Czy można zastosować procedurę VAT marża dla odsprzedawanych usług noclegowych
W branży usług noclegowych od dłuższego trwa spór z fiskusem o to, czy odsprzedaż usług noclegowych, nieuzupełnionych o świadczenia dodatkowe, a nabytych uprzednio we własnym imieniu od innych podatników, podlega opodatkowaniu VAT od marży jako usługa turystyki. Sprawdź, jakie jest aktualne stanowisko fiskusa w tej kwestii
- Data: 30.05.2022
Błędna kwalifikacja transakcji nie zawsze pozwala fiskusowi na zastosowanie sankcji VAT
Częste zmiany przepisów podatkowych mogą powodować problemy w aktualizacji systemów do raportowania, a nawet zaburzyć ich funkcjonowanie. Pomimo tego fiskus jest bezlitosny, jeżeli chodzi o egzekwowanie przepisów podatkowych i nakładanie dodatkowych sankcji. Nawet jeżeli błąd wynikał z niezamierzonych usterek systemowych. Na szczęście sądy stają w takich przypadkach po stronie przedsiębiorców.
- Data: 11.05.2022
Rejestr podatników VAT czynnych (biała lista podatników VAT)
Biała lista podatników VAT to inaczej wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT lub Wykaz podatników VAT, prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej (dalej „szef KAS”).
- Data: 06.05.2022
Jak rozliczać VAT od detalicznego transgranicznego handlu elektronicznego
Od połowy ubiegłego roku obowiązują zmodyfikowane zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą a konsumentem (B2C). Dowiedz się, jak obecnie należy rozliczać sprzedaż przez Internet.
- Data: 25.04.2022
Czy opłaty dodatkowe przy nabyciu samochodu należy wliczać do kwoty nabycia przy procedurze marży
Zdaniem fiskusa opłaty dodatkowe przy nabyciu samochodu takie jak należność za: przekazanie dokumentów, obsługę samochodu, aukcyjna oraz za usługę transportu samochodu, nie stanowią składników wynagrodzenia, które sprzedawca samochodu otrzymał od nabywcy samochodu.
- Data: 04.04.2022
Kiedy dochodzi do przedawnienia rozliczenia VAT
VAT jest podatkiem specyficznym, którego rozliczenie może przybrać formę kwoty do zwrotu lub też nadwyżki do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy. Trzeba pamiętać, że one również objęte są instytucją przedawnienia. Sprawdź, kiedy dochodzi do przedawnienia rozliczenia VAT.
- Data: 30.03.2022
Czynności wyłączone z pojęcia samodzielnej działalności gospodarczej dla potrzeb VAT
Pojęcie samodzielnej działalności gospodarczej jest bardzo istotne w przepisach ustawy o VAT, ponieważ definiuje ono podatnika. W dalszej kolejności jest jednym z elementów określających, czy czynność będzie opodatkowana VAT.
- Data: 28.03.2022
TOP 9 najczęstszych błędów podatkowych popełnianych przez przedsiębiorców
Prawo podatkowe nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków, których niewykonanie może wiązać się z koniecznością zapłacenia wyższego podatku i odsetek od niego. Również może skutkować odpowiedzialnością karnoskarbową. Oto TOP 9 błędów podatkowych najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców.
- Data: 18.03.2022
- « pierwsza
- «
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- »
- ostatnia »