
Zobacz, jak rozliczać VAT w usługach budowlanych
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Jednak niektóre czynności objęte są stawkami obniżonymi. Dotyczy to m.in.: dostawy, budowy, remontu, modernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części. W odniesieniu do tych czynności zastosowanie będzie miała stawka 8% VAT. Warunkiem jest jednak, aby obiekty te były zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
- Data: 01.10.2021

Zobacz, jakie niebezpieczeństwo generuje kwestia rozliczania ubezpieczenia przedmiotu leasingu
Kwestię zaliczenia lub niezaliczenia kwoty ubezpieczenia do podstawy opodatkowania usługi leasingu można by uznać za definitywnie zamkniętą i wyjaśnioną, gdyby nie dwie kwestie. Chodzi o zmienność interpretacji, jakim poddawane jest polskie prawo podatkowe oraz istnienie bardzo różnych stanów faktycznych, które – na skutek diametralnie odmiennych nieraz wykładni – mogą być oceniane w rozmaity sposób.
- Data: 01.10.2021

Podstawa opodatkowania w VAT przy świadczeniach dla pracowników dofinansowanych przez pracodawcę
Wyrokiem z 31 sierpnia 2021 r. o sygn. akt I FSK 230/18, NSA oddalił skargę kasacyjną spółki od wyroku WSA w Łodzi z 12 października 2017 r., I SA/Łd 643/17. Tym samym podzielił zapatrywania sądu I instancji, że określenie podstawy opodatkowania świadczonych na rzecz pracowników usług i dostawy towarów w niższej wysokości, niż ich wartość rynkowa – prowadziłoby do osiągnięcia przez spółkę korzyści podatkowych w postaci niższej kwoty podatku należnego.
- Data: 30.09.2021

Wszystko na temat grupy podatkowej VAT wprowadzanej w Polskim Ładzie
Polski Ład, oprócz wielu zmian podatkowych, wprowadza do ustawy o VAT możliwość tworzenia grup VAT. Kto może tworzyć grupę VAT, jakie warunki trzeba spełnić, czy będzie to korzystne rozwiązanie? Dowiedz się więcej o grupie podatkowej VAT w Polskim Ładzie.
- Data: 23.09.2021

SLIM VAT 2 – komentarz praktyczny do zmian w VAT
W dniu 24 sierpnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo bankowe, wprowadzającą tzw. pakiet SLIM VAT 2. Jego celem ma być uproszczenie rozliczania przez podatników podatku od towarów i usług. Co ważne, ustawa wchodzi w życie już 1 października 2021 r., przy czym zmiany w zakresie korekt importu towarów i neutralnego rozliczenia WNT, importu usług i dostaw krajowych podlegających odwrotnemu obciążeniu obowiązują już od następnego dnia po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw. Uchwalone zmiany można podzielić na kilka bloków tematycznych, z których każdy wymaga komentarza.
- Data: 17.09.2021

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu ciężarowego nabytego bez VAT
Pytanie: Czynny podatnik VAT (PKPiR) zakupił w 2014 roku samochód ciężarowy, wprowadził do ewidencji środków trwałych i użytkował w działalności opodatkowanej VAT. Zakup bez VAT – na umowę cywilnoprawną. Obecnie (w sierpniu 2021 roku) planuje sprzedać ten pojazd. Jak udokumentować sprzedaż (faktura, podatek VAT 23%)? Pytanie: Czynny podatnik VAT (PKPiR) zakupił w 2014 roku samochód ciężarowy, wprowadził do ewidencji środków trwałych i użytkował w działalności opodatkowanej VAT. Zakup bez VAT – na umowę cywilnoprawną. Obecnie (w sierpniu 2021 roku) planuje sprzedać ten pojazd. Jak udokumentować sprzedaż (faktura, podatek VAT 23%)?
- Data: 10.09.2021

Jaka stawka VAT na usługi montażu klimatyzacji
Pytanie: Spółka zakłada klimatyzację w mieszkaniu, które jest jednocześnie siedzibą spółki kontrahenta. Czy może zastosować 8-proc. stawkę VAT? Pytanie: Spółka zakłada klimatyzację w mieszkaniu, które jest jednocześnie siedzibą spółki kontrahenta. Czy może zastosować 8-proc. stawkę VAT?
- Data: 10.09.2021

Prezenty dla pracowników mogą być bez VAT, ale i bez prawa do odliczenia
Biorąc pod uwagę m.in. orzecznictwo TSUE (np. wyrok z 8 marca 2001 r. w sprawie o sygn. akt C-415/98, Laszlo Bakcsi), można zetknąć się ze stanowiskiem, że podatnikowi przysługuje prawo wyboru, czyli: 1) dokona on z góry pewnego założenia, tj. że nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów celem przekazania ich pracownikom – skutkiem czego nie wygeneruje to podatku należnego; 2) uzna, iż przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego, ale będzie miało miejsce opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych towarów.Sprawdź, co na to polski fiskus.
- Data: 08.09.2021

Zapłata przez pracownika świadczenia pieniężnego za niewykorzystanie efektów kształcenia a VAT
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, niema konieczności opodatkowania kwoty (wcześniejsze dofinansowanie szkolenia), do której zapłaty zobowiązany jest pracownik z powodu przedterminowego rozwiązania przez niego stosunku pracy za porozumieniem stron.
- Data: 03.09.2021

Objaśnienia pakietu VAT e-commerce na przykładach resortu finansów
Od 1 lipca 2021 r. obowiązują zmiany wprowadzone tzw. pakietem VAT e-commerce. Nowe przepisy dotyczą m.in. zmian w zakresie limitów przy transakcjach poza terytorium kraju, czy też umożliwiają rejestrację do celów VAT tylko w jednym kraju szerszemu gronu podatników. MF wydało objaśnienia podatkowe do VAT e-commerce. Zobacz, co z nich wynika dla Twojej pracy.
- Data: 26.08.2021
- « pierwsza
- «
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- »
- ostatnia »