Od 1 kwietnia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające tymczasowy system stosowania mechanizmu reverse chargé dla niektórych krajowych czynności. System ten będzie stosowany czasowo do 28 lutego 2025 r. i będą nim objęte czynności w odniesieniu, do których obowiązek podatkowy powstanie w tym okresie.
Powiązani podatnicy wykonujący na swoją rzecz czynności objęte VAT muszą osobno rozliczać VAT. Każdy z nich musi odrębnie wystawić fakturę oraz złożyć plik JPK_VAT zawierający deklarację VAT i ewidencję. Przepisy o grupach VAT zmieniają taki sposób rozliczeń.
Aby ułatwić podatnikom powiązanym rozliczanie VAT od czynności pomiędzy nimi, z dniem 1 lipca 2022 r. umożliwione zostanie tworzenie przez powiązanych ze sobą podatników tzw. grup VAT. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej wprowadzającej Polski Ład, „(…) Grupę VAT można opisać jako prawną formę współdziałania do celów VAT. Jako szczególny rodzaj podatnika istnieje ona tylko do celów VAT. Choć każdy członek grupy zachowuje swoją formę prawną, to utworzeniu grupy do celów VAT nadaje się nadrzędne znaczenie (na gruncie ustawy o VAT) w stosunku do form prawnych przewidzianych np. w prawie cywilnym lub w prawie spółek. Tak więc po przystąpieniu do grupy VAT jakakolwiek możliwa, istniejąca jednocześnie forma prawna członka grupy traci znaczenie do celów VAT, a członek grupy staje się częścią nowego odrębnego podatnika VAT – grupy VAT”.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
· Jak wygląda opodatkowanie czynności w grupach VAT?
· Jakie są zalety grup VAT?
· Kto może utworzyć grupę VAT?
· Jakie są prawa przedstawiciela grupy VAT?
· Jakie proporcje będą stosowane w grupie VAT?
· Kiedy nastąpi utrata statusu podatnika przez grupę VAT?
Resort finansów przedstawił projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Rozporządzenie jest procedowane w ramach pakietu SLIM VAT 3 i ma na celu rozszerzenie zakresu zwolnienia uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT w zakresie wynajmowania nieruchomości na cele mieszkalne.
Projekt przewiduje wprowadzenie zwolnienia od podatku dla usług w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, świadczone na rzecz:
a) jednostek samorządu terytorialnego i ich związków,
b) samorządowych jednostek organizacyjnych,
c) jednoosobowych spółek samorządu terytorialnego
– wyłącznie w celu wynajmu lub dzierżawy tych nieruchomości na rzecz osób fizycznych na ich własne cele mieszkaniowe.
Planowanym rezultatem wejścia proponowanych zmian w życie jest zmniejszenie obciążeń ostatecznych najemców nieruchomości wynajmowanych na cele mieszkaniowe. Obecnie – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT zwolniony z podatku jest wyłącznie najem na rzecz tych ostatecznych najemców oraz na rzecz społecznych agencji najmu – dalej SAN.
W tym roku poważne zmiany w VAT wejdą w życie dwukrotnie. Jedne od stycznia, drugie z początkiem lipca. Zmiany wynikają nie tylko z przepisów wprowadzających Polski Ład, lecz także z dwóch innych nowelizacji ustawy o VAT. Sprawdź najważniejsze z nich.
W 2022 roku można już wystawiać tzw. faktury ustrukturyzowane, czyli e-faktury w KSEF wystawiane przy wykorzystaniu wzoru udostępnionego za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur. Sprawdź korzyści, jakie będą mieli podatnicy, którzy wyślą faktury ustrukturyzowane.
Zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 3 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 7 września 2021 r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, przy czym jednocześnie pod warunkiem, że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.
W dniu 24 sierpnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo bankowe, wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2. Jego celem ma być uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług. Co ważne, ustawa wchodzi w życie już 1 października 2021 r., przy czym zmiany w zakresie korekt importu towarów i neutralnego rozliczenia WNT, importu usług i dostaw krajowych podlegających odwrotnemu obciążeniu obowiązują już od następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Uchwalone zmiany można podzielić na kilka bloków tematycznych, z których każdy wymaga komentarza.
Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą i konsumentem (B2C). Wynikają one z ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź, co się zmieniło.
Od 1 lipca 2021 r. obowiązują nowe zasady opodatkowania transgranicznego handlu elektronicznego między przedsiębiorcą i konsumentem (B2C). Wynikają one z ustawy z 20 maja 2021 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Sprawdź, co się zmieniło.
Zarówno we wrześniu, jak i na przełomie 2019/2020 wejdzie w życie wiele nowych przepisów i nowelizacji dotyczących podatku od towarów i usług. Poniżej zostaną opisane wybrane zmiany, z których niektóre zaczną obowiązywać już tej jesieni. Warto zapoznać z nimi klientów.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]