
Kary za uszkodzenia lub zniszczenia w hotelu – bez VAT
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS potwierdził, że kwoty pobrane od gości hotelowych z tytułu:- zniszczeń bądź uszkodzeń wyrządzonych na terenie hotelu,- ponadnormatywnego sprzątania w pokoju po pobycie, lub w trakcie pobytu gościa hotelowego, np. gdy zabrudzi on pokój hotelowy (np. gdy pokój wymaga odświeżenia i czyszczenia w następstwie zapalenia przez gościa papierosa, a pokój nie jest przeznaczony dla osoby palącej),- zniszczenia bądź zagubienia przez gościa hotelowego roweru, który wypożyczony został przez niego w ramach usług oferowanych przez hotel – nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o VAT.
- Data: 20.08.2021

Dezynfekcja i pranie odzieży szpitalnej dla podmiotów leczniczych – bez zwolnienia z VAT
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS analizował kwestię stawki VAT dla kompleksowych usług prania, sterylizacji czy dezynfekcji bielizny i odzieży szpitalnej m.in. prześcieradeł, poszewek, piżam, koszul, koców, poduszek, świadczonych przez spółkę na rzecz podmiotów posiadających status podmiotu leczniczego.
- Data: 06.08.2021

Zaliczka przy najmie może mieć jednak znaczenie w VAT
Spółka, zwracając się z wnioskiem o interpretację, miała wątpliwość czy obowiązek podatkowy w VAT z tytułu świadczenia usług najmu urządzenia powstanie w dacie wystawienia faktury zaliczkowej, lecz nie później niż z upływem terminu płatności zaliczki za dany okres najmu.
- Data: 28.07.2021

Jakie są przesłanki fikcyjności transakcji dostawy
Karuzele VAT-owskie są przedmiotem dużego zainteresowania fiskusa w ostatnich latach. W związku z tym bardzo szczegółowo badane są łańcuchy transakcji i powiązań pomiędzy podmiotami, szczególnie w sytuacji, gdy towar opuścił terytorium Polski. Zdarza się, że dla „urealnienia” karuzeli VAT-owskiej w takie transakcje angażowane są legalnie działające podmioty niebędące oszustami podatkowymi. W związku z tym podatnicy powinni zachować szczególną ostrożność, jeżeli chodzi o weryfikację swoich kontrahentów oraz dokonywanych transakcji.
- Data: 23.07.2021

Nieodpłatne przekazanie przedsiębiorstwa na rzecz jednego ze wspólników spółki
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek spółki cywilnej, składającej się z 3 wspólników. Jeden z nich ma problemy zdrowotne, a drugi często wyjeżdża za granicę, stąd postanowili rozwiązać spółkę. Przed rozwiązaniem spółki cywilnej, wspólnicy zamierzają dokonać nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa tej spółki na rzecz jednego ze wspólników.
- Data: 23.07.2021

Nieodpłatne przekazanie towarów i sprzedaż w promocji a VAT – przydatne wskazówki
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował następujące zagadnienia: braku obowiązku opodatkowania przekazywanych nieodpłatnie towarów w ramach działalności reklamowej; podstawy opodatkowania przekazywanych nieodpłatnie towarów w opakowaniach zbiorczych, podstawy opodatkowania towarów w razie sprzedaży promocyjnej po istotnie obniżonej cenie, braku opodatkowania czynności wymiany towarów w warunkach reklamacyjnych, opodatkowania czynności wymiany towarów w warunkach promocyjnych. Sprawdź najnowsze stanowisko fiskusa.
- Data: 21.07.2021

Czy zakaz handlu wpłynął na rozliczanie VAT z tytułu umów najmu
W związku z bardziej czy mniej sensownymi działaniami mającymi na celu ograniczenie szerzenia się epidemii COVID-19 poważnie poszkodowanymi stali się najemcy lokali komercyjnych. Jednak ich sytuacja jest zróżnicowana w zależności od tego, gdzie znajduje się lokal stanowiący przedmiot najmu. Zakaz uderzył najmocniej w najemców wynajmujących lokale w centrach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 .
- Data: 06.07.2021

Zasady korekty odliczonego VAT przy zmianie stopnia wykorzystania nieruchomości do celów firmowych
Podatnicy VAT użytkujący nieruchomości do celów mieszanych, czyli związanych zarówno z działalnością gospodarczą, jak i użytkiem mieszanym, powinni weryfikować zakres wykorzystania nieruchomości celem odliczenia kwoty podatku VAT tylko w proporcji przypadającej na działalność gospodarczą. Dotyczy to także sytuacji, gdy nieruchomość została przyjęta na działalność, a później w trakcie jej użytkowania nastąpiła zmiana przeznaczenia i sposobu jej użytkowania.
- Data: 06.07.2021

6 ważnych pytań o rozliczanie JPK_VAT z praktycznym rozwiązaniem
Sporządzanie JPK_VAT wciąż w praktyce sprawia księgowym sporo kłopotów. Sytuacja raczej nie zmieni się szybko w kontekście kolejnych zmian w tej materii. Najczęstsze praktyczne problemy dotyczą m.in. stosowania odpowiednich kodów i oznaczeń, składania korekt JPK_VAT. W tekście eksperci wyjaśniają kilka problemów z praktyki.
- Data: 02.07.2021
- « pierwsza
- «
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- »
- ostatnia »