
Przypominamy, pracodawca ma obowiązek utrzymywania minimalnej temperatury w pomieszczeniach pracy
Kwestie dotyczące temperatury w pomieszczeniach pracy reguluje rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie pracodawcom grożą kary finansowe.
- Data: 14.12.2022

PIT-2. Nowelizacja Polskiego ładu wprowadza duże zmiany w treści i zasadach jego składania
Oświadczenie PIT-2 złożone pracodawcy pozwala mu na zmniejszanie wpłacanych miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzenia pracownika o kwotę wolną od opodatkowania. Z kwoty wolnej od podatku może skorzystać każdy podatnik osiągający dochody opodatkowane według skali podatkowej. Od 2022 r. kwota ta wynosi 30.000 zł. Warto przy tym wiedzieć, że ostatnia nowelizacja przepisów zmieniła zasady dotyczące odliczania tej kwoty.
- Data: 19.03.2022

Kiedy jest możliwe rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia?
Pytanie: Pracownik jest zatrudniony u pracodawcy dłużej niż 6 miesięcy na czas nieokreślony. Od dłuższego czasu jest nieobecny w pracy. Najpierw chorował, miał wynagrodzenie chorobowe, następnie był na zasiłku chorobowym, następnie rozpoczął 14-dniowy urlop wypoczynkowy, następnie znowu był na zasiłku chorobowym (ZUS potraktował to jako jeden okres zasiłkowy). Potem pracownik otrzymał świadczenie rehabilitacyjne, na którym pozostaje już ponad 3 miesiące. Pomiędzy ww. zdarzeniami nie był ani jeden dzień w pracy. Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę o prace w trybie art. 53 §1 pkt 1 lit. b Kodeksu Pracy (zgodnie z prawem)? Czy po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia?
- Data: 10.09.2021

Konsekwencje zakwestionowania przez ZUS zawartej umowy. Obniżenie wynagrodzenia
Nie zawsze umowy pracodawcy z pracownikiem są akceptowane przez ZUS. W sytuacji gdy organ ten kwestionuje łączący pracodawcę z pracownikiem stosunek, umowa może być uznana za pozorną, o czym pisaliśmy w poprzednim numerze, oraz może dojść do obniżenia wynagrodzenia lub uznania przez ZUS umowy o dzieło za umowę zlecenia. W tym wydaniu nasz ekspert omówi przedostatnią sytuację.
- Data: 09.08.2021

Świadczenia urlopowe w 2021 roku. Ważne jest ich właściwe rozliczenie
Wszyscy czekamy na koniec lockdownu, licząc na opanowanie epidemii do wakacji. Część podatników, by wesprzeć swoich pracowników, decyduje się na sfinansowanie im w tym czasie wypoczynku z ZFŚS lub ze środków obrotowych. Tym, którzy spełniają określone przepisami kryteria i zarazem nie utworzyli u siebie ZFŚS, wolno w zamian wypłacać tzw. świadczenie urlopowe. Poznaj skutki, jakie na gruncie kosztów podatkowych wywołuje przekazanie takiego świadczenia.
- Data: 02.03.2021
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »