Odliczenie VAT z faktury wystawionej po wydaniu decyzji określającej wysokość zobowiązania podatkowego
Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentem systemu VAT. Oczywiście, aby można było odliczyć podatek, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Jednym z nich jest m.in. otrzymanie dokumentu potwierdzającego sprzedaż/nabycie z wykazanym podatkiem należnym. Żądanie wystawienia faktury można złożyć sprzedawcy także po zmianie kwalifikacji prawnej danej transakcji, dokonanej w wyniku kontroli fiskusa.
- Data: 25.04.2022
Czy hotel, refakturując usługi gastronomiczne, może odliczyć VAT
Księgowi wciąż mają problem z rozliczaniem VAT w branży hotelarskiej. Najważniejsze pytanie brzmi: czy możliwe jest odliczanie podatku naliczonego z tytułu nabywania usług gastronomicznych przez przedsiębiorcę świadczącego usługi hotelarskie, opodatkowane na zasadach ogólnych (czyli z wyłączeniem procedury szczególnej dla turystyki), w związku z kupowanymi dla klientów usługami gastronomicznymi?
- Data: 25.04.2022
Sprawdź, czy możliwy jest zwrot VAT z faktur zaliczkowych za nabycie budynku w budowie
Podatnicy planujący działania biznesowe opodatkowane VAT ponoszą często wydatki na nabycie nieruchomości, w której takie działania mają być prowadzone. Jedną z często spotykanych form nabycia jest zakup budynku jeszcze na etapie budowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca dokonuje wpłat zaliczek na poczet zakupu lokalu, które są dokumentowane zaliczkowymi fakturami VAT, wystawionymi przez dewelopera. Ponieważ jednak wykonywanie działalności opodatkowanej VAT na takim „obiekcie” jest odłożone w czasie – do momentu oddania budynku do użytkowania – powstaje pytanie o możliwość odliczania VAT z takich faktur zaliczkowych.
- Data: 25.04.2022
Jak proporcjonalne odliczać VAT w trakcie roku
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w przypadku gdy wydatek jest związany z działalnością opodatkowaną. Zdarza się, że w ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy nabywają towary i usługi, które pozostają poza działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT (nie podlegają opodatkowaniu VAT). Są to towary/usługi wykorzystywane do świadczenia usług zwolnionych z VAT lub też związane są z wykorzystaniem nieruchomości stanowiącej majątek przedsiębiorstwa na cele osobiste podatnika. W takich przypadkach podatnik ma ograniczone prawo do odliczenia. Zastosowanie znajdują tu przepisy o proporcjonalnym odliczeniu VAT.
- Data: 19.02.2022
Firma hotelarska może odliczać VAT od zakupionych usług gastronomicznych, nawet jeśli ich kosztem obciąża gości
Dla wielu przedsiębiorców prowadzących działalność hotelarską może okazać się niespodzianką, że mimo iż w 2008 r. zmieniły się przepisy, odbierając im możliwość odliczenia VAT z tytułu zakupu gastronomii, którą hotelarze odsprzedają potem swoim gościom, to jednak unijna dyrektywa VAT sprzeciwia się takim uregulowaniom krajowym, które przewidują rozszerzenie zakresu wyłączenia prawa do odliczenia VAT po przystąpieniu danego państwa członkowskiego do Unii Europejskiej. Dlatego też prawo do odliczenia VAT z tytułu nabytych usług gastronomicznych przysługuje również tym przedsiębiorcom, którzy prowadzili działalność hotelarską przed 30 listopada 2008 r.
- Data: 09.02.2022
Czy korzyść osoby trzeciej, pozbawia podatnika prawa do pełnego odliczenia VAT
Deweloper sprzedaje lokale mieszkalne wyodrębnione w budynkach wielomieszkaniowych, wybudowanych na gruntach należących do osób trzecich. Przy prowadzeniu tej działalności ponosi wydatki niezbędne do zawarcia transakcji sprzedaży, które skutkują też korzyścią dla osób trzecich, np. na reklamę nieruchomości, a więc częściowo i reklamę nienależących do dewelopera gruntów. Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnął, czy przedsiębiorca ma możliwość pełnego odliczenia VAT z tytułu tych wydatków, czy też nie.
- Data: 07.02.2022
Samochód wyścigowy a pełne prawo do odliczenia VAT
W jednej z ostatnio wydanych interpretacji dyrektor KIS zajmował się dość interesującym przypadkiem podatnika, który działa w branży handlowej (np. materiały i systemy przeciwpożarowe). Sprawa dotyczyła kwestii odliczania VAT od wydatków na samochód wyścigowy.
- Data: 03.02.2022
Dobra wiara i należyta staranność a prawo do odliczenia VAT w świetle najnowszego orzecznictwa
Dobra wiara i należyta staranność to instytucje, które pozwalają podatnikom uniknąć negatywnych skutków wplątania ich w karuzelę podatkową. Warto zwrócić przy tym uwagę na praktyczne wskazówki w tym zakresie, wynikające z orzecznictwa polskich sądów administracyjnych.
- Data: 20.01.2022
Czy z tytułu wydatków na zakup i użytkowanie kampera można odliczyć w 100% VAT
Pytanie: Czy podatnik może odliczyć 100% podatku VAT naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z zakupem i użytkowaniem kampera (DMC przekracza 3,5 tony), bez potrzeby zgłaszania VAT-26 i prowadzenia ewidencji? Co w przypadku użytkowania mieszanego? Pytanie: Czy podatnik może odliczyć 100% podatku VAT naliczonego w odniesieniu do wydatków związanych z zakupem i użytkowaniem kampera (DMC przekracza 3,5 tony), bez potrzeby zgłaszania VAT-26 i prowadzenia ewidencji? Co w przypadku użytkowania mieszanego?
- Data: 19.01.2022
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »