Jak rozliczać sprzedaż na odległość towarów importowanych
SOTI, czyli sprzedaż na odległość towarów importowanych w nowej odsłonie, pojawiła się w polskim systemie prawnym 1 lipca 2021 r. Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, SOTI jest dostawą towarów wysłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, także w sytuacji gdy jest tylko pośrednikiem w transporcie lub wysyłce towarów z terytorium państwa trzeciego do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego.
- Data: 14.08.2023
Kiedy nietransakcyjne przemieszczenie towarów własnych należy uznać za WDT
W jednej z tegorocznych interpretacji dyrektor KIS analizował zagadnienie rozpoznania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, w związku z przemieszczeniem towarów własnych na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Poznaj stanowisko fiskusa w tej kwestii.
- Data: 14.06.2023
Jak poradzić sobie z pakietem paliwowym od strony VAT
Pakiet paliwowy to zespół regulacji prawnych obejmujących sprowadzane w formie nabycia wewnątrzwspólnotowego paliwa. Zmiana zasadnicza polega na odebraniu tej transakcji możliwości rozliczenia VAT w deklaracji podatkowej już w momencie jej dokonania. Tym samym jest to wyłom w całym systemie tego podatku, czyniąc z niego w tym punkcie daninę konstrukcyjnie bliższą cłu, nie zaś temu podatkowi. Sprawdźmy, jak poradzić sobie z pakietem paliwowym od strony VAT.
- Data: 14.06.2023
Kiedy można wystawić fakturę korygującą in minus „do zera”
Zdaniem fiskusa podatnik nie może po zakończeniu procesu reklamacji wystawić faktury korygującej "do zera" do pierwotnej faktury VAT, a następnie wystawić nową fakturę na prawidłową ilość sztuk wyrobów, jakie znalazły się w posiadaniu klienta w wyniku dokonanej WDT. W tej sytuacji należy wystawić fakturę korygującą, zawierającą prawidłową treść korygowanych pozycji, tj. prawidłową ilość sztuk wyrobów.
- Data: 04.05.2023
Uproszczone rozliczanie wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych
Transakcje łańcuchowe charakteryzują się bezpośrednią dostawą towaru od pierwszego podmiotu w łańcuchu do ostatniego, podczas gdy faktura dotycząca dostawy „przechodzi” przez każdy podmiot w łańcuchu. Szczególną formą transakcji łańcuchowych są transakcje trójstronne, które są związane ze szczególnymi wymogami w zakresie dokumentacji oraz rozliczenia VAT. O tym, jakie to wymogi i jakie są konsekwencje braku przestrzegania formalności związanych z transakcjami trójstronnymi, wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku o sygn. akt C-247/21.
- Data: 02.04.2023
Jak prawidłowo rozliczać WDT wraz z czynnościami pomocniczymi
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów wciąż budzi liczne wątpliwości, a co za tym idzie spory z fiskusem. Głównie w zakresie stosowania preferencyjnej stawki 0%. Trzeba pamiętać, że tak jak w przypadku dostaw krajowych, także przy transakcjach transgranicznych często pojawia się potrzeba wykonania dodatkowych czynności: montażu, skręcania czy choćby określonego ustawienia (tzw. „layout”). Czy tego typu czynności dodatkowe mogą korzystać z preferencyjnej stawki 0% VAT?
- Data: 09.03.2023
Jaka stawka dla WDT towarów, na których wykonywane będą usługi w Polsce
Stawkę 0% stosuje się również do dostawy towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług na rzeczowym majątku ruchomym na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.
- Data: 28.02.2023
Jaki kurs walutowy jest właściwy przy rozliczaniu WNT
Współpraca z kontrahentami zagranicznymi jest codziennością. Trudno oczekiwać, aby zagraniczny partner biznesowy regulował swoje należności wobec polskiego kontrahenta w walucie polskiej. Czyni to walucie swojego kraju lub którejś z walut międzynarodowych. Z reguły w euro lub w dolarze. Istniejący w Polsce porządek prawny w związku z takim stanem faktycznym nakłada obowiązek przeliczenia w takim przypadku wartości wyrażonych w obcej walucie na złote polskie.
- Data: 31.12.2022
Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotową dostawę towaru wraz z montażem
Przy dostawach wewnątrzwspólnotowych często pojawia się potrzeba wykonania dodatkowych czynności montażowych. Ich rozliczanie od zawsze rodzi wątpliwości i spory z fiskusem. Najczęstszą przyczyną sporów jest oczywiście stawka VAT.
- Data: 09.12.2022
Sprawdź, kto będzie miał obowiązek ewidencjonowania płatności transgranicznych
Przedsiębiorstwom będącym dostawcami usług płatniczych, z początkiem 2024 roku dojdą nowe obowiązki związane z prowadzeniem ewidencji płatności transgranicznych, a także odbiorców tych płatności. Tak wynika z projektu nowelizacji ustaw o VAT i Krajowej Administracji Skarbowej, przygotowanej przez resort finansów. Celem wspomnianych regulacji, będących implementacją przepisów unijnych, jest skuteczniejsze zwalczanie oszustw związanych z VAT.
- Data: 30.09.2022