Korekta JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r. a czynny żal
Polski Ład kojarzy się większości z zamieszaniem w podatkach dochodowych i składkach ZUS. Trzeba jednak pamiętać, że Polski Ład oprócz zmian w ustawach podatkowych wprowadził również zmiany w Kodeksie karnym skarbowym. Nowe regulacje mają wpływ na rozliczenie VAT i zmiany w zakresie korekty JPK_V7 od 1 stycznia 2022 r. i czynnego żalu.
Zmiany w Kodeksie karnym skarbowym
Zmiany wprowadzone w Polskim Ładzie dotykają też Kodeksu karnego skarbowego (dalej: kks) w zakresie art. 16a. Taka regulacja wpływa na rozliczenie podatku od towarów i usług. Ustawa wprowadza dwie zasadnicze zmiany. Obie w znaczący sposób rzutują na obowiązującą do tej pory praktykę w rozliczeniach VAT.
Pierwsza zmiana działa na korzyść podatnika. Zakłada ona, że od nowego roku przedsiębiorca, który składa korektę JPK_V7 dotyczącą części ewidencyjnej, nie musi sporządzać tzw. czynnego żalu, aby uniknąć kary. Według wcześniej obowiązujących przepisów nie podlegał karze ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji.
W art. 16a nie wymieniono jednak Jednolitego pliku kontrolnego (ksiąg), a więc złożenie korekty JPK nie korzysta z tego wyjątku. Nowe brzmienie art. 16a, które weszło w życie z 1 stycznia 2022 r., uwzględnia zarówno złożenie korekty deklaracji, jak i przesłanie ksiąg.
Testuj Portal Biur Rachunkowych i magazyn Biuro Rachunkowe w praktyce przez 14 dni bezpłatnie.
To kompleksowy serwis ekspercki przeznaczony specjalnie dla właścicieli biur rachunkowych, który oferuje:
- Portal Biur Rachunkowych – aktualności, zmiany, komentarze (w podziale na 12 zagadnień tematycznych), porady
- Magazyn papierowy i elektroniczny
- Indywidualne konsultacje z ekspertami
- Osobistego Opiekuna
- Codzienne newslettery
- Materiały „na życzenie”
- E-booki, zestawienia, narzędzia