W jednej z interpretacji dyrektor KIS analizował problem, czy realizowane świadczenia na rzecz klientów, stanowią odpłatne świadczenie usług, czy dostawę towarów oraz określenie miejsca opodatkowania tych świadczeń.
Dyrektor KIS wyjaśnił, że jeśli kwoty napiwków są ze strony klienta świadczeniem całkowicie dobrowolnym, a stosowane przez spółkę prowadzącą restaurację systemy sprzedażowe pozwalają określić i jednoznacznie przypisać kwoty poszczególnych napiwków konkretnym pracownikom, zaś spółka nie pobieracie sobie żadnych kwot z napiwków, to kwoty te nie stanowią dla niej jako podatnika VAT wynagrodzenia będącego podstawą opodatkowania VAT.
Zwolnienie z VAT powinno prowadzić tylko do nieobciążania podatkiem od towarów i usług wyłącznie finalnych konsumentów usług najmu i dzierżawy.W konsekwencji najem lokalu mieszkalnego spółce, nie daje prawa do zwolnienia z VAT.
Jeśli usługa doradcza jest samoistną usługą, świadczoną odrębnie od usługi szkoleniowej, to nie wystąpi zwolnienie z VAT. Takie wnioski płyną z wydanej niedawno interpretacji dyrektora KIS.
Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT przysługuje prawo do odliczenia naliczonego przy zakupie towaru/usługi podatku. Warunkiem jest istnienie związku ze sprzedażą opodatkowaną. Czy jednak podatnik zawsze musi odliczać podatek? Czy ustawa przewiduje jakieś negatywne konsekwencje fakultatywnego nieodliczenia podatku naliczonego?
Już od setek lat funkcjonuje gospodarka towarowo-pieniężna, stanowiąca o istocie obrotu handlowego. Ekwiwalentem towaru lub usługi jest w niej pieniądz w formie gotówkowej czy bezgotówkowej. Wymiana dobra za dobro nie została jednak zakazana w żaden sposób i taka forma działania może mieć w dalszym ciągu miejsce. Na polskim gruncie brak jest przepisów, które uniemożliwiałyby taki sposób wymiany. Specyfika takiej umowy polega na tym, że każda ze stron jest jednocześnie sprzedawcą oraz nabywcą. Sprawdźmy, jakie są skutki takiego modelu wzajemnych rozliczeń na gruncie VAT.
Czynność wyświetlania reklam w filmach publikowanych na platformie internetowej, należy uznać za świadczenie usług za wynagrodzeniem. Polegają one na udostępnianiu prowadzonego konta internetowego, w celu zamieszczania na nim reklam przez zleceniodawcę.
Niekiedy zdarza się, że wypłata zysku w spółce jest dokonywana nie w formie pieniężnej, ale rzeczowej (np. samochód, nieruchomość). Następuje więc przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czy takie zdarzenie podlega VAT?
Przedsiębiorca otrzymał od kontrahenta z Niemiec fakturę zaliczkową na całość towaru z datą wystawienia 12 września 2022 r. Zapłaty dokonał 13 września 2022 r. Faktura końcowa jest z datą 26 września 2022 r. Towar otrzymał 29 września 2022 r. Jak rozliczyć te dwie faktury do VAT i po jakim kursie?
Po spełnieniu określonych warunków, darowizna może być czynnością opodatkowaną VAT. Sprawdźmy, jak prawidłowo ustalić podstawę opodatkowania takiej czynności.
Tego typu transakcje nie należą do rzadkości w obrocie gospodarczym. Polegają na tym, że w transakcji pomiędzy kontrahentami unijnymi borą udział trzy podmioty. Operacja zaś przebiega w ten sposób, iż fizycznie towar ulega przemieszczeniu pomiędzy pierwszym a trzecim z nich. Dostawa wyłącznie w sensie prawnym ma natomiast miejsce pomiędzy pierwszym a drugim oraz pomiędzy drugim a trzecim z kontrahentów. Powstaje więc łańcuch dostaw złożony z trzech podmiotów. Taki kształt transakcji pociąga za sobą konsekwencję w postaci konieczności rozliczenia pod względem VAT transakcji przez każdego jej uczestnika. Znaczenia nie ma przy tym, w jakim charakterze występuje dany podmiot oraz czy jest on dostawcą, odbiorcą czy tylko pośrednikiem.
Problem: Jesteśmy spółką córką firmy z Holandii. W Polsce produkujemy wyroby na materiale powierzonym od spółki matki i fakturujemy je za usługę/robociznę. Towar, czyli ten wyrób gotowy jest wysyłany do spółki matki, ale też zdarza się, że wysyłamy wyroby gotowe z Polski do klienta odbiorcy końcowego. W większości obiorcami są klienci z UE. Niekiedy jednak towar sporadycznie jedzie do klienta w Polsce. Czy spółka holenderska powinna się zarejestrować dla VAT w Polsce dla wysyłki towaru np. z Polski do Danii do odbiorcy końcowego i wtedy faktura za towar jest wystawiana przez spółkę holenderską z polskim numerem VAT? Czy w przypadku wysyłki towaru z Polski do Polski również powinna być taka sama faktura, tylko z odpowiedną stawką VAT (w przypadku naszych wyrobów 23%)?
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował dość specyficzny przypadek sprzedaży nieruchomości, gdzie w toku postępowania egzekucyjnego komornik będzie zbywał dwie działki. Sprawdź co w takiej sytuacji z VAT-em.
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]