Potrącenia z wynagrodzeń
W odniesieniu do kwestii związanych z potrąceniami w 2024 roku, podobnie jak w 2023, nastąpi w nim dwukrotna zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, a to właśnie wynagrodzenie sprowadzone do wartości netto jest podstawą do ustalenia kwoty wolnej od ujęć zarówno obowiązkowych, jak też dobrowolnych.
- Data: 11.03.2024
Czy firma za byłego pracownika wysyła formularz Z-3 do ZUS?
Pytanie: Firma zatrudnia do 20 pracowników, jest płatnikiem składek. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie. Pod koniec wypowiedzenia spłynęło chorobowe do końca okresu wypowiedzenia, tj. od 10 do 31 stycznia. Zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, za resztę wypłaci ZUS. Dnia 31 stycznia po upłynięciu terminu wypowiedzenia została rozwiązana umowa o pracę. Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie od 1 lutego. Czy firma za byłego pracownika wysyła formularz Z-3 do ZUS? Pytanie: Firma zatrudnia do 20 pracowników, jest płatnikiem składek. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony otrzymał 3-miesięczne wypowiedzenie. Pod koniec wypowiedzenia spłynęło chorobowe do końca okresu wypowiedzenia, tj. od 10 do 31 stycznia. Zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe za 14 dni, za resztę wypłaci ZUS. Dnia 31 stycznia po upłynięciu terminu wypowiedzenia została rozwiązana umowa o pracę. Pracownik dostarczył kolejne zwolnienie od 1 lutego. Czy firma za byłego pracownika wysyła formularz Z-3 do ZUS?
- Data: 27.02.2024
Czy za złamany palec należy się odszkodowanie z ZUS czy od pracodawcy?
Pytanie: Pracownik złamał w pracy palec i otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca za okres zwolnienia lekarskiego wypłaca wynagrodzenie chorobowe na ogólnych zasadach, czy od razu wnioskuje do ZUS o zasiłek chorobowy? Czy należy mu się odszkodowanie z ZUS czy od pracodawcy lub brak odszkodowania? Pytanie: Pracownik złamał w pracy palec i otrzymał zwolnienie lekarskie. Czy pracodawca za okres zwolnienia lekarskiego wypłaca wynagrodzenie chorobowe na ogólnych zasadach, czy od razu wnioskuje do ZUS o zasiłek chorobowy? Czy należy mu się odszkodowanie z ZUS czy od pracodawcy lub brak odszkodowania?
- Data: 25.02.2024
Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie regulaminu wynagradzania?
Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od danego dnia dodatek wypłacany jest obok świadczenia chorobowego. Od 1 lutego 2024 r. zmieniono w regulaminie wynagradzania wypłacanie tych składników tzn. nie są pomniejszane za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlegają one wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co w przypadku jeśli: pracownik miał na przełomie stycznia/lutego zwolnienie lekarskie, tj. 16.01.2024-05.02.2024 r. Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową Pracownik będący na urlopie macierzyńskim - podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r. Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. Czy pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r., powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.) Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od danego dnia dodatek wypłacany jest obok świadczenia chorobowego. Od 1 lutego 2024 r. zmieniono w regulaminie wynagradzania wypłacanie tych składników tzn. nie są pomniejszane za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlegają one wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co w przypadku jeśli: pracownik miał na przełomie stycznia/lutego zwolnienie lekarskie, tj. 16.01.2024-05.02.2024 r. Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową Pracownik będący na urlopie macierzyńskim - podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r. Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. Czy pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r., powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.)
- Data: 22.02.2024
Czy pracownik może wysyłać deklaracje ZUS DRA na zwolnieniu lekarskim?
Pytanie: Pracuję na pełnym etacie. Dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczam się na zasadach ogólnych. ie jestem płatnikiem VAT. Opłacam jedynie składkę zdrowotną w minimalnej wysokości. Nikogo nie zatrudniam, nie posiadam żadnego pełnomocnika, samodzielnie prowadzę księgowość i samodzielnie składam co miesiąc deklaracje ZUS DRA poprzez portal ZUS. Od 17 stycznia 2024 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (złamana noga) i wszystko wskazuje na to, że będzie to ciągłe zwolnienie lekarskie min. do końca marca 2024 r. Nie zawiesiłem swojej działalności. Nie wykonuję też w tym okresie żadnych usług. Moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć samodzielnie do ZUS deklarację ZUS DRA i opłacić składkę (termin do 20 lutego) ? Czy nie będzie to niezgodne z zasadą nieprowadzenia działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej za pełne miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zadawać pytania do ZUS i logować się do portalu ZUS? Pytanie: Pracuję na pełnym etacie. Dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczam się na zasadach ogólnych. ie jestem płatnikiem VAT. Opłacam jedynie składkę zdrowotną w minimalnej wysokości. Nikogo nie zatrudniam, nie posiadam żadnego pełnomocnika, samodzielnie prowadzę księgowość i samodzielnie składam co miesiąc deklaracje ZUS DRA poprzez portal ZUS. Od 17 stycznia 2024 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (złamana noga) i wszystko wskazuje na to, że będzie to ciągłe zwolnienie lekarskie min. do końca marca 2024 r. Nie zawiesiłem swojej działalności. Nie wykonuję też w tym okresie żadnych usług. Moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć samodzielnie do ZUS deklarację ZUS DRA i opłacić składkę (termin do 20 lutego) ? Czy nie będzie to niezgodne z zasadą nieprowadzenia działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej za pełne miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zadawać pytania do ZUS i logować się do portalu ZUS?
- Data: 20.02.2024
Pracownik jest nierezydentem niemającym miejsca zamieszkania w Polsce. Sprawdź obowiązki jakie musisz dopełnić do 29 lutego!
Płatnicy zatrudniający nierezydentów niemających miejsca zamieszkania w Polsce, mogą mieć obowiązek wystawienia i wysłania do nierezydenta i do US zeznania IFT-1 i IFT 1 R.
- Data: 19.02.2024
Jakich formalności powinien dopełnić przedsiębiorca przechodzący na zasiłek macierzyński?
Pytanie: Przedsiębiorca przebywa na dodatkowym 9-tygodniowym na urlopie rodzicielskim. W którym momencie powinno się dokonać wyrejestrowania ze składek społecznych i dobrowolnego chorobowego, a zarejestrować jedynie do składki zdrowotnej? Czy można zrobić to już na początku urlopu, w momencie otrzymania informacji, czy należy czekać do czasu wypłaty pierwszego zasiłku? Proszę o podanie podstawy prawnej. Pytanie: Przedsiębiorca przebywa na dodatkowym 9-tygodniowym na urlopie rodzicielskim. W którym momencie powinno się dokonać wyrejestrowania ze składek społecznych i dobrowolnego chorobowego, a zarejestrować jedynie do składki zdrowotnej? Czy można zrobić to już na początku urlopu, w momencie otrzymania informacji, czy należy czekać do czasu wypłaty pierwszego zasiłku? Proszę o podanie podstawy prawnej.
- Data: 18.02.2024
Twój klient pobiera rentę socjalną? Sprawdź zasady rozliczania z ZUS
Czy twoimi klientami są osoby pobierające rentę socjalną z ZUS. Jeśli tak, to sprawdź, co ze składkami społecznymi i składką zdrowotną za takie osoby, czy mogą być one zwolnione z ich opłacania. Z artykułu dowiesz się również, co powinien zrobić przedsiębiorca z orzeczeniem o niepełnosprawności, aby otrzymać refundację składek z PFRON.
- Data: 08.02.2024
Poznaj ważne orzeczenia NSA dotyczące określania przychodu w sytuacji bezpłatnego zakwaterowania pracownika oddelegowanego
W wyrokach z 9 stycznia 2024 r. o sygn. akt II FSK 434/21 oraz II FSK 1332/21 NSA wypowiedział się w kwestii opodatkowania noclegu pracowników oddelegowanych. Sprawdź komentarz eksperta KPMG.
- Data: 01.02.2024
ZFŚS. Jak prawidłowo dokonać korekty odpisu
Odpis na ZFŚS pracodawca kalkuluje w oparciu o planowane przeciętne zatrudnienie. Firmy, w których występuje rotacja pracowników w trakcie roku zobowiązane są do skorygowania odprowadzonego odpisu na ostatni dzień grudnia danego roku kalendarzowego.
- Data: 12.12.2023
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »