Jak rozliczać zakup biletów lotniczych dla pracowników odbywających podróże służbowe
Spółka zakupuje bilety lotnicze za pośrednictwem portalu internetowego u pośrednika GotoGate (szwedzka firma) i występują 3 różne sytuacje: 1) Faktura od GotoGate na trasie Polska – Litwa za bilety lotnicze (brak dodatkowej opłaty za pośrednictwo w sprzedaży biletów). Czy w tym przypadku spółka nie rozlicza VAT ani naliczonego/ani należnego? 2) Faktura od GotoGate na trasie Polska – Litwa za bilety lotnicze oraz usługę pośrednictwa w sprzedaży biletów. Czy w tym przypadku spółka rozpoznaje import usług, ale tylko od wartości usługi pośrednictwa w sprzedaży biletów ze stawką 23%? 3) Faktura od GotoGate na trasie Warszawa-Szczecin tylko za bilety lotnicze. Czy w tym przypadku spółka rozpoznaje import usług od wartości zakupionych biletów ze stawką 8%?
- Data: 28.04.2023
Jak wykazać i rozliczyć usługę wykonaną za granicą
Definicja eksportu usług nie została sprecyzowana w ustawie o VAT. W praktyce przez to pojęcie rozumie się wszystkie usługi wykonywane przez podatnika polskiego na rzecz kontrahentów, którzy mają swoją siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, zamieszkania albo pobytu poza granicami Polski. Eksportowanie usług nakłada na przedsiębiorcę kilka ważnych obowiązków związanych z VAT.
- Data: 15.11.2022
Kto jest podatnikiem przy dostawie gruntu stanowiącego majątek wspólny
Przy sprzedaży nieruchomości stanowiącej przedmiot wspólności majątkowej obowiązkiem, a zarazem problemem jest ustalenie i wskazanie podatnika VAT, który obowiązany będzie do rozliczenia tego podatku z tytułu tej transakcji.
- Data: 17.08.2022
Wszystko na temat zasad ustalania miejsca świadczenia dla dostaw towarowych
Dokonywanie dostawy towarów na rzecz krajowych i zagranicznych kontrahentów wiąże się z koniecznością ustalenia miejsca świadczenia tych czynności, a w konsekwencji miejsca/kraju ich opodatkowania. To samo dotyczy nabycia towarów od zagranicznych kontrahentów. Pamiętaj, że ustalając miejsce świadczenia dla tych czynności, musisz stosować szczególne zasady przewidziane w ustawie o VAT, które są zależne od rodzaju realizowanej dostawy (nabycia).
- Data: 25.07.2022
Stałe miejsce prowadzenia działalności w VAT – przegląd orzecznictwa i interpretacji w VAT
Stałe miejsce prowadzenia działalności, przedłużenie terminu zwrotu VAT, karuzele podatkowe w VAT – w takich sprawach zapadały ważne wyroki sądów. Przedstawiamy garść ważnych orzeczeń i interpretacji podatkowych w zakresie VAT.
- Data: 21.06.2022
Stałe miejsce prowadzenia działalności w VAT – przegląd orzecznictwa i interpretacji w VAT
Stałe miejsce prowadzenia działalności, przedłużenie terminu zwrotu VAT, karuzele podatkowe w VAT – w takich sprawach zapadały ważne wyroki sądów. Przedstawiamy garść ważnych orzeczeń i interpretacji podatkowych w zakresie VAT.
- Data: 10.06.2022
Rozliczenie usługi budowlanej w innym kraju UE z wykorzystaniem materiałów nabytych w Polsce
Wykonywanie usług budowlanych przez polskie firmy w innych państwach UE jest częstą praktyką. Decyduje o tym przede wszystkim niższa cena robocizny w porównaniu z usługodawcami z branży budowlanej operującymi na rynku unijnym z państw „starej” UE. Drugą zaletą jest niezła jakość wykonywanych prac. Tak więc połączenie niższej ceny i nie niższej od rodzimych firm jakości prac czyni z polskich firm istotnego gracza w branży budowlanej na rynku unijnym. Z tego artykułu dowiesz się, jak należy rozliczać VAT od tego typu usług.
- Data: 18.05.2022
Czy sprzedaż domów mobilnych dla osób fizycznych w Niemczech to WSTO
Dyrektor KIS analizował niedawno przypadek podatniczki, która rozpoczęła sprzedaż domów mobilnych (inaczej modułowych) całorocznych, o łącznej powierzchni nieprzekraczającej 150 m2, między innymi dla osób fizycznych z Niemiec. W kontekście VAT zasadnicze pytanie sprowadza się do ustalania miejsca opodatkowania takiej czynności.
- Data: 06.04.2022
- 1
- 2
- 3
- »
- ostatnia »