Zwolnienie z VAT dla usług badań laboratoryjnych
Fiskus przypomniał, iż zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Są nimi także usługi badania kondycji układu pokarmowego pacjenta.
- Data: 21.08.2023
Ulga na złe długi po orzeczeniu TSUE – ważny wyrok WSA
Wykładnia art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT powinna uwzględniać datę publikacji orzeczenia TSUE. Podmioty, które nie mogły skorzystać z ulgi za złe długi, ze względu na zakwestionowane przez Trybunał warunki, powinny mieć możliwość dokonania korekty (przy spełnieniu innych niekwestionowanych wymogów) w rozsądnym terminie, za który uznaje dwuletni termin, liczony od dnia publikacji wyroku TSUE w sprawie o sygn. akt C-335/19.
- Data: 07.08.2023
Kiedy możliwy jest powrót do zwolnienia z VAT
Podatnicy nierzadko zmieniają zdanie co do tego, czy bardziej opłaca się być podatnikiem czynnym czy zwolnionym. Niekiedy też przepisy o powrocie do zwolnienia nastręczają trudności interpretacyjnych. Warto przyjrzeć się więc dość ciekawemu przypadkowi wynikającemu z interpretacji dyrektora KIS.
- Data: 24.05.2023
Jaka jest stawka VAT na usługi wykonywane przez kucharza
Usługa polegająca na przygotowywaniu potraw i napojów przez kucharza, stanowi usługę, która spełnia kryteria i posiada właściwości dla usług objętych działem PKWiU 56 „Usługi związane z wyżywieniem”. W konsekwencji usługi wykonywane przez kucharza korzystają z 8% stawki VAT.
- Data: 19.04.2023
Komunikat MF dotyczący stawki VAT na wyroby medyczne objęte procedurą określoną w art. 97 MDR
W związku z licznymi zapytaniami podatników dotyczącymi stawki VAT na wyroby medyczne objęte procedurą określoną w art. 97 MDR informujemy, że w odniesieniu do takich towarów zastosowanie znajdzie stawka VAT w wysokości 8%.
- Data: 12.04.2023
Czy możliwa jest alokacja środków zgromadzonych na rachunku VAT
Właścicielem środków na rachunku VAT jest podatnik. To zaś oznacza, że ma on pełną możliwość dokonywania przekazania ich w ramach wszystkich swoich rachunków VAT. Obejmuje to również rachunki tego typu prowadzone przez inne banki.
- Data: 16.02.2023
Czy w przypadku potrącenia wierzytelności w leasingu musi być stosowany MPP
Przedmiotem leasingu mogą być w zasadzie wszystkie towary – zarówno niewymienione, jak i wymienione w załączniku nr 15 do ustawy VAT. Także zapłata dokonywana przelewem bankowym może obejmować tylko część ceny towaru wymienionego bądź nie, w załączniku nr 15. Jej wartość może przekraczać 15.000 zł lub być niższa. W takiej sytuacji powstaje wiele wątpliwości odnośnie do konieczności zastosowania obligatoryjnego MPP.
- Data: 18.05.2022
Jakie są obowiązki w VAT związane z zaprzestaniem wykonywania czynności opodatkowanych oraz zakończeniem działalności gospodarczej
Jeżeli podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, ma on obowiązek zgłosić ten fakt fiskusowi. Zgłoszenie to stanowi dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podatnika z rejestru VAT.
- Data: 15.07.2023
Zobacz, czy gmina może bezpiecznie odliczać VAT w przypadku bezpłatnych imprez kulturalnych
Problem z odliczaniem VAT w przypadku bezpłatnych imprez kulturalnych pojawił się w 2016 roku. Nie dlatego jednak, że wcześniej bezpłatne, a więc niebiletowane imprezy rozrywkowe czy kulturalne, nie były przez gminy i ich instytucje organizowane. Został on wywołany przez profiskalne, a więc bardzo krótkowzroczne nastawienie na doraźną korzyść państwa podejście organów podatkowych.
- Data: 14.07.2023
Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej w celu ich dalszego wynajmu – skutki w VAT
Jeżeli wycofana z działalności gospodarczej nieruchomość, będzie nadal wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT – przykładowo polegających na świadczeniu usług najmu, to podatnik nie będzie miał obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, w odniesieniu do nieruchomości mających być przedmiotem najmu.
- Data: 11.08.2023
Czy sprzedaż działek otrzymanych w darowiźnie podlega VAT
Problematyka opodatkowania VAT sprzedaży działek z majątku prywatnego wciąż budzi sporo wątpliwości, mimo że kwestia ta doczekała się utrwalonej linii interpretacyjnej. Jednak organy skarbowe raz po raz próbują dobrać się do kieszeni obywateli.
- Data: 25.07.2023
Zobacz, czy można odliczyć VAT z tytułu nabycia usług organizacji wyjazdu integracyjnego dla współpracowników
Organy skarbowe uznają, że podatnicy ponoszący wydatki na organizację imprez integracyjnych dla współpracowników, nie mogą od nich odliczać VAT z uwagi na brak związku pomiędzy ich poniesieniem a czynnościami opodatkowanymi.
- Data: 26.07.2023
Drobny przedsiębiorca a zwolnienie podmiotowe z VAT
Obecnie w prawie polskim funkcjonuje wiele definicji przedsiębiorcy. Jest to widoczne szczególnie na tle porównania z okresem przedwojennym, kiedy istniał jednolity termin „kupiec”. Taki stan prowadzić może do absurdów polegających na tym, że osoba nieuznawana za prowadzącą działalność gospodarczą w świetle prawa cywilnego czy prawa przedsiębiorców, na podstawie ustaw podatkowych, np. ustawy o VAT będzie za taki podmiot uznana. W rezultacie obrót z tego rodzaju czynności będzie podlegał podatkowi.
- Data: 25.07.2023
Zakup i wydanie nagród rzeczowych a VAT naliczony i należny
O interpretację do dyrektora KIS wystąpiła spółka, która świadczy usługi związane z organizacją konkursów, akcji promocyjnych, sprzedaży premiowej, loterii i innych wydarzeń. W ramach tych wydarzeń, przekazuje klientom nagrody. Czy ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu?
- Data: 19.07.2023
Jak rozliczać sprzedaż na odległość towarów importowanych
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych w nowej odsłonie, pojawiła się w polskim systemie prawnym 1 lipca 2021 r. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, SOTI jest dostawą towarów wysłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, także w sytuacji gdy jest tylko pośrednikiem w transporcie lub wysyłce towarów z terytorium państwa trzeciego do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego.
- Data: 14.08.2023
Kiedy nietransakcyjne przemieszczenie towarów własnych należy uznać za WDT
W jednej z tegorocznych interpretacji dyrektor KIS analizował zagadnienie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w związku z przemieszczeniem towarów własnych na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Poznaj stanowisko fiskusa w tej kwestii.
- Data: 14.06.2023
Jak poradzić sobie z pakietem paliwowym od strony VAT
Pakiet paliwowy to zespół regulacji prawnych obejmujących sprowadzane w formie nabycia wewnątrzwspólnotowego paliwa. Zmiana zasadnicza polega na odebraniu tej transakcji możliwości rozliczenia VAT w deklaracji podatkowej już w momencie jej dokonania. Tym samym jest to wyłom w całym systemie tego podatku, czyniąc z niego w tym punkcie daninę konstrukcyjnie bliższą cłu, nie zaś temu podatkowi. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z pakietem paliwowym od strony VAT.
- Data: 14.06.2023
Jak prawidłowo wykryć obowiązek podatkowy w dostawie ciągłej
Dostawa ciągła nie doczekała się swej definicji w regulacjach prawnych. Ponieważ brak wyjaśnienia tego pojęcia w ustawach podatkowych rolę podmiotu, który podjął się próby dokonania określenia czym jest ciągła dostawa wzięło na siebie sądownictwo administracyjne. Jednak definicje takie były i są tworzone na potrzeby konkretnych rozstrzygnięć, powstających na gruncie określonych stanów faktycznych, nie mogą więc mieć one uniwersalnego charakteru. Lecz na dzień dzisiejszy innych po prostu nie ma.
- Data: 28.07.2023
Jak prawidłowo wykryć obowiązek podatkowy w dostawie ciągłej
Dostawa ciągła nie doczekała się swej definicji w regulacjach prawnych. Ponieważ brak wyjaśnienia tego pojęcia w ustawach podatkowych, rolę podmiotu, który podjął się próby dokonania określenia, czym jest ciągła dostawa, wzięło na siebie sądownictwo administracyjne. Jednak definicje takie były i są tworzone na potrzeby konkretnych rozstrzygnięć, powstających na gruncie określonych stanów faktycznych, nie mogą więc mieć one uniwersalnego charakteru. Lecz na dzień dzisiejszy innych po prostu nie ma.
- Data: 02.04.2023
Jak rozliczać zakup biletów lotniczych dla pracowników odbywających podróże służbowe
Spółka zakupuje bilety lotnicze za pośrednictwem portalu internetowego u pośrednika GotoGate (szwedzka firma) i występują 3 różne sytuacje: 1) Faktura od GotoGate na trasie Polska – Litwa za bilety lotnicze (brak dodatkowej opłaty za pośrednictwo w sprzedaży biletów). Czy w tym przypadku spółka nie rozlicza VAT ani naliczonego/ani należnego? 2) Faktura od GotoGate na trasie Polska – Litwa za bilety lotnicze oraz usługę pośrednictwa w sprzedaży biletów. Czy w tym przypadku spółka rozpoznaje import usług, ale tylko od wartości usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów ze stawką 23%? 3) Faktura od GotoGate na trasie Warszawa-Szczecin tylko za bilety lotnicze. Czy w tym przypadku spółka rozpoznaje import usług od wartości zakupionych biletów ze stawką 8%?
- Data: 28.04.2023
Jak wykazać i rozliczyć usługę wykonaną za granicą
Definicja eksportu usług nie została sprecyzowana w ustawie o VAT. W praktyce przez to pojęcie rozumie się wszystkie usługi wykonywane przez podatnika polskiego na rzecz kontrahentów, którzy mają swoją siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, zamieszkania albo pobytu poza granicami Polski. Eksportowanie usług nakłada na przedsiębiorcę kilka ważnych obowiązków związanych z VAT.
- Data: 15.11.2022
Kto jest podatnikiem przy dostawie gruntu stanowiącego majątek wspólny
Przy sprzedaży nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólności majątkowej obowiązkiem, a zarazem problemem jest ustalenie i wskazanie podatnika VAT, który obowiązany będzie do rozliczenia tego podatku z tytułu tej transakcji.
- Data: 17.08.2022
Kiedy wystawić fakturę, gdy podatnik otrzymuje wynagrodzenie za osiągnięcie określonych efektów
Organ skarbowy wskazał, w jakim terminie należy wystawić fakturę sprzedaży dla reklamodawców za świadczone na ich rzecz usługi. Kłopot w dokumentowaniu tego typu świadczeń wynika z tego, że zakres wykonania usługi znany jest często dopiero po procesie walidacji produktów przez reklamodawców.
- Data: 18.08.2023
Kolejne zmiany w rozporządzeniu w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur
Najnowszy projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, wprowadza nowe regulacje w związku z oczekiwaniami rynku, w celu zwiększenia popularyzacji korzystania z tego systemu w zakresie wystawiania lub dostępu do faktur ustrukturyzowanych. Regulacje te umożliwią nadawanie zawężonych uprawnień w Krajowym Systemie e–Faktur przy dużych strukturach podmiotów (posiadających np. kilka oddziałów (zakładów) lub innych wyodrębnionych jednostek wewnętrznych oprócz jednostki macierzystej).
- Data: 17.08.2023
Czy możliwe jest odliczenie VAT z faktury wystawionej przez niezarejestrowanego podatnika
Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc. Chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
- Data: 15.08.2023
Zwolnienie z obowiązku ewidencji na kasie przy sprzedaży węgla przez gminy
Minister finansów zwolni sprzedaż węgla który został zakupiony przez gminy z konieczności ewidencji na kasach rejestrujących, jeśli gminy zakupiły węgiel i go nie sprzedały do 31 lipca 2023 r.. Wszystko po to, aby gminy mogły sprzedać ten węgiel po tej dacie, bez konieczności zakupu kas rejestrujących dla tej sprzedaży.
- Data: 14.08.2023
Będą nowe wzory wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług
Resort finansów zaprezentował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług. Stare wzory będzie można stosować tylko do końca roku.
- Data: 13.07.2023
Rozliczenie VAT z tytułu importu w związku z korektą deklaracji
Jak wiadomo zmiany są immanentną częścią naszej podatkowej rzeczywistości. Dlatego też księgowi muszą pamiętać, że korygując lata wcześniejsze, należy brać pod uwagę przepisy wcześniej obowiązujące, gdyż co do zasady prawo nie działa wstecz. Dlatego też niestety, nie możemy nieobowiązujących już dziś przepisów, w prosty i definitywny sposób przenieść do lamusa.
- Data: 09.05.2023
Uproszczona procedura VAT daje możliwość niezapłacenia podatku w momencie importu towaru
Zgodnie z art. 33a ustawy o podatku od towarów i usług czynni podatnicy VAT mogą rozliczyć kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów w deklaracji podatkowej składanej za okres, w którym powstał z tego tytułu obowiązek podatkowy. Oznacza to, że importujący towary na terytorium UE mogą nie zapłacić należnego VAT przy zgłoszeniu celnym i wpłacić go dopiero przy składaniu miesięcznej deklaracji podatkowej.
- Data: 31.12.2022