Korekta in minus od 2021 roku może być łatwiejsza do zastosowania
Rodzaj dokumentu handlowego potwierdzającego uzgodnienie warunków transakcji powinien wynikać w szczególności z warunków handlowych występujących między przedsiębiorcami. W zależności od przyjętych zwyczajów we współpracy między kontrahentami może to być zarówno korespondencja mailowa, jak i aneks do umowy albo też inny dokument handlowy potwierdzający uzgodnienie warunków transakcji, w tym potwierdzenie dokonania nabywcy zwrotu zapłaty lub kompensaty skorygowanej wartości transakcji.
- Data: 25.02.2021
Kryteria opodatkowania VAT zespołów świadczeń i czynności
Podejmujący rynkowe działania przedsiębiorcy niejednokrotnie zderzają się w obrocie gospodarczym z problemem, jak traktować (a w związku z tym, jak opodatkować) te działania, jeśli składa się na nie kilka świadczeń lub czynności. Ma to doniosłe znaczenie, ponieważ od rozstrzygnięcia, czy przedsiębiorca ma do czynienia z jednym świadczeniem złożonym albo z niesamodzielnym świadczeniem o charakterze pomocniczym, czy z kilkoma świadczeniami, które należy rozpatrywać niezależnie, może zależeć prawo do skorzystania ze zwolnienia z VAT lub z niższego opodatkowania. W tej problematycznej kwestii wypowiedział się 22 października 2020 r. Trybunał Sprawiedliwości UE.
- Data: 25.02.2021
Miejsce świadczenia dla dostaw towarowych
Dokonywanie dostawy towarów na rzecz krajowych i zagranicznych kontrahentów wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca świadczenia tych czynności, a w konsekwencji miejsca/kraju ich opodatkowania. To samo dotyczy nabycia towarów od zagranicznych kontrahentów. Pamiętaj, że ustalając miejsce świadczenia dla tych czynności, musisz stosować szczególne zasady przewidziane w ustawie o VAT, które są zależne od rodzaju realizowanej dostawy (nabycia).
- Data: 25.02.2021
Zobacz, kiedy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT
Organy podatkowe co raz częściej wydają niekorzystne interpretacja podatkowe, w których uznają, że już sam billboard reklamowy, czy działanie przez pełnomocnika jest przejawem działalności gospodarczej, a w konsekwencji taka dostawa nieruchomości powinna być opodatkowana VAT. Na co zwrócić uwagę przy sprzedaży nieruchomości?
- Data: 24.02.2021
Omówienie najważniejszych zmian w VAT - SLIM VAT
Już obowiązują ważne zmiany w podatku od towarów i usług, zwane szumnie pakietem SLIM VAT (SLIM – Simple Local And Modern). Zdaniem fiskusa zmiany mają ułatwić życie podatnikom VAT i trzeba przyznać, że wiele z nich jest rzeczywiście na korzyść przedsiębiorców.
- Data: 26.01.2021
Pojęcie działalności gospodarczej dla potrzeb VAT
Opodatkowaniu VAT podlegają jedynie podmioty posiadające status czynnego podatnika VAT. Z kolei jednym z kluczowych elementów definicji podatnika VAT, wynikającym z ustawy o VAT, jest samodzielne wykonywanie działalności gospodarczej. Jest to na tyle istotny temat, że ustawodawca zdecydował się na sprecyzowanie definicji „działalności gospodarczej” w przepisach ustawy.
- Data: 26.01.2021
Jakie towary należy ujmować w spisie z natury
Panująca epidemia doprowadziła do fali bankructw. Najbardziej ucierpieli mali przedsiębiorcy. Trzeba pamiętać, że byli wspólnicy rozwiązywanych spółek niemających osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, które zaprzestały wykonywania czynności opodatkowanych, mogą być zobowiązane do opodatkowania w ramach spisu z natury pozostałych im towarów. Księgowi mają wątpliwości, jakich składników majątku obowiązek ten dotyczy.
- Data: 29.12.2020
TOP 10 najczęstszych błędów podatkowych popełnianych przez przedsiębiorców
Prawo podatkowe nakłada na przedsiębiorców wiele obowiązków, których niewykonanie może wiązać się nie tylko z koniecznością zapłacenia wyższego podatku i odsetek od niego, ale również z odpowiedzialnością karnoskarbową. Oto TOP 10 błędów podatkowych najczęściej popełnianych przez przedsiębiorców.
- Data: 29.12.2020
Jakie są podatkowe skutki wystąpienia wspólnika ze spółki
Pytanie: Jeden wspólnik chciałby wystąpić ze spółki z końcem roku, a drugi chciałby kontynuować prowadzenie gospodarstwa rolnego indywidualnie. W skład gospodarstwa wchodzą inwentarz żywy oraz maszyny rolnicze zakupione przez spółkę. W jaki sposób przeprowadzić przekształcenie gospodarstwa w formie spółki w gospodarstwo prowadzone przez jedną osobę (JDG)? Czy prawidłowe jest: 1. Zarejestrowanie do VAT-7 wspólnika chcącego prowadzić indywidualnie gospodarstwo i następnie sprzedaż towarów ze spółki do indywidualnej DG przed zamknięciem spółki? W spółce wystąpi obowiązek zapłaty podatku ze sprzedaży, a JDG może sobie ten VAT odliczyć na podstawie FVZ? Czy płacąc za FVS spółce, wspólnik JDG może płatność pomniejszyć o 50% swoich udziałów? 2. Zbycie przedsiębiorstwa. W tej sytuacji spółka przekazuje przedsiębiorstwo JDG przed zamknięciem spółki. Stan towarów na dzień likwidacji po przekazaniu = 0 zł. Spółka nie musi płacić VAT-7. Czy ten sposób jest prawidłowy? Jeżeli tak, to jakim dokumentem należy to wykazać? Czy w deklaracji VAT-7 trzeba to wpisać? Czy jest obowiązek poinformowania o tym US? 3. Jak się ma rozliczenie ze wspólnikiem przy przekazaniu przedsiębiorstwa? 4. Czy obowiązuje zapłata podatku dochodowego od udziałów? Pytanie: Jeden wspólnik chciałby wystąpić ze spółki z końcem roku, a drugi chciałby kontynuować prowadzenie gospodarstwa rolnego indywidualnie. W skład gospodarstwa wchodzą inwentarz żywy oraz maszyny rolnicze zakupione przez spółkę. W jaki sposób przeprowadzić przekształcenie gospodarstwa w formie spółki w gospodarstwo prowadzone przez jedną osobę (JDG)? Czy prawidłowe jest: 1. Zarejestrowanie do VAT-7 wspólnika chcącego prowadzić indywidualnie gospodarstwo i następnie sprzedaż towarów ze spółki do indywidualnej DG przed zamknięciem spółki? W spółce wystąpi obowiązek zapłaty podatku ze sprzedaży, a JDG może sobie ten VAT odliczyć na podstawie FVZ? Czy płacąc za FVS spółce, wspólnik JDG może płatność pomniejszyć o 50% swoich udziałów? 2. Zbycie przedsiębiorstwa. W tej sytuacji spółka przekazuje przedsiębiorstwo JDG przed zamknięciem spółki. Stan towarów na dzień likwidacji po przekazaniu = 0 zł. Spółka nie musi płacić VAT-7. Czy ten sposób jest prawidłowy? Jeżeli tak, to jakim dokumentem należy to wykazać? Czy w deklaracji VAT-7 trzeba to wpisać? Czy jest obowiązek poinformowania o tym US? 3. Jak się ma rozliczenie ze wspólnikiem przy przekazaniu przedsiębiorstwa? 4. Czy obowiązuje zapłata podatku dochodowego od udziałów?
- Data: 02.12.2020
- « pierwsza
- «
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- »
- ostatnia »