
Sprawdź, czy zakaz handlu wpłynął na rozliczanie VAT z tytułu umów najmu
W związku z bardziej czy mniej sensownymi działaniami mającymi na celu ograniczenie szerzenia się epidemii COVID-19 poważnie poszkodowanymi stali się najemcy lokali komercyjnych. Jednak ich sytuacja jest zróżnicowana w zależności od tego, gdzie znajduje się lokal stanowiący przedmiot najmu. Zakaz uderzył najmocniej w najemców wynajmujących lokale w centrach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 .
- Data: 02.07.2021

Objaśnienia do SLIM VAT – ciekawostki i praktyczne kontrowersje
Dnia 23 kwietnia 2021 r. Ministerstwo Finansów wydało oficjalne objaśnienia podatkowe do przepisów tzw. pakietu SLIM VAT, który od 1 stycznia 2021 r. przede wszystkim wprowadził nowe zasady korygowania faktur, odliczania podatku naliczonego i inne, drobniejsze zmiany. Objaśnienia ministra finansów znacznie poszerzają zakres wiedzy wynikającej z lektury przepisów. Jak zwykle także zawierają nie tylko ciekawostki praktyczne, ale i kontrowersyjne fiskalnie poglądy, które nie zawsze są zgodne z dotychczasową wykładnią tych przepisów.
- Data: 17.06.2021

Jak prawidłowo rozliczać usługi pośrednictwa na gruncie VAT
Wielu przedsiębiorców działa w branży pośrednictwa w świadczeniu usług bądź dostawie towarów. Tego typu usługi polegają na kojarzeniu stron transakcji handlowych – często także transgranicznie. Jak zatem rozliczać tego typu usługi?
- Data: 14.06.2021

Wyrok TSUE – sankcja VAT dozwolona, ale nie zawsze
W wyroku z 15 kwietnia 2021 r. w sprawie C-935/19 (Grupa Warzywna sp. z o.o. przeciwko dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu) Trybunał zakwestionował fakt, iż polska sankcja ma zastosowanie bez względu na to, czy nieprawidłowość wynika z błędu popełnionego przez strony transakcji co do opodatkowania dostawy (który to błąd cechuje brak przesłanek wskazujących na oszustwo i uszczuplenia wpływów do Skarbu Państwa).
- Data: 03.06.2021

Uwaga! Błędy w ewidencyjnej części JPK dużo bardziej bolesne dla podatników
Od 1 października 2020 r. podatnicy borykają się z problemami związanymi z nowym plikiem JPK, który z jednej strony miał być ułatwieniem, a okazuje się, że bynajmniej nim nie jest. Podatnicy nie tylko obawiają się sankcji na gruncie ustawy o VAT – tj. kary w wysokości 500 złotych za każdy błąd, jeśli nie zostanie on skorygowany lub wyjaśniony, ale przede wszystkim sankcji na gruncie Kodeksu karnego skarbowego. Od 1 maja 2021 r. sankcja ta jest dużo bardziej bolesna w przypadku mandatów karnych.
- Data: 02.06.2021

Odpowiedzialność solidarna osoby trzeciej za odsetki za zwłokę w zapłacie VAT
Regulacje z zakresu opodatkowania VAT przewidują solidarną odpowiedzialność za zapłatę tego podatku przez przedsiębiorców uczestniczących w transakcji, a nawet solidarną odpowiedzialność osób trzecich. W wydanej 14 stycznia 2021 r. opinii Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE odniósł się do granic możliwości obarczenia osoby trzeciej taką odpowiedzialnością za odsetki powstałe w wyniku opóźnienia w zapłacie VAT.
- Data: 27.05.2021

Jak poprawnie udokumentować sprzedaż przez gminę wozu strażackiego
Pytanie: Mam pytanie związane ze sprzedażą auta strażackiego należącego do gminy i miasta. W dniu 20 kwietnia 2021 r. została podpisana umowa kupna-sprzedaży auta oraz dokonana płatność. Zostaliśmy poproszeni o wystawienie rachunku na tę płatność. W opisanej sytuacji występujemy jako podmiot niepodlegający VAT, gdyż samochód był użytkowany dla celów związanych z działalnością statutową. Czy jestem zobowiązana wystawić jakiś dokument, skoro wszystko jest zawarte w umowie? Pytanie: Mam pytanie związane ze sprzedażą auta strażackiego należącego do gminy i miasta. W dniu 20 kwietnia 2021 r. została podpisana umowa kupna-sprzedaży auta oraz dokonana płatność. Zostaliśmy poproszeni o wystawienie rachunku na tę płatność. W opisanej sytuacji występujemy jako podmiot niepodlegający VAT, gdyż samochód był użytkowany dla celów związanych z działalnością statutową. Czy jestem zobowiązana wystawić jakiś dokument, skoro wszystko jest zawarte w umowie?
- Data: 21.05.2021

Jakie skutki w VAT wywołuje jednorazowe udzielenie pożyczki podmiotowi powiązanemu
Jedna ze spółek udzieliła pożyczki podmiotowi powiązanemu. Jakie ma to skutki w VAT? Czy przysługuje zwolnienie z VAT? Zdaniem fiskusa usługa udzielenia pożyczki stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, jednak korzysta ona ze zwolnienia z podatku.
- Data: 28.04.2021

Jak składać informacje podsumowujące po ostatnich zmianach przepisów
Podatnicy mają obowiązek informowania fiskusa o dokonanych transakcjach z podmiotami spoza kraju. Następuje to poprzez składanie informacji podsumowujących w wersji elektronicznej. Zobacz, jak zrobić to poprawnie po ostatniej zmianie przepisów w tym zakresie.
- Data: 26.04.2021
- « pierwsza
- «
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- »
- ostatnia »