Sprawdź, jak prawidłowo odliczać VAT od wydatków inwestycyjnych
Przedsiębiorcy ponoszą wydatki na inwestycje, od których odliczają VAT. Jednak niekiedy z różnych powodów inwestycje nie dochodzą do skutku. Czy w takim przypadku podatnik jest zobowiązany skorygować odliczony uprzednio podatek naliczony?
- Data: 09.03.2023
Jak przedawnienie zobowiązania podatkowego wpływa na prawo do odliczenia VAT
Faktury wystawione z naruszeniem terminu, na ogólnych zasadach, pozwalają na odliczenie podatku w nich naliczonego. Nie istnieje bowiem przepis, który wyłączałby lub ograniczał prawo do odliczenia naliczonego podatku z faktur wystawionych z naruszeniem terminu.
- Data: 24.01.2023
Jakie znaczenie ma nieodliczenie VAT przy opodatkowywaniu nieodpłatnego wydania towaru
Do objęcia VAT nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, ustawa o VAT wymaga jedynie, aby podatnikowi przysługiwało w całości lub w części, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
- Data: 09.01.2023
Czy podatnikowi można uczynić zarzut z nieodliczenia VAT
Podmiotom zarejestrowanym jako podatnicy VAT przysługuje prawo do odliczenia naliczonego przy zakupie towaru/usługi podatku. Warunkiem jest istnienie związku ze sprzedażą opodatkowaną. Czy jednak podatnik zawsze musi odliczać podatek? Czy ustawa przewiduje jakieś negatywne konsekwencje fakultatywnego nieodliczenia podatku naliczonego?
- Data: 09.12.2022
Uzyskanie adnotacji (VAT-1) w dowodzie rejestracyjnym a moment skorzystania z prawa do odliczenia VAT
Zdaniem fiskusa do momentu, kiedy podatnik uzyskał odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym, potwierdzającą wykonanie dodatkowego badania technicznego, stwierdzającego spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w art. 86a ust. 9 pkt 1-2 ustawy o VAT – podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia 100% VAT. Może odliczać jedynie 50% kwoty podatku naliczonego od wydatków eksploatacyjnych, związanych z użytkowaniem samochodu ciężarowego.
- Data: 07.12.2022
Podatnik może odliczyć VAT od usług budowlanych na ulepszenie wynajmowanego lokalu
Choć sprawa wydaje się oczywista, dopiero NSA musiał rozstrzygać spór między organami podatkowymi a przedsiębiorcą, który wynajmując innym firmom lokale w swoim biurowcu, celem ich dostosowania do potrzeb najemców nabywał usługi budowlane i odliczał VAT. Fiskus oczywiście zakwestionował odliczenie.
- Data: 06.12.2022
Ważny dla firm wyrok Trybunału w sprawie odliczania VAT
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanym 18 marca 2021 r. wyroku stwierdził kolejną sprzeczność polskich przepisów z unijną dyrektywą VAT. Chodzi o niekorzystne dla przedsiębiorców regulacje ws. odliczenia VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towaru.
- Data: 25.11.2022
Czy możliwy jest zwrot VAT po korekcie stawki VAT przy transakcji z konsumentem
Czy po skorygowaniu stawki VAT dla konsumenta przedsiębiorca może ubiegać się o zwrot nadpłaconego należnego VAT? Ten problem ma zostać rozstrzygnięty przez TSUE na skutek pytania prejudycjalnego skierowanego przez NSA (sprawa o sygn. akt I FSK 1225/18). Temat jest szczególnie interesujący w kontekście podmiotów handlowych zajmujących się branżą retail.
- Data: 16.11.2022
W jaki sposób odliczać VAT od samochodu w pełnej wysokości
Samochód w działalności gospodarczej to więcej niż oczywistość. Jest to taki sam środek produkcji jak każda innego rodzaju maszyna czy urządzenie. Podatnicy mają możliwość pełnego odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem i eksploatacją samochodów osobowych. Jednak skorzystanie z tej możliwości wymaga dopełnienia określonych formalności i przestrzegania warunków określonych przez ustawodawcę.
- Data: 15.11.2022
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »