W dziale "Płace/ZUS" zgłębisz tajniki rozliczeń wynagrodzeń oraz składek ZUS. Znajdziesz tu praktyczne porady dotyczące sporządzania list płac, rozliczeń ZUS, a także informacje o najnowszych zmianach w przepisach dotyczących wynagrodzeń i świadczeń socjalnych. Dowiesz się, o czym nie powinieneś zapomnieć rozliczając sprawy kadrowe.
15

Jak ustalać podstawę wymiaru świadczeń chorobowych po zmianie regulaminu wynagradzania?

Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od danego dnia dodatek wypłacany jest obok świadczenia chorobowego. Od 1 lutego 2024 r. zmieniono w regulaminie wynagradzania wypłacanie tych składników tzn. nie są pomniejszane za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlegają one wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co w przypadku jeśli: pracownik miał na przełomie stycznia/lutego zwolnienie lekarskie, tj. 16.01.2024-05.02.2024 r. Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową Pracownik będący na urlopie macierzyńskim - podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r. Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. Czy pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r., powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.) Pytanie: Do końca stycznia 2024 r. pracownicy otrzymywali premie półroczne oraz dodatki specjalne zmniejszane za okres niezdolności do pracy, sprawowania opieki nad członkiem rodziny i macierzyństwa. Od danego dnia dodatek wypłacany jest obok świadczenia chorobowego. Od 1 lutego 2024 r. zmieniono w regulaminie wynagradzania wypłacanie tych składników tzn. nie są pomniejszane za czas nieobecności związanej z nabyciem prawa i wypłatą świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Nie podlegają one wliczeniu do podstawy świadczeń z tego tytułu. Czy po tej zmianie premie oraz dodatki wypłacone do końca stycznia 2024 r. nadal powinny być uwzględniane w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych? Co w przypadku jeśli: pracownik miał na przełomie stycznia/lutego zwolnienie lekarskie, tj. 16.01.2024-05.02.2024 r. Czy w związku ze zmianą regulaminu od 1 lutego należy przeliczyć podstawę chorobową Pracownik będący na urlopie macierzyńskim - podstawa wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od marca 2022 do lutego 2023 r. Czy należy przeliczyć podstawę w związku ze zmianą regulaminu. Czy pracownik który choruje od 5 do 9 lutego 2024 r., powinien mieć nadal uwzględniane w podstawie premię oraz dodatki (zmiana regulaminu od 1 lutego 2024 r.)

16

Czy pracownik może wysyłać deklaracje ZUS DRA na zwolnieniu lekarskim?

Pytanie: Pracuję na pełnym etacie. Dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczam się na zasadach ogólnych. ie jestem płatnikiem VAT. Opłacam jedynie składkę zdrowotną w minimalnej wysokości. Nikogo nie zatrudniam, nie posiadam żadnego pełnomocnika, samodzielnie prowadzę księgowość i samodzielnie składam co miesiąc deklaracje ZUS DRA poprzez portal ZUS. Od 17 stycznia 2024 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (złamana noga) i wszystko wskazuje na to, że będzie to ciągłe zwolnienie lekarskie min. do końca marca 2024 r. Nie zawiesiłem swojej działalności. Nie wykonuję też w tym okresie żadnych usług. Moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć samodzielnie do ZUS deklarację ZUS DRA i opłacić składkę (termin do 20 lutego) ? Czy nie będzie to niezgodne z zasadą nieprowadzenia działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej za pełne miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zadawać pytania do ZUS i logować się do portalu ZUS? Pytanie: Pracuję na pełnym etacie. Dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, z której rozliczam się na zasadach ogólnych. ie jestem płatnikiem VAT. Opłacam jedynie składkę zdrowotną w minimalnej wysokości. Nikogo nie zatrudniam, nie posiadam żadnego pełnomocnika, samodzielnie prowadzę księgowość i samodzielnie składam co miesiąc deklaracje ZUS DRA poprzez portal ZUS. Od 17 stycznia 2024 r. przebywam na zwolnieniu lekarskim (złamana noga) i wszystko wskazuje na to, że będzie to ciągłe zwolnienie lekarskie min. do końca marca 2024 r. Nie zawiesiłem swojej działalności. Nie wykonuję też w tym okresie żadnych usług. Moje pytanie brzmi: czy mogę złożyć samodzielnie do ZUS deklarację ZUS DRA i opłacić składkę (termin do 20 lutego) ? Czy nie będzie to niezgodne z zasadą nieprowadzenia działalności w trakcie zwolnienia lekarskiego? Jaka będzie wysokość składki zdrowotnej za pełne miesiące przebywania na zwolnieniu lekarskim? Czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogę zadawać pytania do ZUS i logować się do portalu ZUS?