Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc. Chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
Czy zastrzeżenie na fakturze, iż zakup ma miejsce „wyłącznie do użytku osobistego, ma jakiś wpływ na prawo do odliczenia VAT z takiej faktury?
Faktura - metoda kasowa
Faktura VAT to dokument wystawiany przez czynnych podatników VAT, potwierdzający dokonanie czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Aby wystawić fakturę skorzystaj z aktywnego wzoru, który przeliczy za Ciebie kwoty, daty. Sprawdź jaki jest użyteczny!
Jedną z wielu zmian podatkowych, które weszły w życie od początku 2022 roku, jest możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to e-faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Począwszy od 2022 roku, podatnicy mają możliwość wyboru tej formy fakturowania. Natomiast począwszy od 2024 roku, stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania faktur ustrukturyzowanych.
Faktury ustrukturyzowane będą fakturami wystawianymi przez podatników przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Mają one przydzielony numer identyfikujący tę fakturę w systemie (art. 2 pkt 32a ustawy o VAT). Faktury te są wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych wzoru i będą uznawane za wystawione w dniu przesłania ich do Krajowego Systemu e-Faktur. Będą one przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione (zob. art. 112aa ust. 1 ustawy o VAT).
W tym artykule przeczytasz:
· Przesyłanie e-faktur w KSeF
· Brak akceptacji na otrzymywanie e-faktur w KSeF
· Decyzja o wystawianiu faktur ustrukturyzowanych
· Jaka powinna być treść e-faktur w KSeF
· Noty korygujące, faktury VAT RR, faktury pro forma
· Jakie korzyści z wystawiania e-faktur w KSeF
· Możliwość rozliczania faktur korygujących in minus bez dokumentacji
· Zwrot VAT w terminie 40 dni
· Korzyści z otrzymywania faktur ustrukturyzowanych
· Funkcje Krajowego Systemu e-Faktur
· Kto może korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur
Pośpiech, błąd – a najczęściej obydwa te czynniki w parze powodują, że wygenerowana zostaje faktura, która nie miała prawa się pojawić. W takiej sytuacji mamy dwie faktury dokumentujące to samo zdarzenie gospodarcze. Jak należy postąpić, gdy pracownik pomyłkowo wystawił kolejną fakturę VAT?
Używany samochód osobowy zakupiony na umowę kupna - sprzedaży został wprowadzony do środków trwałych w spółce z o.o. w celu późniejszej odsprzedaży. Samochód używany był do celów mieszanych (VAT odliczany był w wysokości 50%). Po 5 latach Spółka chce sprzedać samochód osobie fizycznej na podstawie faktury VAT - marża. Cena sprzedaży będzie niższa niż cena zakupu, więc marża będzie ujemna i nie wystąpi VAT. Czy w takim przypadku można zastosować fakturę VAT -marża z ujemną marżą bez naliczania VAT? Czy należy wystawić zwykłą fakturę i naliczyć 23% VAT. Zaznaczam, że firma nie trudni się sprzedażą samochodów i w momencie zakupu nie odliczyła VAT - bo auto zakupione było od osoby fizycznej bez VAT.
Jeśli archiwizowanie i przechowywanie faktur w formie elektronicznej jest zgodne z przepisami ustawy o VAT, a zakupione towary i usługi służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym, to podatnikowi przysługuje - na ogólnych zasadach - prawo do odliczenia VAT z tych dokumentów.
W praktyce np. w branży gastronomicznej – często można spotkać się z osobnym ujmowaniem na fakturze czy paragonie kosztów opakowania, czy dowozu. W konsekwencji są one opodatkowywane najczęściej podstawową stawką VAT. Sprawdźmy więc, jak prawidłowo ujmować na fakturze lub paragonie koszty dowozu i opakowania.
Wydawane przez fiskusa interpretacje indywidualne dowodzą, że przedstawione na wstępie postępowanie nie jest prawidłowe. Nie jest zatem uzasadnione dokumentowanie sprzedaży dań gastronomicznych na wynos, wykazując (na paragonie lub fakturze) w odrębnych pozycjach usługę podstawową i usługi dodatkowe.
W VAT zmiana goni zmianę. W konsekwencji wystawiane przez podatników faktury często zawierają nieaktualne elementy lub błędy. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy na fakturach VAT i jak ich uniknąć.
1. Błąd w fakturach - oznaczanie faktur wyrazami „oryginał” i „kopia”
W przeszłości (do końca 2012 roku) przepisy VAT przewidywały, że faktury i faktury korygujące są wystawiane co najmniej w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymywał nabywca, a kopię zatrzymywał sprzedawca.
Konsekwencją tego było oznaczanie egzemplarza faktury otrzymywanego przez nabywcę jako oryginał, egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy kopią.
Mimo że obecne przepisy nie dzielą już egzemplarzy faktur na oryginały i kopie (zob. art. 106g ust. 1 ustawy o VAT), nadal wielu podatników oznacza w ten sposób wystawiane faktury. Jest to postępowanie nieprawidłowe.
2 Błąd w fakturach - oznaczanie faktur wyrazami „VAT marża”
Przepisami art. 119 i art. 120 ustawy o VAT określone są procedury opodatkowania marży. W przeszłości obowiązkiem podatników było oznaczanie faktur dokumentujących czynności opodatkowane w ramach tych procedur wyrazami „FAKTURA VAT marża”.
Od 1 stycznia 2014 r. zamiast tego oznaczenia stosowane są jednak oznaczenia – zależnie od konkretnego przypadku – „procedura marży dla biur podróży”, „procedura marży – towary używane”, „procedura marży – dzieła sztuki” lub „procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie i antyki” (zob. art. 106e ust. 2 i 3 ustawy o VAT).
Mimo to wielu podatników nadal oznacza faktury tylko wyrazami „FAKTURA VAT marża”. Postępując w ten sposób, podatnicy wystawiają faktury nieprawidłowo.
W VAT zmiana goni zmianę. W konsekwencji wystawiane przez podatników faktury często zawierają nieaktualne elementy. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane błędy na fakturach VAT i jak ich uniknąć.
Obowiązek numerowania wystawianych faktur VAT wynika z przepisów obowiązującego prawa. Ustawodawca dał jednak w tym zakresie podatnikom dość dużą swobodę. Ponieważ regulacje normujące tę kwestię są bardzo ogólnikowe, w praktyce pojawią się problemy z ich stosowaniem. Dowiedz się, jak je rozwiązać.
Jedną z wielu zmian podatkowych, które weszły w życie od początku 2022 roku, jest możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to e-faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W 2022 roku podatnicy mają możliwość wyboru tej formy fakturowania. Począwszy od 2023 roku, stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania faktur ustrukturyzowanych.
Jedną z wielu zmian podatkowych, które weszły w życie od początku 2022 roku, jest możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to e-faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). W 2022 roku podatnicy mają możliwość wyboru tej formy fakturowania. Począwszy od 2023 roku, stosowanie faktur ustrukturyzowanych będzie obowiązkowe. Sprawdź, jakie są wady i zalety stosowania faktur ustrukturyzowanych.
Faktura VAT jest dokumentem potwierdzającym zaistnienie zdarzenia gospodarczego i powinna posiadać określone przepisami elementy. Wystawienie faktury należy rozumieć jako sporządzenie dokumentu oraz jego przekazanie innemu podmiotowi (nabywcy), a przez to wprowadzenie faktury do obrotu prawnego. Czy dokument informacyjny dla klienta może zostać uznany za fakturę VAT?
Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.
ul. Łotewska 9a,
03-918 Warszawa
Centrum Obsługi Klienta
Czynne: pn-pt w godz. 8:00-16:00
Telefon: 22 518 29 29
Fax: 22 617 60 10
Email: [email protected]
Wydawnictwo Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected] Wiedza i Praktyka ul. Łotewska 9a 03=918 Warszawa Centrum Obsługi Klienta Czynne: pn-pt w godz. 8:00-17:00 Telefon: 22 518 29 29 Fax: 22 617 60 10 [email protected]