Sprawdź, czy protokół decyduje o tym, kiedy wystąpi należny VAT
Kwestia momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia usług często bywa bardzo problematyczna. Zgodnie z przepisami obowiązek podatkowy powstaje w dacie wykonania świadczenia. W praktyce gospodarczej powszechną praktyką odbioru prac wykonywanych w ramach świadczenia usług jest podpisywanie protokołów odbioru. Protokoły te mają różne znaczenia, ale głównym ich celem jest z jednej strony informacja o wykonanych usługach, a z drugiej ich akceptacja. Podatkowe znaczenie protokołów odbioru jest jednak różne i zależy od indywidualnych okoliczności sprawy. Na uwagę zasługuje także wyraźne, różne podejście do tematu organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.
- Data: 23.07.2021
Przegląd 5 najnowszych interpretacji indywidualnych w zakresie VAT
Nie sposób prawidłowo rozliczać VAT bez znajomości aktualnego stanowiska organów skarbowych. A że jest ono zmienne w czasie – tym trudniej dla księgowych. Poniżej prezentujemy wybrane – naszym zdaniem ważne w pracy każdego księgowego – interpretacje.
- Data: 02.07.2021
Odpowiedzialność solidarna osoby trzeciej za odsetki za zwłokę w zapłacie VAT
Regulacje z zakresu opodatkowania VAT przewidują solidarną odpowiedzialność za zapłatę tego podatku przez przedsiębiorców uczestniczących w transakcji, a nawet solidarną odpowiedzialność osób trzecich. W wydanej 14 stycznia 2021 r. opinii Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości UE odniósł się do granic możliwości obarczenia osoby trzeciej taką odpowiedzialnością za odsetki powstałe w wyniku opóźnienia w zapłacie VAT.
- Data: 18.05.2021
Sprawdź, jakie są warunki prowadzenia składu podatkowego
Składy podatkowe to miejsca o szczególnym statusie akcyzowym, pozwalające na odsunięcie w czasie obowiązku zapłaty podatku akcyzowego. Zawieszenie poboru akcyzy to sytuacja, gdzie pomimo zaistnienia obowiązku podatkowego nie powstaje zobowiązanie podatkowe, co w praktyce oznacza odroczenie zapłaty akcyzy.
- Data: 21.04.2021
Czy JST, wykonując czynności w zakresie edukacji publicznej i pomocy społecznej podlegają VAT
Czynności wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego w związku z realizacją zadań publicznych w zakresie edukacji publicznej oraz pomocy społecznej są nałożone na JST odrębnymi przepisami ustawowymi. Czy zatem podlegają one opodatkowaniu VAT?
- Data: 06.04.2021
Sprzedaż prywatnych gruntów a VAT – przegląd interpretacji i orzecznictwa
O tym, że osoba fizyczna sprzedająca nieruchomości działa w charakterze podatnika VAT, czyli prowadzi działalność gospodarczą, nie zaś w ramach zarządu majątkiem prywatnym (wykonując prawo własności), decyduje stopień aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, tj. że angażuje ona środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.
- Data: 06.04.2021
6 ważnych i szczególnych momentów powstania obowiązku podatkowego w VAT
Moment powstania obowiązku podatkowego jest jednym z elementów konstrukcyjnych ustawy o VAT i jest to element niezbędny do prawidłowego rozliczenia podatku za dany okres. Sytuację komplikuje dodatkowo szereg wyjątków od zasady ogólnej, a w wielu wypadkach może być przyczyną sporów z fiskusem.
- Data: 26.01.2021
Sprawdź, jaka jest rola protokołu zdawczo-- odbiorczego w powstaniu obowiązku podatkowego
W przypadku usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od wykonania usługi. Jednak żadna norma nie wyjaśnia, czym jest owo „wykonanie usługi” na potrzeby tej regulacji.
- Data: 29.12.2020
Kiedy prawidłowo wykryć obowiązek podatkowy w przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych
Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów, a następnie ich przemieszczenie pomiędzy państwami w ramach UE jest bardzo powszechną transakcją, zwłaszcza biorąc pod uwagę swobodę przepływu towarów. Przedsiębiorcy decydujący się na sprzedaż towarów do innych krajów Unii powinni bardzo dokładnie ją przeanalizować, aby zweryfikować, czy mają do czynienia ze sprzedażą wysyłkową, czy z WDT. Obie transakcje ujmuje się różnie na potrzeby VAT.
- Data: 19.10.2020
- « pierwsza
- «
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- »
- ostatnia »