Uważaj na szczególne procedury rozliczania VAT przy świadczeniu usług turystycznych
Świadczenie usług turystycznych związane jest z ponoszeniem istotnych kosztów w zakresie działalności na rzecz swoich klientów, którymi następnie są oni obciążani. Przedsiębiorcy mogą korzystać z zasad ogólnych rozliczenia VAT, tj. dokonywać zakupu, odliczając VAT naliczony, a następnie wystawiać faktury sprzedaży, wykazując VAT należny. W efekcie VAT jest płacony jedynie od części uwzględniającej wynagrodzenie podatnika, a rozliczenie kosztów ponoszonych na rzecz klientów jest neutralne podatkowo. W związku z tym ustawodawca w przypadku świadczenia usług turystyki zdecydował się na wprowadzenie do ustawy o VAT specjalnej procedury marży dla biur podróży.
- Data: 19.10.2020
Pamiętaj, że fiskus w zdecydowanej większości kontroluje podatników VAT
Dane pokazują, że liczba kontroli podatkowych prowadzonych przez urzędy skarbowe i celno-skarbowe spada z roku na rok. Jak podaje KIS, w 2017 roku było prawie 4000 kontroli celno-skarbowych, w 2018 roku – 3066, a w 2019 roku liczba ta spadła do 2621. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku kontroli podatkowych, gdzie w kolejnych latach liczba kontroli spadała odpowiednio z 27 000 w 2017 roku, przez 23 000 w 2018 roku, do 20 000 w 2019 roku. Bazując jedynie na powyższej statystyce, można odnieść wrażenie, że fiskus odpuścił podatnikom i kontroluje ich rzadziej. Niestety nie jest to prawda. Skarbówka dzięki wykorzystaniu analizy danych płynących z plików JPK może łatwiej typować podmioty do weryfikacji, zastępując tradycyjne kontrole podatkowe czynnościami sprawdzającymi.
- Data: 02.07.2020
Sprawdź, jak określić moment powstania obowiązku podatkowego u małego podatnika
W VAT obowiązuje zasada, iż obowiązek podatkowy powstaje w momencie dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług. Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki od tej zasady generalnej. Jednym z nich jest instytucja małego podatnika, czyli podmiotowe określenie podatników, którzy mogą korzystać z pewnych preferencji. Są jednak pewne ograniczenia, o których tacy podatnicy powinni pamiętać. W szczególności bardzo istotne zmiany dotyczą daty powstania obowiązku podatkowego.
- Data: 02.07.2020
Zobacz, czy cesja nieruchomości podlega VAT
Problem: Wspólnicy spółki jawnej podjęli decyzję o zakupie budowanego apartamentu nad morzem, celem było otwarcie biura. Spółka podpisała umowę notarialną i wpłaciła zadatek oraz dwie zaliczki, na które otrzymała faktury zaliczkowe, z których VAT został odliczony, natomiast wartość netto zaewidencjonowano jako zaliczkę na środek trwały. Po roku wspólnicy zmienili zdanie i podjęli decyzję o rezygnacji z tej inwestycji. Jedna ze wspólniczek chciałaby jednak, aby na podstawie cesji to na nią zostały przekazane prawa i obowiązki związane z apartamentem. Czy na podstawie ewentualnej cesji nasza spółka musi wspólniczce wystawić fakturę VAT? Jak zaewidencjonować taki fakt na gruncie podatku dochodowego w spółce? Czy dla spółki będzie to przychód podatkowy? Wspólniczka, która chciałaby nabyć apartament, chciałaby go wynajmować po dokończeniu budowy i przyjęciu do użytkowania (które przewidziane jest w przyszłym roku) i chciałaby skorzystać z możliwości „niezwłocznego odliczenia podatku od nieruchomości”. Czy jest taka możliwość i jakich należy dokonać czynności?
- Data: 02.07.2020
Sprawdź, czy zawsze nieodpłatne przekazanie towaru równa się jego dostawie
Przedmiotem opodatkowania VAT jest między innymi odpłatna dostawa towarów. Jednak ustawa o VAT uznaje za nią także niektóre czynności o charakterze nieodpłatnym. Sprawdź, kiedy przekazując darowiznę masz obowiązek rozliczyć podatek.
- Data: 05.06.2020
Kiedy należy wykryć obowiązek podatkowy przy dostawie budynku
Problem: Spółka podpisała przedwstępną umowę sprzedaży budynku mieszkalnego. Osoba kupująca wpłaciła 95% wartości (jako zadatek i zaliczkę) i jednocześnie został tej osobie wydany budynek do użytkowania i adaptacji. Do podpisania aktu notarialnego sprzedaży budynku i dopłaty różnicy dojdzie po dostarczeniu przez spółkę odpowiednich dokumentów (między innymi podział budynku). Czy w momencie wpłaty kwoty należy wystawić fakturę na te 95% wartości? Jak to się ma na gruncie VAT i podatku dochodowego? Kiedy trzeba będzie zapłacić podatki?
- Data: 18.05.2020
Zobacz, w jaki sposób fiskus próbuje opodatkowywać VAT prywatne transakcje
Od lat organy skarbowe przyjmują, że podział nieruchomości na mniejsze działki i ich sprzedaż wyczerpuje znamiona definicji działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, a co za tym idzie – skutkuje uzyskaniem statusu podatnika VAT i obowiązkiem opodatkowania transakcji. Podobnie próbują postępować przy sprzedaży nieruchomości w całości. Czy można obronić się przed taką interpretacją fiskusa?
- Data: 18.05.2020
Jakie są skutki w VAT związane z odwołaniem imprezy, na którą pobrano zaliczki
Problem: Z uwagi na pandemię koronawirusa izba odwołała organizowane przez nią konferencje (ponad 300 osób – w tym okresie obowiązywał zakaz zgromadzeń powyżej 1.000 osób, jednak już po chwili wprowadzono taki zakaz dla zgromadzeń ponad 50 osób). Z troski o zdrowie swoich klientów odwołano konferencję i firmy, które przed jej rozpoczęciem wpłaciły zaliczki na jej poczet otrzymają zwrot swoich środków, jednak w wysokości 80%. 20% izba zostawia na pokrycie wydatków, które musiała jednak ponieść w związku z niezorganizowaniem konferencji. Czy 20% wartości, które izba zatrzyma stanowi świadczenie usługi opodatkowane VAT, czy stanowi jakąś formę kary i nie podlega opodatkowaniu VAT?
- Data: 24.04.2020
Sprzedaż voucherów na przyszłe usługi a skutki w VAT
Problem: W obecnej sytuacji z powodu koronawirusa zamknięte są różne placówki usługowe, np. salony kosmetyczne i fryzjerskie. Załóżmy, że klienci chcieliby wykupić teraz vouchery na usługi kosmetyczne itp. i chcieliby wpłacać pieniądze na konto. Czy muszę w tym dniu, gdy wpłyną pieniądze od osób fizycznych ewidencjonować to na kasie fiskalnej (jestem vatowcem i mam kasę fiskalną), jeśli salon jest zamknięty. Usługa ta będzie wykonana po możliwości i ogłoszeniu, że salony mogą być otwarte. Jak postąpić w takiej sytuacji?
- Data: 24.04.2020
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »