Sprawdź, czy fiskus może zwrócić należny podatnikowi VAT w ratach
Jeden z podatników wykazał nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym w wysokości 230.000 zł i wniósł o jej zwrot. Fiskus wszczął czynności sprawdzające, po czym oddał przedsiębiorcy tylko większą część jego kwoty, wstrzymując resztę. Powstaje pytanie o to, czym różni się sytuacja w zakresie tej pozostałej kwoty, bo przecież podatnik przeszedł weryfikację pozytywnie, skoro fiskus zwrócił mu zdecydowaną większość wnioskowanego zwrotu VAT.
- Data: 07.09.2020
Zobacz, czy możesz odliczyć VAT z faktury wystawionej przez podatnika niezarejestrowanego
Status podatnika VAT można stracić, nawet o tym nie wiedząc, chociażby poprzez urzędowe wykreślenie z rejestru podatników VAT. Jeśli taki przedsiębiorca wystawi (działając przecież w dobrej wierze) fakturę VAT, to powstaje pytanie o odliczenie z niej VAT przez nieświadomego zagrożenia nabywcę. Czy zatem możliwe jest bezpieczne odliczenie takiego podatku?
- Data: 07.09.2020
Uwaga! TSUE po raz kolejny broni prawa do odliczenia VAT
W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych określeń podatkowych jest pojęcie „należytej staranności”. Polskie organy podatkowe nadużywają tej swoistej „broni” w każdej możliwej sytuacji, z którą borykają się podatnicy. W szczególności pojawił się trend wśród urzędów, który prowadzi do wniosku, że podatnik dla celów zachowania prawa do odliczenia VAT powinien wręcz prowadzić „śledztwo” w stosunku do swoich kontrahentów. Z tego punktu widzenia tak ważny jest najnowszy wyrok TSUE w sprawie o sygn. akt C-430/19.
- Data: 23.07.2020
Sprawdź, kiedy możesz odliczyć VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i importu usług
Kupujący, dokonawszy zakupu towarów bądź usług od podmiotów prowadzących działalność na terenie UE, może podlegać obowiązkowi naliczenia podatku od towarów i usług. Ma to miejsce w sytuacji, w której określona czynność spełnia warunki bycia uznaną za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Wówczas to na nabywcy spoczywa wykazanie podatku należnego. Kwalifikacja taka w żaden sposób nie wyklucza możliwości odliczenia podatku. Wymaga to jednak spełnienia określonych ustawowo warunków.
- Data: 05.06.2020
Zdaniem fiskusa kupujący towary od oszusta zawsze jest z nim w zmowie, więc nie odliczy VAT
Po trzech latach kontroli podatkowej organ skarbowy zamiast zwrócić firmie należną jej kwotę VAT, wszczął wobec niej postępowanie podatkowe. Uznał, że skoro firma nabywała towary od dostawcy, którego dostawcy byli oszustami, to i ona sama musi być oszustem. W braku jednak jakichkolwiek konkretnych ustaleń co do podstaw tego stanowiska organ przedłużył firmie termin zwrotu VAT o kolejne miesiące, m.in. po to, by mieć czas na pisanie uzasadnienia.
- Data: 18.05.2020
Zobacz, czy tarcza antykryzysowa zmieniła zasady zwrotu VAT lub nadpłaty podatku
Uchwalona 31 marca 2020 r. ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (tzw. tarcza antykryzysowa 1.0), wprowadziła szereg rozwiązań mających zapewnić pomoc przedsiębiorcom, ale również urzędnikom, jak np. zawieszenie terminów procesowych. Wbrew pojawiającym się opiniom nie mają one jednak absolutnego charakteru (podobnie zresztą jak wydłużenie terminów na wydanie interpretacji).
- Data: 18.05.2020
Jak skutecznie odliczyć VAT od WNT i importu usług
Przywilejem podatnika VAT czynnego, jest prawo do obniżenia daniny o podatek naliczony w poprzedniej fazie obrotu. Przy „zwykłych” krajowych zakupach jest to w miarę proste. Problemy pojawiają się natomiast przy nabyciach wewnątrzwspólnotowych i imporcie usług, czyli transakcjach, gdzie podatnikiem jest nabywca, przy których konieczne jest spełnienie dodatkowych warunków. Sprawdź, jak odliczać VAT w takich sytuacjach.
- Data: 18.02.2020
Sprawdź, czy możesz bezpiecznie odliczyć VAT od skradzionego towaru
Kradzieże dotykające przedsiębiorstwa nie są niczym rzadkim. Przedsiębiorstwa padają ofiarą złodziei, jak i własnych pracowników. Niezależnie jednak od przyczyny, skradziony towar to nie tylko strata finansowa czy wizerunkowa, ale w niekiedy również podstawa do skorygowania odliczonego VAT.
- Data: 23.12.2019
Jak prawidłowo odliczać kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku wypłacanego rolnikom ryczałtowym
Czynni podatnicy VAT dokonujący zakupu produktów rolnych oraz usług rolniczych od rolników ryczałtowych, mają obowiązek wypłacania tym rolnikom tzw. zryczałtowanego zwrotu podatku. Kwoty tego zwrotu mogą powiększać u czynnych podatników VAT kwotę podatku naliczonego, a więc podlegać odliczeniu lub zwrotowi.
- Data: 09.12.2019