Jakie praktyczne zmiany wywołają nowe przepisy wprowadzające grupy VAT
Powiązani podatnicy wykonujący na swoją rzecz czynności objęte VAT muszą osobno rozliczać VAT. Każdy z nich musi odrębnie wystawić fakturę oraz złożyć plik JPK_VAT zawierający deklarację VAT i ewidencję. Przepisy o grupach VAT zmieniają taki sposób rozliczeń.
- Data: 02.04.2022
Polski Ład: Nowe uprawnienia fiskusa w karaniu przedsiębiorców
Obowiązujący od 1 stycznia 2022 r. Polski Ład niesie ze sobą nie tylko zmiany w zakresie obowiązków podatkowych dla przedsiębiorców. Wyposażył również skarbówkę w nowe narzędzia kontroli i karania, mające zabezpieczyć źródła wpływów do budżetu SP. Sprawdźmy, czym jest nabycie sprawdzające, tymczasowe zajęcie ruchomości i jak zmienią się zasady egzekucji w PGK i grupach VAT.
- Data: 02.04.2022
Kiedy usługę budowlaną można uznać za wykonaną w rozumieniu VAT
Obowiązek podatkowy powstaje generalnie z chwilą wykonania usługi. Jednak przy niektórych świadczeniach księgowi mają kłopoty z prawidłowym ustaleniem tego momentu. Nic w tym dziwnego, gdyż przepisy na ten temat milczą. Trzeba więc posiłkować się orzecznictwem i regulacjami z innych gałęzi prawa.
- Data: 14.03.2022
Jak stosować poprawnie ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT
Zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT determinują okres opodatkowania danego świadczenia. Przepisy ustawy o VAT przewidują zasadę ogólną, ale także wiele wyjątków. Zmieniają one zasadniczo terminy wykazania transakcji w deklaracji VAT. Poniżej przedstawione zostały zasady ogólne oraz wybrane tematy wyjątkowego powstawania obowiązku podatkowego.
- Data: 01.03.2022
Jak poprawnie stosować ogólne zasady powstania obowiązku podatkowego w VAT
Zasady powstawania obowiązku podatkowego w VAT determinują okres opodatkowania danego świadczenia. Przepisy ustawy o VAT przewidują zasadę ogólną, ale także wiele wyjątków zmieniających zasadniczo terminy wykazania transakcji w deklaracji VAT. Poniżej przedstawione zostały zasady ogólne oraz wybrane tematy wyjątkowego powstawania obowiązku podatkowego.
- Data: 19.02.2022
Konsekwencje w VAT transakcji między małżonkami – podatnikami VAT – pozostającymi we wspólności majątkowej
Problem: Oboje małżonkowie prowadzą swoje firmy (o profilu handlowym) oraz są czynnymi podatnikami VAT. Mąż zakupił towary, które przekazał do przedsiębiorstwa żony. Przy nabyciu towarów mąż odliczył VAT. Pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój wspólności ustawowej, zatem prawo własności towaru, mimo „przesunięcia” między ich firmami, nadal przynależy do majątku wspólnego małżonków. Jakie skutki w VAT ma zaistniała sytuacja?
- Data: 19.02.2022
Czy przeniesienie własności nieruchomości w zamian za zaległości podatkowe to odpłatna dostawa towarów
Podatnicy posiadający zaległości podatkowe zastanawiają się, jak je uregulować, przy czym nie zawsze mają wystarczające środki finansowe, aby to zrobić. Jedną z form wygaśnięcia zobowiązania podatkowego przewidzianą w art. 66 Ordynacji podatkowej jest przeniesienie własności rzeczy oraz praw majątkowych na rzecz Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego. Prosty przepis budzi jednak liczne problemy interpretacyjne i jest przedmiotem sporów podatników z fiskusem.
- Data: 10.01.2022
Zobacz, jakie są praktyczne skutki pobrania kaucji za opakowania zwrotne
W celu zabezpieczenia zwrotu opakowania przez klienta przedsiębiorcy pobierają często kaucję, która stanowi pieniężne zabezpieczenie roszczeń w sytuacji braku zwrotu w określonym terminie. Taki model obniża końcową wartość produktu o wartość opakowania, co sprawia, że produkt jest bardziej konkurencyjny, a działania przedsiębiorcy proekologiczne. W przypadku zwrotu opakowań w terminie pobrana kaucja powinna podlegać zwrotowi. Co jednak w przypadku, gdy kontrahent nie zwróci opakowania albo zwróci je z opóźnieniem? Jak ewidencjonować wydania i zwroty opakowań przy sprzedaży detalicznej?
- Data: 07.12.2021
Czy zawsze należy zapłacić VAT należny wykazany w „pustej” fakturze
Księgowi muszą pamiętać, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT podmiot, który wystawi fakturę z wykazanym w niej podatkiem, ma obowiązek zapłaty tego podatku. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie do wszystkich wystawionych faktur ma ona bezwzględnie zastosowanie.
- Data: 13.11.2021
- « pierwsza
- «
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- »
- ostatnia »