. czynnego żalu, aby uniknąć kary. Według wcześniej obowiązujących przepisów nie podlegał karze ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji.
W art. 16a nie wymieniono jednak Jednolitego pliku kontrolnego (ksiąg), a więc złożenie korekty JPK nie korzysta z tego wyjątku. Nowe brzmienie art. 16a, które weszło w życie z 1 stycznia 2022 r., uwzględnia zarówno złożenie korekty deklaracji, jak i przesłanie ksiąg.
Stosunkowo niewielka liczba podatników zdaje sobie sprawę z tego, że pliki JPK to coś więcej niż tylko JPK_V7M lub JPK_V7K, ale też tzw. JPK „na żądanie”, które mamy obowiązek przedstawić organowi nie tylko w trakcie kontroli lub postępowania podatkowego, ale nawet w trakcie czynności sprawdzających. Obowiązują one zasadniczo już od 1 lipca 2018 r., a na ich przedstawienie organ może nam wyznaczyć zaledwie 3 dni. Dlatego też warto się z nimi z góry zapoznać, a nawet przemyśleć ich przygotowywanie na bieżąco lub przynajmniej procedurę ich przygotowania na szybko – tym bardziej że nie można ich skorygować.
Resort finansów wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Nowela przewiduje zmiany w zakresie danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług, a więc pośrednio w treści nowego pliku JPK_VAT.
Trwają prace nad zmianami w JPK VAT. Projekt reguluje kwestię zbiorczego wykazywania faktur uproszczonych w JPK_VAT oraz faktur wystawianych w formie biletu jednorazowego. Nowa wersja projektu uchyla przepisy dotyczące stosowania oznaczenia „MPP”. Pojawi się też kilka nowych oznaczeń, co wynika ze zmian dotyczących VAT e-commerce.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]