Podatnik może odliczyć VAT od usług budowlanych na ulepszenie wynajmowanego lokalu
Choć sprawa wydaje się oczywista, dopiero NSA musiał rozstrzygać spór między organami podatkowymi a przedsiębiorcą, który wynajmując innym firmom lokale w swoim biurowcu, celem ich dostosowania do potrzeb najemców nabywał usługi budowlane i odliczał VAT. Fiskus oczywiście zakwestionował odliczenie.
- Data: 07.09.2021
Przedłużenie terminu zwrotu VAT – przegląd najnowszego orzecznictwa
Niewątpliwie zagadnienie to dostarcza „dużo emocji”, gdyż dla wielu podatników przedłużenie zwrotu VAT oznacza pewne utrudnienia w funkcjonowaniu. Z drugiej strony – działanie organów podatkowych wiąże się z koniecznością obrony interesów budżetu państwa. Jak zostanie wykazane, w jednych przypadkach rację mają podatnicy, w innych – fiskus.
- Data: 02.09.2021
Uwaga! Zmiany w zakresie wniosku o zwrot VAT zapłaconego za granicą
10 sierpnia br. weszło w życie nowe rozporządzenie ministra finansów, dotyczące składania wniosków o zwrot VAT zapłaconego za granicą, a także ich korekt. Na jego podstawie niektóre z tych dokumentów należy składać na dotychczasowych zasadach, tj. niezależnie od zmian, które zaszły w tym zakresie od 1 lipca 2021 r.
- Data: 31.08.2021
Czy faktura z błędnym NIP nabywcy daje prawo do odliczenia VAT
Czy każdy błąd w treści faktury dyskwalifikuje ją jako dokument stanowiący podstawę do odliczenia podatku naliczonego? Czy można bezpiecznie odliczyć VAT z faktury z błędnym NIP nabywcy? Sprawdź komentarz eksperta i poznaj najnowsze stanowisko fiskusa. Problem: Spółka z siedzibą w Niemczech, nieposiadająca na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, jest zarejestrowana w Polsce do celów VAT i rozlicza w Polsce VAT na ogólnych zasadach. Spółka nabywa na terytorium Polski towary, których sprzedaż dokumentowana jest fakturami z kwotą VAT (jako dostawa krajowa). Na jednej z takich faktur dostawca zamiast polskiego NIP spółki, przywołał jej numer VAT nadany w Niemczech. Czy mimo to spółka może odliczyć kwotę VAT z faktury? Rozwiązanie: Nieprawidłowy numer identyfikacyjny nabywcy nie wyłącza możliwości odliczenia VAT z otrzymanej przez spółkę faktury zakupowej. Nieprawidłowość tego rodzaju stanowi tzw. błąd mniejszej wagi, który powinien zostać naprawiony fakturą korygującą sprzedawcy lub notą korygującą wystawioną przez spółkę jako nabywcę towarów.
- Data: 16.08.2021
Gmina odliczy VAT od wydatków na targowisko, jeśli potem pobiera opłaty
W jednym z ostatnio wydanych orzeczeń NSA uznał, iż w przypadku, gdy budowa targowiska wiąże się z zamiarem wykorzystania go do czynności opodatkowanych, to ma miejsce prowadzenie działalności gospodarczej przez gminę i w związku z tym przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego.
- Data: 11.08.2021
Brak NIP na fakturze a prawo do odliczenia VAT
W jednej z najnowszych interpretacji dyrektor KIS analizował przypadek podatnika, który w dniu podpisania umowy (dotyczącej zakupu samochodu) nie był jeszcze czynnym podatnikiem VAT, stąd w umowie podał swój numer PESEL, a nie numer NIP. W konsekwencji w otrzymanej fakturze w pozycji nabywca zamiast numer NIP jest numer PESEL.
- Data: 30.07.2021
Kiedy możliwe jest odliczenie VAT od wydatków na inwestycje
Przedsiębiorcy ponoszą wydatki na inwestycje, od których odliczają VAT. Jednak niekiedy z różnych powodów inwestycje nie dochodzą do skutku. Czy w takim przypadku podatnik jest zobowiązany skorygować odliczony uprzednio podatek naliczony?
- Data: 23.07.2021
Prawo do odliczenia przy nabyciu koncentratorów tlenu oraz pulsoksymetrów
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS potwierdził prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem koncentratorów tlenu oraz pulsoksymetrów. Chodziło o spółkę jako pracodawcę, który chce ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19 wśród pracowników oraz dać możliwość skutecznego zwalczania objawów choroby. Dzięki takim sprzętom pracownicy mają możliwość szybszego powrotu do zdrowia, a co za tym idzie, do pracy.
- Data: 07.07.2021
Zasady korekty odliczonego VAT przy zmianie stopnia wykorzystania nieruchomości do celów firmowych
Podatnicy VAT użytkujący nieruchomości do celów mieszanych, czyli związanych zarówno z działalnością gospodarczą, jak i użytkiem mieszanym, powinni weryfikować zakres wykorzystania nieruchomości celem odliczenia kwoty podatku VAT tylko w proporcji przypadającej na działalność gospodarczą. Dotyczy to także sytuacji, gdy nieruchomość została przyjęta na działalność, a później w trakcie jej użytkowania nastąpiła zmiana przeznaczenia i sposobu jej użytkowania.
- Data: 02.07.2021
- « pierwsza
- «
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- »
- ostatnia »