Czy możliwa jest alokacja środków zgromadzonych na rachunku VAT
Właścicielem środków na rachunku VAT jest podatnik. To zaś oznacza, że ma on pełną możliwość dokonywania przekazania ich w ramach wszystkich swoich rachunków VAT. Obejmuje to również rachunki tego typu prowadzone przez inne banki.
- Data: 16.02.2023
Czy w przypadku potrącenia wierzytelności w leasingu musi być stosowany MPP
Przedmiotem leasingu mogą być w zasadzie wszystkie towary – zarówno niewymienione, jak i wymienione w załączniku nr 15 do ustawy VAT. Także zapłata dokonywana przelewem bankowym może obejmować tylko część ceny towaru wymienionego bądź nie, w załączniku nr 15. Jej wartość może przekraczać 15.000 zł lub być niższa. W takiej sytuacji powstaje wiele wątpliwości odnośnie do konieczności zastosowania obligatoryjnego MPP.
- Data: 18.05.2022
Sprawdź, czy powiat ma obowiązek zgłoszenia fiskusowi wszystkich posiadanych rachunków bankowych
Pytanie: Proszę o wyrażenie opinii na temat zgłaszania rachunków bankowych do urzędu skarbowego (tzw. biała lista). Czy powiat jest zobowiązany jako czynny podatnik VAT do zgłoszenia wszystkich numerów rachunków bankowych powiatu oraz podległych mu jednostek samorządu terytorialnego, tj. rachunki bieżące, rachunki ZFŚS, rachunki VAT dla podzielonej płatności oraz rachunki otwarte dla projektów unijnych na druku NIP-2 do właściwego urzędu skarbowego? Pytanie: Proszę o wyrażenie opinii na temat zgłaszania rachunków bankowych do urzędu skarbowego (tzw. biała lista). Czy powiat jest zobowiązany jako czynny podatnik VAT do zgłoszenia wszystkich numerów rachunków bankowych powiatu oraz podległych mu jednostek samorządu terytorialnego, tj. rachunki bieżące, rachunki ZFŚS, rachunki VAT dla podzielonej płatności oraz rachunki otwarte dla projektów unijnych na druku NIP-2 do właściwego urzędu skarbowego?
- Data: 13.12.2021
Kiedy przepisy wymagają zastosowania dopisku „mechanizm podzielonej płatności”
Split payment zwany inaczej mechanizmem podzielonej płatności jest wyjątkiem od zwykłego sposobu wywiązywania się z obowiązków płatniczych przez kontrahenta. Poza Polską obowiązuje w nielicznych jeszcze krajach unijnych, a motywacją do jego wprowadzenia była luka podatkowa w VAT. Sprawdź, kiedy trzeba zastosować tę konstrukcję.
- Data: 14.06.2021
Jak w 2021 roku skorygować odwrotne obciążenie
Jakkolwiek odwrotne obciążenie ma aktualnie mniejsze znaczenie (chodzi o „wyparcie” przez obowiązkowy split payment), to jednak podatki mają to do siebie, że stan prawny zmienia się dość często, a przecież trzeba czasem skorygować lata wcześniejsze, w tym np. rok 2018 czy 2019 (okresy sprzed obowiązkowego MPP).
- Data: 09.04.2021
Czy zapłata wekslem wymaga zastosowania split payment
Podatnik miał wątpliwość, jakie byłyby skutki sytuacji, gdyby nie dokonywał płatności za towary (objęte obowiązkowym MPP) w formie gotówkowej lub przelewem na rachunek bankowy, lecz w to miejsce wystawiałby weksel własny (solaweksel) na mocy porozumienia wekslowego ze sprzedawcą. Ewentualnie dokonywałby płatności na rzecz podmiotu trzeciego, tzw. wyręczyciela (czyli inny podmiot niż sprzedawca, będący wierzycielem wekslowym) kwoty zobowiązania wekslowego przelewem bankowym na rachunek wskazany przez tego wyręczyciela. Przy czym weksle byłyby wystawiane w taki sposób, aby możliwe było zidentyfikowanie konkretnego weksla z poszczególnymi fakturami dokumentującymi dostawy towarów.
- Data: 02.12.2020
Sprawdź, czy podatnik płacący na rachunek wirtualny musi informować o tym fiskusa
Przedsiębiorca, który dokona zapłaty innemu przedsiębiorcy na rachunek nieznajdujący się w prowadzonym przez administrację skarbową rejestrze podatników VAT, pozbawiany jest przez fiskusa prawa do zaliczenia takiej zapłaty do kosztów uzyskania przychodów. Co więcej, w zakresie tej płatności grozi mu solidarna odpowiedzialność całym swoim majątkiem wraz z jej odbiorcą za jego zaległości podatkowe w VAT. Co jednak w przypadku, gdy przedsiębiorcy dokonują między sobą rozliczeń za pośrednictwem tzw. wirtualnych rachunków bankowych?
- Data: 29.09.2020
8 ważnych pytań o mechanizm podzielonej płatności w nowym pliku JPK_VAT
Wprowadzenie do systemu VAT nowego JPK_VAT sprawia księgowym znaczne trudności. I chociaż było sporo czasu, aby przygotować się do stosowania nowych regulacji, dopiero praktyczne stosowanie nowych rozwiązań uruchomiło lawinę wątpliwości. Jednym z takich trudnych obszarów jest stosowanie mechanizmu podzielonej płatności w kontekście składania JPK_VAT z deklaracją.
- Data: 07.09.2020